انتخاب تخم ها برای جوجه کشی و ذخيره آنها

انتخاب تخم ها برای جوجه کشی

انتخاب تخم ها برای جوجه کشی و ذخيره آنها

انتخاب تخم ها برای جوجه کشی و ذخيره آنها
امتیاز شما به این صفحه

انتخاب تخم ها برای جوجه کشی و ذخيره آنها

انتخاب تخم ها برای جوجه کشی : در قدم اول برای جوجه کشی، تخم باید نطفه دار و تازه باشد و از نگهداری تخم ها در ذخیره گاه بیش از 7 الى 8 روز جلوگیری شود زیرا قدرت جوجه دهی آنها با گذشت زمان کاهش می یابد و حتی امکان دارد نطفه فعالیت خود را از دست بدهد.

ذخیره گاه تخم مرغ باید پاک، خشک و دارای هوای تازه باشد و تخم با مواد که بوی تند دارد، ذخیره نگردد تا به جنین و محتوای تخم صدمه وارد نشود زیرا نطفه به محض تشکیل شروع به نفس کشیدن و رشد میکند و در شرایط مناسب حرارت بدن مرغ مراحل اولیه رشد جنین آغاز میگردد. در این مرحله نطفه دارای هزاران حجره میباشد. بعد از تولید تخم چون حرارت محیط پائین تر از حرارت بدن مرغ است، رشد جنین متوقف شده به حالت تعلیق در میاید. چنانچه توقف رشد در این مرحله صدمه به زندگی جنین وارد نمیکند و جنین مدتی میتواند خاصیت حیاتی خود را حفظ کند یعنی به حالت خواب میرود. در شرایط نسبتا مناسب گرم تابستان جنين سر از خواب برداشته و مجددا شروع به رشد ضعیف میکند در صورتیکه حرارت محیط مناسب باشد رشد ادامه مییابد در غیر آن جنین نمیتواند به رشد عادی خود ادامه دهد و بالاخره جنین تلف میشود. بهترین درجه حرارت برای نگهداری تخم مرغ از 15-18 درجه سانتی گرید تعیین شده است. حرارت بیش از 25 درجه برای ذخیره و نگهداری تخم مرغ مناسب نیست زیرا در این درجه حرارت جنين شروع به نموی بطی میکند و در این صورت اگر چنین تخم مرغ را در ماشین جوجه کشی قرار دهند امکان تلف شدن آن زیاد است. اگر تخم مرغ در محيط خشک قرار گیرد طبعا رطوبت داخلی آن تبخیر شده سبب خشک شدن محتوای تخم میگردد برای جلوگیری این مشکل رطوبت ذخیره گاه تخم باید در حدود 60 درصد باشد. تخم های که بیشتر از یک هفته نگهداری میشود، باید در طول یک روز دو بار چرخانده شود و تخم های که کمتر از یک هفته ذخیره میگردد نیاز به چرخاندن ندارد.بهتر است برای چرخش از ترنر دستگاه جوجه کشی استفاده نمایید. در ذخیره گاه های بزرگ دور دادن تخم بطور اتوماتیک انجام میشود. تخم های چوچه کشی باید شکل مناسب بیضوی داشته باشد و شکل آن نباید دراز، گرد و نوک دار باشد. پوست تخم باید شکل منظم، و طبیعی داشته باشد و نباید دارای پستی، بلندی و کفیده گی باشد. تخم مرغ با پوست ضخیم و یا پوست نازک برای چوچه کشی مناسب نیست زیرا تخم های با پوست ضخیم در هنگام بیرون آمدن چوچه مشکل زا میباشد. در پوست های نازک تبخیر زیاد صورت میگیرد و در ضمن از نظر کلسیم نیز فقیر میباشد. در مورد چوچه کشی وزن تخم نیز اهمیت دارد باید از گذاشتن تخم های خیلی بزرگ و کوچک در ماشین های چوچه کشی جلوگیری شود و وزن مناسب تخم برای چوچه کشی بین 45-60 گرام تعین شده است.

انتخاب تخم ها برای جوجه کشی

بسته بندی و انتقال تخم های نطفه دار :

اگر تخم های نطفه دار انتخاب شده برای جوجه کشی در دستگاه جوجه کشی از بازار خریداری شده و یا نیاز دارند تا به یک محل دیگر انتقال داده شوند، تدابیر لازم نیاز است تا توانایی چوچه دهی تخم ها حفظ شده و از ضایع شدن آن جلوگیری به عمل آید. پیش از عمل انتقال تخم ها در شانه های مخصوص تخم ويا در داخل کاه سفید گذاشته شود. بسته بندی بهتر تخم تا حد میتواند از رسیدن صدمه به آن جلوگیری کند. در غیر آن صورت بر اثر تکان های شدید هنگام حمل و نقل ممکن است کیسه هوای داخل تخم صدمه ببیند که در نتیجه توانایی چوچه دهی تخم کاهش مییابد. در زمان بسته بندی طرف گرد تخم باید بطرف بالا و طرف نازک آن به طرف پائین قرار گیرد. تجارب نشان داده است که اگر کیسه هوای از بین برود تخم تا حد زیاد قابلیت جوجه دهی را از دست میدهد. در تابستان لازم است در هنگام انتقال ، رطوبت مصنوعی در داخل وسایط نقليه تهیه گردد تا تخم ها خشک نشود و باید تا حد امکان آن ها را سرد نگهداریم.

 

توجه : این نوشته به زبان فارسی در افغانستان نگارش شده است.

برگرفته از آموزش مهارت های اساسی مرغداری | افغانستان

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از