آماده سازی سالن مرغداری جهت ورود جوجه ها

آماده سازی سالن مرغداری جهت ورود جوجه ها

آماده سازی سالن مرغداری جهت ورود جوجه ها

آماده سازی سالن مرغداری جهت ورود جوجه ها
امتیاز شما به این صفحه

آماده سازی سالن مرغداری جهت ورود جوجه ها

آماده سازی سالن مرغداری

آماده سازی سالن مرغداری جهت ورود جوجه ها : برای ورود جوجه ، سالن مرغداری بالیستی کاملا تمیز و ضدعفونی و تجهیزات آن کامل و آماده برای ورود جوجه باشد لذا :

۱- کلیه لوازم داخل سالن مانند آبخوریها، دانخوریها، بخاریها و غیره را از سالن خارج نمائید.

۲- کود را هر چه زودتر تخلیه نمائید.

۳- سالن را کاملا شستشو نمده و در صورت لزوم با کاردک قطعات کود چسبنده به سالن را کنده و خارج نمائید.

۴- کلیه وسائل را کاملا شسته و با مواد ضدعفونی کننده ضدعفونی نمائید.

دقت نمائید تمامی آبخوریها، دانخوریها، وسائل گرم کننده(بخاریها) – هواکش ها منبع آب – لوله های آب – لباس کار و هر وسیله دیگری که مورد استفاده قرار می گیرد حتماً بایستس کاملا پاکیزه و ضدعفونی گردد.

۵- اطراف سالن و محوطه مرغداری را از بقایای مرغ دوره قبل پاک نموده و در صورت امکان با شعله افکن بسوزانید و آهک پاشی نمائید.

۶- وسائل را داخل سالن قرار داده و برای اطمینان از کارکرد صحیح، آنها را آزمایش نمائید.

Y- به تعداد کافی آبخوری و دانخوری در داخل سالن قرار دهید.

۸- دسترسی کامل جوجه ها به آب بسیار مهم است.

9 – در تابستان برای هر پنجاه قطعه جوجه یکعد آبخوری کله قندی و در زمستان برای هر هفتاد قطعه جوجه یکعدد آبخوری کله قندی در نظر بگیرید.

۱۰- اگر از کارتن جوجه برای دان جوجه استفاده می کنید برای یکصد قطعه جوجه یک کار تن در نظر بگیرید و اگر از سینی مخصوصی دانخوری استفاده می کنید برای هر یکصد قطعه جوجه یک سینی به قطر ۶۰ سانتیمتر لازم میباشد.

در صورتیکه از کار تن جوجه استفاده می کنید چهار دیواره کارتن ( به غیر از گوشه های کارتن) را تا ارتفاع ۴ تا ۵ سانتیمتر کوتاه نمائید.

۱۱- برای اینکه همه جوجه ها به طور کامل به آب و دان برسند فاصله دو عدد آبخوری از یکدیگر بایستی حدود دو متر و فاصله دو عدد دان خوری از یکدیگر نیز بایستی حدود دو متر باشد.

آبخوریها و دانخوریها را به صورت X و یک در میان قرار دهید.

۱۱- تهویه مناسب عامل مهمی در موفقیت پرورش مرغ گوشتی می باشد.

لذا سعی نمائید همیشه هوای سالم وارد سالن شده و هوای کثیف و گرد خاک از سالن خارج شود. توصیه می کنیم به اندازه کافی هواکش در سالن نصب نمائید تا همیشه هوا به ارامی در سالن جریان داشته و هوای آلوده از سالن خارج شود. هوایی راکد و هم چنین کوران هوا به هیچ وجه برای جوجه و همچنین مرغ مناسب نمی باشد.

۱۲- برای آماده سازی بستر از پوشال تمیز استفاده کنید. ضخامت پوشال بسته به فصل بایستی حداقل ۵ سانتیمتر و حداکثر ده سانتیمتر باشد. ( در زمستان ۱۰ سانتیمتر و در تابستان ۵ سانتیمتر). پوشال بایستی خشک، بدون کپک، یکنواخت، بدون گرد و خاک و اجسام خارجی و قطعات درشت باشد. پوشال مرطوب و کپک زده احتمال شیوع قارچ آسپرژیلو را زیاد مینماید.

۱۳- سالن را به وسیله نایلون یا پارچه ضخیم یا برزنت و مشابه آنها به سه قسمت تقسیم نمائید. بهتر است از قسمت وسط برای جوجه ریزی استفاده نمائید.

۱۴- برای از بین رفتن عوامل بیماریزا (ویروسها – باکتری – قارچ ها) پیشنهاد می کنیم حتی المقدور پس از قراردادن کلیه وسائل در داخل سالن و پوشال ریزی،سالن رابا فرمالین ضد عفونی نمائید. (ضد عفونی دوم)

آماده سازی سالن مرغداری جهت ورود جوجه ها

مقالات آموزش مرغداری

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از