اصطلاحات کلیدی در مدیریت مرغداری که بایست بدانیم

اصطلاحات کلیدی در مدیریت مرغداری

اصطلاحات کلیدی در مدیریت مرغداری که بایست بدانیم

اصطلاحات کلیدی در مدیریت مرغداری که بایست بدانیم
امتیاز شما به این صفحه

اصطلاحات کلیدی در مدیریت مرغداری

در این نوشته به موضوع اهمیت مرغداری و اصطلاحات کلیدی در مدیریت مرغداری می پردازیم با ما همراه باشید.

اهمیت مرغداری گوشت و تخم مرغ بهترین منبع ویتامین ها، پروتین و منرال ها می باشد. بناء فارم های کوچک مرغداری باید در قریه جات ترویج شود تا تغذیه مردم بهتر گردد.مردم تقاضای زیاد به مرغ و تخم مرغ دارند از همینرو تولید آن مارکیت خوب دارد. و همچنان از مدفوع فارم مرغداری میتوان به حیث کود بسیار خوب در زمین های زراعتی استفاده کرد. فارم های کوچک مرغداری یک فعالیت بسیار خوب عایدزا میباشد که خانم ها نیز میتوانند آن را به پیش ببرند. مواد مغذی گوشت و تخم مرغ برای مصرف، در دسترس فامیل ها میباشد و قسمت که توسط فامیل مصرف نمیگردد میتواند به فروش برسد. فارم های بزرگتر مرغداری میتواند تجارت خوب و ایجاد کننده فرصت های شغل برای مردم باشد. بناءً برای شاگردان لیسه های مسلکی زراعت و انستیتوت ها و همچنان دهاقین بسیار مفید است تا بصورت عملی بیآموزند که چگونه یک فارم مرغداری را ایجاد و اداره کنند. اگر فارم به صورت مناسب اداره نشود، بسیاری از مرغ ها در اثر مریضی و یا عوامل دیگر از بین خواهند رفت و خسارات زیاد رخ داده میتواند، در نتیجه فارم مرغداری عایدزا نخواهد بود بناءً مهارت های تکنیکی و مدیریت خوب از موضوعات حیاتی در فارم مرغداری می باشند.

اصطلاحات کلیدی در مدیریت مرغداری

اصطلاحات کلیدی در مدیریت مرغداری

گرکی، “گرک شدن” (Broodiness) : تمایل مرغ ها به نشستن بالای تخم ها تا جوجه ها از تخم بیرون شوند، به این معنی که مرغ تخم دادن را متوقف نموده و حالت دفاعی را به خود گرفته تا از تخم ها محافظت کند. مرغ گرک تخم دادن را متوقف ساخته و در عوض به جوجه کشی تخم ها تمرکز خواهد نمود (معمولا 12 عدد تخم در لانه زیر ماکیان گذاشته میشود). مرغ در لانه نشته و هرگاه کسی مزاحمت کند و یا بخواهد تخم ها را دور کند، مرغ واکنش نشان خواهد داد و با منقار خواهد زد و مرغ به ندرت لانه را به منظور خوردن، نوشیدن و خاک بازی (خاک پلک) ترک خواهد کرد.

لانه تخم مرغ (Clutch) : تخم ها معمولا در لانه برای مرغ گذاشته میشود و مرغ بعد از کرک شدن از آن ها جوجه میکشد. معمولا 12 عدد تخم در لانه زیرماکیان گذاشته میشود.تخم های قرار داده شده در دستگاه جوجه کشی از این محل ها تامین می شود.

مرغ گوشتی (Broiler) : مرغ های که برای تولید گوشت پرورش داده شده، معمولا مرغ دو رگه (Hybrid) میباشد.

جوجه کشی طبیعی (Natural Incubation) : بعد از کرک شدن، مرغ برای چندین هفته بالای تخم نشسته (معمولا 21 روز همراه با مرغ خانگی) تا از این تخم ها جوجه ها بیرون شوند. (تخم مرغ های دیگر را نیز میتوان زیر سینه مرغ گرک گذاشت تا از آن جوجه بیرون شود)

جوجه کشی مصنوعی (Artificial Incubation) : اگر یک فارمدار بخواهد که همزمان از تخم های زیادی جوجه کشی نماید و مرغ های دو رگه را پرورش دهد که گرک نمیشوند، به این هدف میتواند از ماشین جوجه کشی برای جوجه کشی مصنوعی استفاده کند.

قابلیت جوجه دهی (Hatchability) : توانایی تخم نطفه دار که بتواند در آینده برای جوجه دهی مورد استفاده قرار گیرد؛ با گذشت زمان این توانایی کاهش یافته اما حداکثر برای سه هفته نگهداری شده میتواند البته در صورتیکه تخم ها به صورت مناسب ذخیره شود.

کیسه هوایی (حجره هوا) (Air Sac) : حجره کوچک هوا در داخل تخم در نزدیکی طرف کند تخم قرار دارد که اندازه آن مربوط به درجه حرارت و رطوبت میباشد. اگر این کیسه هوا سوراخ و یا از بین برود قدرت جوجه دهی تخم کاهش می یابد.

دو رگه (Hybrid) : عبارت از حیوانی است که والدين آن از دو نسل مختلف با صفات مشترک میباشد. در نسل اول یک مرغ دو رگه، صفات بارز انتخاب شده را از خود نشان میدهد، در نسل بعدی این صفات را معمولا از دست میدهد. این بدان معناست که مرغ های دو رگه برای تولید دوباره مورد استفاده قرار گرفته نمیتوانند چون فرزندان شان مشخصات خود را از دست خواهند داد.

خودخوری یا خوردن همدیگر در بین مرغ ها (Cannibalism) : این مشکلیست که در سنین مختلف و در بین انواع مختلف مرغ ها رخ میدهد. مهم ترین دلیل رخ دادن آن نگهداری تعدادی زیاد مرغ ها در یک محل کوچک و نامناسب و کمبود منرال ها در مواد غذایی آن ها می باشد.

شيوع مرض (Morbidity) : وضعیت غير صحی یا حالت غیر نورمال که توسط عاملین امراض در یک جمیعت مرغ ها و یا در یک ساحه مشخص رخ می دهد به نام شیوع مرض یاد می کنند.

میزان شیوع مرض (Morbidity rate) : میزان شیوع مرض عبارت از تعداد و يا فيصدي مرغهای مريض در یک جمیعت مرغها و یا محل مشخص میباشد.

مرگ و میر (Mortality) : وقوع مرگ و میر مرغها در یک جمیعت مرغها و یا در یک محل مشخص را به نام مرگ و میر مرغ ها یاد میکنند که معمولا میزان آن به تناسب شیوع امراض معمول در افغانستان کمتر میباشد.

علایم مرض (Symptom) : یک تغیر چشمگیر در وجود مرغها و فعالیت آنها که نمایانگر موجودیت عامل مرض و یا اختلالات دیگر میباشد.

دوره مخفي مرض (Incubation Period) : فاصله زمانی میان مبتلا شدن و ظهور علایم مرض را به نام دوره مخفي مرض یاد می کنند که بیشتر مربوط به میزان و نوع عامل مرض می شود.

توجه : این نوشته به زبان فارسی در افغانستان نگارش شده است.

برگرفته از آموزش مهارت های اساسی مرغداری | افغانستان

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از