انواع کاسکوها و تفاوتهای جنسی کاسکوها

انواع کاسکوها و تفاوتهای جنسی کاسکوها

انواع کاسکوها و تفاوتهای جنسی کاسکوها

انواع کاسکوها و تفاوتهای جنسی کاسکوها
امتیاز شما به این صفحه

انواع کاسکوها

انواع کاسکوها و تفاوتهای جنسی کاسکوها : کاسکوها از غرب و مرکز آفریقا (از شمال آنگولا تا گینه) منشا می گیرند و به طور کلی دو نوع هستند:

• کاسکو آفریقایی نوع کنگو که بزرگترین کاسکوها هستند، معمولاً ۴۵۰ گرم وزن دارد و اندازه آن ۲۲-۳۶ سانتی متر است، رنگ بدن پرنده خاکستری بوده، رنگ دم آن قرمز روشن و نوک پرنده کاملاً سیاه است.
• تیمنه نوع دوم کاسکوی آفریقایی است که اندازه آن کوچکتر و ۲۶ سانتیمتر بوده، ۳۰۰ گرم وزن دارد. رنگ بدن پرنده خاکستری تیره بوده، رنگ دم آن خرمایی مایل به قرمز و قسمت بالایی نوک، صورتی رنگ یا صدفی رنگ است.

تفاوتهای جنسی

مانند اکثر طوطیها، کاسکوها، هم شکل هستند. بدین معنی که از نظر انسان، جنسهای نر و ماده شبیه به هم هستند.

اگرچه برخی پرنده شناس ها ادعا می کنند قادرند تفاوتهای بین دو جنس را با یک نگاه بیان کنند اما آزمایش AND دقیق ترین روش تعیین جنسیت پرنده است. این آزمایش، یک آزمایش خون است و توسط دامپزشکان متخصص پرندگان انجام می شود.

به طور کلی در کاسکوهای کنگو، کنگوهای نر خاکستری تیره تر هستند.

سری چهارگوش، مسطح و نسبت به اندازهٔ سر، نوک بزرگتری دارند.

در حالیکه کنگوهای ماده، رنگ روشنتری داشته، سری گرد و ظریف با نوکی کوچکتر دارند. تشخیص جنسیت کاسکوی تیمنه، بسیار سخت تر است.

تولید مثل بسته به منطقه جغرافیایی، فصل تولید مثل کاسکوها در آفریقا متفاوت است، اما به نظر میرسد این پرندگان بیشتر در فصول خشک تولید مثل می کنند.

لانه های جفتگیری در سوراخهای عمیق درختان و بسیار بالاتر از زمین ساخته می شوند.

در یک دورهٔ تخمگذاری که چند روز طول میکشد، پرندگان ماده سه یا چهار تخم می گذارند و پرندگان نر، جفت های خود (ماده ها) را غذا میدهند.

طول دوره جوجه در آوری کاسکو

طول دوره جوجه در آوری ۳۰ روز است.

هر دو جنس کاسکوها (نر و ماده) به جوجه های تازه متولد شده غذا می دهند، آن ها به عنوان یک جفت وظیفه دارند جوجه ها را با رفتارهای جداگانه خود برای حفظ گونه محافظت و بزرگ کنند.

نرها محافظت از لانه و قلمرو را عهده دار بوده و مادهها نقش تربیت جوجه ها را بر عهده دارند.

از آنجا که این الگوی ژنتیکی در کاسکوهایی که به صورت اهلی پرورش داده می شوند، دست نخورده باقی مانده است،

در فصل تولید مثل، پرندگان نر تمایل به گاز گرفتن داشته و رفتارهای تهاجمی نشان میدهند و پرندگان ماده رفتار متعادل و یکنواختی داشته و در مقایسه با اغلب گونه های طوطیان، نسبت به محافظت از قلمرو خود حالت آرامتری دارند.

در غیر از فصل تولید مثل، درک هر گونه تفاوت شخصیت در کاسکوها بسیار مشکل است و در فصل جفتگیری نیز برخی از صاحبان کاسکو، هيج گونه تغییری در رفتار پرنده خود را متوجه نمی شوند. برخی مردم اعتقاد دارند که کاسکوی نر اهلی، صاحب زن و کاسکوی ماده، صاحب مذکر را ترجیح میدهد اما این سخن درست نبوده و موارد متعددی وجود دارد که کاسکوهای نر، مردان را به زنان و کاسکوهای ماده، صاحبان زن را ترجیح داده اند.

دلیل اینکه در مواردی، کاسکوها نسبت به فرد یا جنس خاصی علاقه نشان میدهند، شاید این باشد که تجربه اولیه مثبتی (مثل تغذیه دستی) را نسبت به جنس خاصی داشته اند.

عموماً کاسکو، همجنس های فرد مورد علاقه خود را ترجیح میدهد.

اما هیچ قانون کلی در خصوص ترجیح “جنس مخالف ” وجود ندارد.

 

دانلود فایل PDF انواع کاسکوها و تفاوتهای جنسی کاسکوها : انواع کاسکوها و تفاوتهای جنسی کاسکوها

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از