انواع قفس مرغ عشق و راهنمای خرید و راه اندازی قفس

قفس مرغ عشق

انواع قفس مرغ عشق و راهنمای خرید و راه اندازی قفس

انواع قفس مرغ عشق و راهنمای خرید و راه اندازی قفس
3 (60%) 1 رای

قفس مرغ عشق

قفس مرغ عشق : اگرچه مرغ عشق مال شماست و شما می توانید به میل خودتان آن را در هر نوع قفس کوچک، بزرگ، مناسب یا نامناسب و در هر جای خانه خودتان نگهداری کنید، ولی باید بدانید که قفس خانه مرغ عشق و قلمروی آن است و همان طور که ما زندگی در یک خانه کوچک و نامناسب را دوست نداریم و برعکس از زندگی در یک خانه بزرگ تر و مناسب تر لذت می بریم، مرغ عشق هم در خانه خودش هرچه بتواند جنب و جوش آزادانه تری داشته باشد، احساس بهتری خواهد داشت و در سلامت جسمی و روانی آن تأثیر بهتری خواهد داشت. بنابراین چون شما دوست دارید سالهای سال از مرغ عشق خودتان لذت ببرید، لطفا در هنگام خرید قفس به رفاه مرغ عشق توجه کنید و خیال نکنید که چون مرغ عشق جثه کوچکی دارد، یک قفس کوچک هم می تواند رفاه آن را تأمین کند. در پرنده فروشیهای ما، انواع قفس عرضه میشود. سعی کنید قفس مناسب و حتی الامکان بزرگی را برای مرغ عشق خودتان خریداری کنید که بتواند در آن جنب و جوش کافی و راحتی داشته باشد و شاداب و سر حال بماند تا همیشه شما از آن لذت ببرید.
یکی از مهم ترین تصمیمات در نگهداری مرغ عشق و سایر پرندگان زینتی و حیوانات خانگی، محیط اصلی زندگی آنها؛ یعنی قفس آنهاست. توجه داشته باشید که در طبیعت پرندگان و حیوانات آزادند و می توانند به میل خود جنب و جوش داشته باشند و وقتی ما آنها را به شکل اسیر نگه می داریم، باید شرایط حداقل فعالیت، جنب و جوش و پرواز را برای آنها فراهم کنیم. بنابراین قفس مرغ عشق را باید حتی الامکان بزرگ و از همه لحاظ مناسب انتخاب کنیم و هرگز تصور نکنیم که چون مرغ عشق پرندهای کوچک جثه است، یک قفس کوچک هم برای آن کفایت میکند. به عنوان یک قاعده کلی، هرچه پرنده فضای بیشتری برای پرواز در اختیار داشته باشد، بهتر است.

قفس را کجای خانه بگذاریم؟

مکان گذاشتن قفس مرغ عشق، باید جایی باشد که پرنده احساس امنیت بیشتری کند و از هر نظر مطمئن تر باشد. چیزی را که هرگز شما نباید فراموش کنید، این است که قفس، خانه خصوصی مرغ عشق است و حتی صاحب یا جفت عاطفی مرغ عشق حق ندارد که در مواقع غیر ضروری و اوقاتی که پرنده در حال استراحت است، مزاحم آن شود. پرنده در قفس می تواند استراحت کند و از ترس احتمالی وارد شده به آن رهایی یابد و در کمال آرامش غذایش را بخورد و در آن بخوابد. برای داشتن چنان شرایط، قفس باید یک جای مشخص و دایمی در خانه داشته باشد تا پرنده تکلیف خود را بداند و برایش مشخص شود که کجای خانه مال اوست.در رفتارشناسی حیوانات و پرندگان، موضوع قلمرو Territory از اهمیت فراوانی برخوردار است و هر حیوان یا پرنده در قلمروی خودش احساس مالکیت، امنیت و آسایش میکند و درست مشابه ما آدم ها که در خانه خودمان بیشتر از خانه دیگران احساس راحتی میکنیم و از آن همواره محافظت میکنیم که مورد دستبرد واقع نشود، حیوانات و پرندگان نیز از قلمروی خود محافظت میکنند و برای حفظ آن، آماده میشوند تا با هر نوع مهاجم بجنگند.
بنابراین در صورت امکان، قفس مرغ عشق را در یک گوشه اتاق، نزدیک یک پنجره و حتی الامکان روی یک میز یا قفسه بگذارید یا به دیوار آویزان کنید. محل آویختن قفس پرنده به دیوار، در ارتفاعی است که خود پرنده وقتی روی نشیمنگاهش می نشیند، مقابل صورت یک فرد ایستاده قرار گیرد تا بتواند به طور مستقیم صورت انسان را ببیند. مرغ عشقها بسیار دوست دارند که بتوانند صورت صاحب یا افراد خانواده را ببینند. روی قفس مرغ عشق نباید چیزی گذاشته شود، زیرا آنها مرتب در قفس فعالیت میکنند و از هر چیزی جز قفس و وسایل درون آن ممکن است بترسند.

توجه : قفس مرغ عشق باید جایی باشد که به طور مطلق هیچ مقداری از جریان باد یا هوای کولر به آن نوزد. برای مطمئن شدن، شما می توانید در جایی که مایل هستید قفس را بگذارید یک شمع روشن کنید. اگر شعله شمع به سمتی منحرف شد، معلوم می شود که از سمت دیگر، جریانی از هوا به قفس میوزد.

 

جاهای نامناسب قفس مرغ عشق

جاهای نامناسب قفس مرغ عشق

۱- درست در جلوی یک پنجره – در زمستان ممکن است این مکان برای مرغ عشق بسیار سرد و در تابستان بسیار گرم باشد.
۲- در آشپزخانه به این محل بدترين و خطرناک ترین مکان بر استقرار قفس پرنده است. اجاق روشن یا داغ، بخارات آشپزی یا سرخ کردن موادغذایی، مواد شوینده و دیگر مواد سمی و ضرورت جریان هوا برای دفع بوهای آشپزخانه، همه برای پرنده نامناسب و احتمالا خطرناک است. دقت داشته باشید که برخلاف اوایل که شما یک پرنده وحشی را می خرید، پس از مدتی رام می شود و هم شما و هم پرنده میل به آزاد بودن و خارج شدن از قفس لااقل در ساعاتی از روز را دارید. بنابراین، آشپزخانه با شرایطی که دارد، به خصوص برای یک پرنده آزاد، بسیار خطرناک است.
۳- اتاق بچه ها به زندگی یک پرنده در اتاق بچه ها ممکن است برای آن بسیار حوصله سر برنده باشد، زیرا بچه ها معمولا یا به مدرسه میروند یا مشغول تماشای تلویزیون هستند یا می روند بیرون برای بازی کردن یا مشغول انجام تکالیف مدرسه هستند یا باید بخوابند. همچنین بچه ها دور از نظارت والدین، ممکن است تصمیم به بازیها یا شوخیهای خطرناک با مرغ عشق بگیرند.
۴- امروزه برای خنک نگهداشتن خانهها از کولرهای آبی یا گازی یا دستگاه تهویه مطبوع و غیره استفاده می شود. مرغ عشق نباید در معرض هوای مستقیم دستگاههای خنک کننده خانه قرار گیرد. اگر تمام خانه به طور یکنواخت خنک میشود، قفس مرغ عشق را باید در اتاق یا جایی قرار دهید که از بقیه جاها کمتر در معرض هوای سرد قرار دارد. اگر ناچارید در جایی آن را بگذارید که هوای خنک به آن میوزد، باید مانعی جلوی جریان هوای خنک قرار دهید.
۵- مكان قفس پرنده باید جایی باشد که ساعات بیداری یا تماشای تلویزیون توسط شما با ساعات خواب پرنده تلاقی نداشته باشد و مزاحم ساعات خواب ضروری آن نشود (حداقل ۸ ساعت در شبانه روز). برای جلوگیری از تابش نور به قفس مرغ عشق در هنگامی که باید بخوابد یا ورزش مستقیم هوای سرد به آن، میتوانید از روکش مناسب قفس استفاده کنید. سروصدا نیز در هنگام خواب پرنده برای آن مضر است و مانع استراحت و خوابش می شود. قفس پرنده را باید در جایی قرار دهید که از نظر وزش باد، هوای خنک کولر، چیلر، دستگاه تهویه مطبوع، پنکه و نیز از نظر تابش نور زاید و بی موقع و سروصدا یا هرگونه مزاحمت دیگر در امان باشد.
در بسیاری از موارد، شما مشاهده میکنید که مرغ عشق و دیگر پرندگان (به خصوص طوطیها)، سرش را لای پرهای پشتش میکند و مشغول استراحت یا خواب میشود. این رفتار کاملا طبیعی است و نشانه بی حالی یا ناخوشی پرنده نیست.
خانه جدید مرغ عشق
پس از انتخاب و خرید، مرغ عشق خودتان را در یک جعبه مناسب و به طور محافظت شده از باد، سرما، گرما و هوای مرطوب به خانه بیاورید. مرغ عشق نیز مانند دیگر طوطیها، پرندهای باهوش است و وقتی از افراد خانواده یا هم قفسی های خود در پرنده فروشی جدا میشود و در خانه شما به تنهایی در یک قفس قرار میگیرد، درست از وقت جدا شدن تا ورود به خانه شما و تا مدتی پس از آن، احساس دلتنگی میکند و غصه می خورد. خانه شما و خود شما برای آن نا آشناست و تا وقتی به خانه شما و خود شما و قفسش عادت نکند، دلتنگی میکند و می ترسد و شما باید شرایطی را ایجاد کنید که هرچه زودتر دوره نا آشنایی آن با محیط جدید سپری شود و در خانه شما احساس راحتی و آرامش کند. اولین چیزی که مرغ عشق باید خودش را با آن تطابق دهد، قفسی است که در آن قرار میگیرد. بنابراین، قفس را باید قبل از خرید مرغ عشق خریداری کنید و به طور کامل آن را تجهیز کنید تا وقتی مرغ عشق را به خانه می آورید، آن را درون قفس آماده قرار دهید. البته در کشور ما معمولا خرید قفس، کتاب و خود پرنده زینتی به طور همزمان انجام می شود. در این روش، می توانید در پرنده فروشی ابتدا قفس و وسایل درون آن را خریداری و آماده کنید و سپس مرغ عشق (تک یا جفت) را بخرید و درون آن بیندازید و قبل از انتقال آن به خانه، دور قفس و روی سقف آن را با کاغذی مناسب بپیچید و پس از وارد شدن به خانه و قرار دادن قفس در جای دایمی، کاغذ یا روزنامه دور آن را باز کنید و با گذاردن آب و غذا داخل قفس، از آن دور شوید و اجازه دهید که به تدریج با محیط خانه شما خو بگیرد.

 

آماده سازی قفس مرغ عشق

آماده سازی قفس مرغ عشق

قفسی که شما از پرنده فروشی خریداری میکنید، دارای نشیمنگاه چوبی یا پلاستیکی است. بهتر است قبل از قرار دادن مرغ عشق در آن، نشیمنگاههایش را با شاخه های طبیعی عوض کنید.
نشیمنگاههای شاخه ای را به تعداد مناسب با اندازه قفس در آن قرار دهید. قفس را زیاد با شاخه ها شلوغ نکنید، زیرا مرغ عشق پرندهای بسیار پر جنب و جوش است و باید فضای کافی برای فعالیت درون قفس داشته باشد.
شاخه های درخت باید به صورت افقی و یکی دو شاخه در گوشههای قفس قرار گیرد. توجه داشته باشید که شاخه هایی که پرنده ها در طبیعت روی آنها مینشیند، همه افقی نیستند. پس می توانید یکی دو نشیمنگاه زاویه دار با افق نیز در قفس ایجاد کنید.
شما می توانید سینی کف قفس را به ارتفاع یک سانتی متر با ماسه بپوشانید.
مخلوط بذور پرنده را در ظرف غذاخوری، یک تکه سیب پوست کنده و یک تکه هویج تراشیده را در ظرف میوه خوری و آب تمیز را در آبخوری بریزید.
زنگوله اسباب بازی مرغ عشق را به بالاترین نشیمنگاه آویزان کنید و یک آینه کوچک را جوری در قفس مستقر کنید که مرغ عشق در حالت نشسته روی نشیمنگاه بتواند خودش را در آن ببیند.
چیزی جویدنی را نیز در قفس بگذارید و گهگاه نوع آن را عوض کنید.

در چند ساعت اول
اگر قبلا قفس را خریداری و تجهیز کردهاید و مرغ عشق را در جعبهای گذاشتهاید تا به خانه حمل کنید، به محض ورود به خانه، درب جعبه را مقابل درب قفس باز کنید تا مرغ عشق از فضای تاریک جعبه به درون قفس وارد شود. به محض وارد شدن پرنده به داخل قفس، درب آن را ببندید و فورأ از آن دور شوید. برای چند ساعت اول، به هیچ وجه به قفس نزدیک نشوید، ولی در همان اتاق بمانید و به آرامی با پرنده حرف بزنید تا کم کم محیط زندگی جدید خودش را آزمایش کند و با آن آشنا شود. برای حرف زدن با پرنده، مرتب نامی را که برای آن انتخاب کردهاید به زبان بیاورید. به زودی متوجه خواهید شد که وقتی اسم آن را صدا میزنید، مرغ عشق با یک حرکت یا صدا به آن پاسخ میدهد. اگر مرغ عشق شما مشغول خوردن چند تا دانه یا نوک زدن به میوه شد، بدانید که بدترین شوک وارده به آن تمام شده است.

در هنگام شب
وقتی شب فرا میرسد، ممکن است خود شما عادت داشته باشید که تا دیروقت تلویزیون نگاه کنید. اما باید بدانید که پرندگان به طور طبیعی در هنگام غروب میخوابند و در سحرگاه بیدار میشوند و فعالیت روزانه خودشان را شروع میکنند. ممکن است به خاطر وجود یک پرنده در خانه، ما نتوانیم مثل آن در غروب بخوابیم و صبح زود بیدار شویم، ولی نباید روش زندگی ما برای استراحت آن مزاحمت ایجاد کند. شاید بهترین اقدام این باشد که پارچهای با رنگ روشن روی قفس بکشیم تا نور مستقیم به قفس نتابد و پرنده بتواند با آرامش استراحت کند. پس از کشیدن پارچه روی قفس، مرغ عشق ممکن است تا مدتی بیدار و فعال بماند، ولی سرانجام به خواب میرود. اگر اتاق در هنگام خوابیدن خود شما کاملا تاریک میشود، ممکن است مرغ عشق با شنیدن هر صدایی بترسد و جابه جا شود و اگر هیچ نوری نباشد، ممکن است به دیوارههای قفس برخورد کند و به کف قفس بیفتد. پس هنگامی که خودتان قصد خوابیدن میکنید، چراغ خوابی را روشن نگهدارید تا داخل قفس کاملا تاریک نباشد. این کار حداقل برای ۱۰ روز اول ورود پرنده به خانه شما ضروری است، اما بعد که به محیط قفس، خانه و صداهای آن آشنا میشود، تاریکی مشکلی برای آن ایجاد نمیکند.
مرغ عشق پس از تطابق یافتن با محیط جدید، برای خوابیدن در هنگام شب جای دایمی و خاصی را برای خودش انتخاب میکند. ممکن است روی تاب بخوابد یا گوشهای از قفس یا نشیمنگاهی نزدیک دیواره قفس و زنگوله را به عنوان مکان دایمی خواب خودش انتخاب کند. وقتی دریافتید که جای خواب پرنده در داخل قفس کجاست، قبل از خاموش کردن لامپ، مطمئن شوید که در همان محل خوابیده است، زیرا اگر چراغ را خاموش کنید و مرغ عشق در مکان خواب خودش نباشد، ممکن است برای رسیدن به آن دچار اشکال شود.

پایه با میز زیر قفس

قفس مرغ عشق را می توانید روی یک میز یا پایه قرار دهید یا آن را به دیوار آویزان کنید. در این کار مراقب باشید که محل قرار دادن قفس یا آویزان کردن آن، چنان محکم و امن باشد که با تکانهای احتمالی ناخواسته روی زمین نیفتد و مرغ عشق نترسد و یا آسیب نبیند.

ابعاد قفس

بهترین ابعاد قفس مرغ عشق ۸۰×۵۰×۱۰۰ سانتی متر است. حداقل ابعاد قفس مرغ عشق ۴۵× ۳۰×۵۰ سانتی متر است.

میله های قفس
میله های افقی در طول قفس ، امکان صعود و فرود پرنده را فراهم میکند. قفسهایی با میله های عمودی دیوارهها از امکان صعود و فرود پرنده میکاهد. بنابراین قفسی را انتخاب کنید که میله های دیواره های آن افقی باشد.
نشیمنگاه
باید به تعداد کافی و در قطرهای مختلف نشیمنگاه در قفس باشد تا برای نشستن پرنده تنوع ایجاد کند و هر وقت از نشستن روی یکی خسته شد، بتواند روی نشیمنگاه دیگری با قطر متفاوت بنشیند. نشیمنگاهها باید از جنس چوب باشد. نشیمنگاههای پلاستیکی دندانهدار مناسب نیست.
قطر نشیمنگاههای مرغ عشق باید ۱۲ تا ۲۰ میلی متر باشد. چنانچه قطر آنها کوچک تر از ۱۲ میلی متر باشد، پنجههای پاها ممکن است یک دور کامل دور آن بپیچد و این حالت مناسب نیست. اگر قطر نشیمنگاه بیش از ۲۰ میلی متر باشد، ممکن است مرغ عشق با نشستن روی آن نتواند تعادل خود را حفظ کند.

سینی زیر قفس مرغ عشق :

باید از جنس پلاستیک بادوام و قابل شستشو باشد.
سینی سنگریزه :
در ایران من کم دیدهام که کسی از کشوی ماسه یا سنگریزه در نگهداری مرغ عشق و دیگر پرندگان زینتی استفاده کند و قفسهای موجود در بازار، جایی برای این کشو ندارد. به هرحال، کشوی ماسه یا سنگریزه، مشابه یک سینی است که به شکل کشویی در زیر قفس قابل گذاشتن و بیرون کشیدن است. هدف از گذاشتن سنگ ریزه در اختیار پرنده، استفاده پرنده از سنگریزه به منظور خردکردن خوراکهای دانهای در سنگدان است. خوراکهای دانهای به دانه های کاملی گفته می شود که پرنده آنها را خرد نکرده ببلعد. اما چون طوطیها عموما خوراکهای خودشان با منقار خود خرد میکنند، دیگر نیازی به سنگریزه ندارند. حال آنکه پرندگانی چون کبوترها، ماکیان و غیره که دانه ها را میبلعند و در چینهدان خیس میدهند، نیاز دارند که در سنگدان خود سنگریزه داشته باشند که به خرد کردن دانه ها کمک شود. بنابراین قراردادن سنگریزه در اختیار طوطیها به هر شکل که باشد، ضرورت ندارد.
ظروف غذا : دو ظرف، یکی برای غذا و دیگری برای آب لازم است، اما اگر یک ظرف غذا برای غذاهای خشک و یکی برای غذاهای تازه در قفس بگذاریم، بهتر است.
سایر نیازهای مرغ عشق
1- مخلوط بذور
مخلوطی از دانه های مختلف به عنوان غذای اصلی پرنده که توأم با سایر غذاها (میوهها، سبزیها، صیفی ها و برخی از غذاهای خانگی)، مجموع غذاهای مورد نیاز پرنده را تشکیل میدهد. این مورد در مبحث تغذيه مرغ عشق به طور مفصل تشریح شده است.
2- سنگ مخصوص تیز کردن منقار
در پرنده فروشیهای ایران چنین سنگهایی یافت نمیشود. این سنگها علاوه بر تیز کردن منقار، به دلیل دربرداشتن مواد معدنی مختلف، قدری از آن توسط پرنده خورده میشود و باعث تأمین نیازهایش به مواد معدنی میشود.
3- ظرف آبتنی.
این ظرف نباید دیوارهای بلندتر از ۵ سانتی متر داشته باشد و طبعا ارتفاع آبی که داخل آن ریخته میشود، نباید از ۳ تا ۴ سانتی متر بیشتر باشد. مرغ عشق و سایر طوطیهارا نیز نباید همانند کاسکو به زور
4- ظرف غذای اضافی
برای غذاهای تازه، مثل میوهها، سبزیها و دانههای جوانه زده.
5- آبخوری اتوماتیک
در استفاده از این آبخورها، هرگز آب روی کف قفس و اطراف نمی ریزد و پرنده هر زمان تشنه باشد، با نوک زدن به آن آب مورد نیازش را مینوشد.
6- اسباب بازی
یک آینه کوچک، زنگوله و غیره موجب میشود که پرنده با آنها سرگرم شود و احساس تنهایی و افسردگی نکند.
7- سنگریزه مخصوص پرندگان
این سنگریزه را در یک سینی میریزند و به شکل کشویی در کف قفس قرار میدهند که هم بهداشت قفس را فراهم میکند و هم پرنده با خوردن مقدار موردنیازش از آن، مواد معدنی لازم برای بدن خودش را تامین می کند.

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از