اهلی کردن کاسگو

اهلی کردن کاسکو

اهلی کردن کاسکو
5 (100%) 1 رای

اهلی کردن کاسکو – چگونه کاسکو خود را اهلی کنیم؟

اهلی کردن کاسکو : کاسکویی که تا هفته پنجم از ورودش به خانه شما، با شیوه فوق با آن رفتار شده و حولهٔ اختصاصی اش را شناخته است و به آن عادت پیدا کرده و از برخورد بدنش با حوله هیچ ترسی ندارد، حالا آمادگی قرار گرفتن در زیر حوله یا پیچیده شدن در حوله را دارد. در اوایل هفته ۶، در وقت مناسبی درب قفس را باز کنید تا کاسکو خارج شود و بیاید بالا و روی سقف بنشیند. در این موقع حوله را به آرامی روی کاسکو بیندازید و کاسکو را در آن بپیچید. من به این حالت «قنداق کردن کاسکو» میگویم و این حالتی است که انگار شما ساندویچی ساخته اید که حوله نان است و کاسکو مواد داخل آن. کاسکو در چند نوبت اول قدری بی تابی میکند، چون عادت به قنداق شدن با حوله ندارد، ولی از قنداق شدن با حوله مخصوص خودش نمی ترسد، چون به مدت حدود ۳۵ روز به تدریج با قفس، خانه، خود شما، پارچهٔ روانداز شب و حوله عادت کرده است و شما یک مرتبه حوله را به بدن آن نزدیک نکرده اید.

در مراحل اهلی کردن کاسکو وقتی کاسکو را به شکل قنداق شده، به طور مطمئنی مهار کردید و پنداشتید که کاسکو قدرت خارج شدن از آن یا گاز گرفتن دست شما را ندارد، به آرامی روی مبل یا کف اتاق بنشینید و تکیه دهید. در این حالت، کاسکوی قنداقه را به سینه خودتان بچسبانید، طوریکه قلبش روی قلب شما قرار گیرد. اگر سر کاسکو از قنداق بیرون باشد، هم بی تابی می کند و هم تلاش می کند شما را گاز بگیرد. اما اگر سرش چند سانتیمتر پایین تر از لبه بالایی قنداق باشد، با این احساس که خیال می کند در لانه ای امن قرار گرفته است کمتر بی تابی می کند، اما صدایی درست شبیه صدای نوزاد انسان و به شکل غرزدن از خودش درمی آورد. این صدا نشانه آن است که لای حوله را هم محلی غریب میپندارد و هم در چنان وضعیت، آن قدر ناراحت نیست که بترسد و قارهای بلند بکشد.

 

آموزش نگهداری کاسکو وحشی
آموزش نگهداری کاسکو وحشی

شما میتوانید با باز کردن و بستن متناوب لبهٔ بالایی حوله، صدای کاسکو را کم و زیاد کنید. وقتی زیاد بی تابی می کند، آن را برای چند لحظه با دست ببندید و دوباره باز کنید، در حالی که سر کاسکو چند سانتیمتر پایین تر از لبهٔ حوله است، آن را به سینهٔ خود بچسبانید و همانند روش نگهداری انگشت دست راست خود ضربه های آرامش بخشی را به پشت کاسکو بزنید. با این ضربه ها کاسکو کم کم آرام میگیرد و صدایی بسیار شبیه نوزادی که این ضربه ها را دریافت می کند، از آن شنیده می شود. کاسکو در این حالت چنان وضعیت نوزاد به خودش می گیرد و چنان صدایی شبیه نوزاد از خودش درمی آورد که اگر یک زوج بی فرزند یا عموم خانمها و اکثر آقایان کاسکو را در چنین حالتی و با چنین صدایی ببینند، عمده آن ها در جا مصمم می شوند یک کاسکو خریداری کنند ( به خصوص زوج های بی فرزند). من چنان به بازی کردن کاسکو در نقش یک نوزاد ایمان دارم که هرگز باور نمی کنم یک زوج بیفرزند چنین منظرهای را ببینند و فوراً برای رفع کمبود زندگی خودشان تصمیم به خرید چنین نوزاد بی دردسر و هنرمندی نگیرند. من در هیچ کتاب یا مقاله ای در ذکر چگونگی اهلی کردن کاسکو وحشی را نخوانده ام و از کسی نشنیده ام. اما چون از ابتدا من دریافتم که با کاسکوی وحشی باید شبیه یک نوزاد رفتار کنم و با کاسکوی اهلی شبیه یک بچه ۴ تا ۵ ساله، این روش را برای اهلی کردن سریع کاسکو با در نظر گرفتن اصول رفتارشناسی کاسکو و ساختار روانی آن، ابداع کردم و نتیجه ای ۱۰۰ درصد مطمئن و قطعی گرفتم. حتما در مراحل اهلی کردن کاسکو فراموش نکنید که ابتدا باید حدود ۶ هفته به کاسکوی وحشی فرصت آشنا شدن با محیط اطراف، صاحب خودش، پارچهٔ رو انداز قفس، حوله و غیره را داد. بغل گرفتن کاسکوی قنداق شده و زدن ضربه های آرامش بخش به پشت آن را در نوبت اول به مدت ۱۰ دقیقه ادامه دهید. در زمستان قنداق کردن کاسکو حتی به مدت طولانی تر و بغل کردن آن مشکلی ایجاد نمی کند، ولی در تابستان، اگر کاسکو را زیاد در حالت قنداق شدگی نگه دارید، گرمازده می شود و امکان خطر جدی (شبیه قراردادن آن در آفتاب گرم به مدت بیش از ۷ دقیقه) برای سلامتی آن وجود دارد و حتی ممکن است بمیرد. حال اگر در خانه ای خنک (با کولر) ما چنین کاری را انجام دهیم، مشکل احتمالی گرمازدگی به مراتب کمتر می شود.
به طور کلی چون خود شما هم در همان محیط هستید، به خوبی می توانید حس کنید که کاسکو در حال قنداق شدگی در میان چند لایه حوله، احساس خوبی دارد یا از گرما در عذاب است. ضمناً باید توجه داشته باشید که دمای طبیعی بدن پرندگان بیشتر از انسان است و لذا قدرت تحمل گرما توسط آنها به مراتب کمتر از ما است. بنابراین اگر شما با یک زیر پیراهنی در خانه به چنین کاری مبادرت کردهاید، باید به گرمای بیشتر بدن پرنده نسبت به خودتان، پوشیده بودن آن از پر و پوشیده بودن در چند لایه حوله توجه داشته باشید و به هر حال مراقب باشید که در فرآیند اهلی کردن کاسکو به این روش، کاسکو را دچار گرمازدگی نکنید.

 

پرورش کاسکو و اهلی کردن کاسکو
پرورش کاسکو و اهلی کردن کاسکو

دفعه بعد که می تواند چند ساعت بعد در همان روز باشد یا در روز دیگر، مقدار بیتابی کاسکو در حالت قنداق شدگی و بغل گرفته شدن توسط شما کمتر می شود و هرچه این عمل بیشتر تکرار شود، نا آرامی کاسکو کمتر می شود و شاید باور نکنید که اگر مطابق اصول ذکر شده عمل کنید، به روز پنجم نخواهد رسید که کاسکو از گرفته شدن با حوله، قنداق شدن و بغل شدن و خوردن ضربه های آرامش بخش لذت خواهد برد و ملاحظه خواهید کرد که دیگر بیتابی نمی کند.
در این مرحله، شما میتوانید کاسکو را کم کم از حالت قنداق شدگی در آورید. به این معنی که اجازه دهید سرش از حوله بیرون باشد و خواهید دید که علاقه ای به پرکشیند و دور شدن از شما را نخواهد داشت. از این پس، هرچه بیشتر با کاسکو بازی کنید، کاسکو بیشتر لذت می برد و در همه حال بهتر است با کاسکو حرف بزنید. با این روش، شاید ظرف ۵ روز و حداکثر ۱۰ روز، کاسکوی شما کاملاً اهلی شود، روی دست شما می آید، روی شانه شما می نشیند و شما را به راحتی از بقیه افراد خانواده تشخیص میدهد. البته این تشخیص از همان روز اول شروع می شود و به تدریج عمق پیدا می کند، طوری که همان کاسکوی وحشی، اکنون به راحتی با شما ارتباط عاطفی و جسمی برقرار می کند، ولی با دیگران غریبگی می کند.
در لحظه ای که در حال اهلی کردن کاسکو خود هستید ، حالا  یعنی دو ماه پس از آوردن کاسکوی وحشی به خانه و اهلی کردن آن و عادت دادن کامل آن به حوله مخصوصش، چنانچه ضروری میدانید، میتوانید روی امور مختلف مثل آرایش پرها و ناخن ها و پرسیدن انواع سؤال هایی که دارید، آن را نزد مشاور یا یک دامپزشک کاملاً آگاه از امور کاسکو و مجرب و ماهر در کار مهار کردن کاسکو بريد. بنابراین وظیفه صاحب کاسکو، به خصوص طوطیهای بزرگ جثه وحشی، این است که قبل از مراجعه برای انجام امور دامپزشکی، طوطی خودشان را با حوله ای مناسب آشنا کنند تا دکتر بتواند با استفاده از همان حوله و با کمک صاحب طوطی، آن را مهارکند و معاینات و دیگر کارهای لازم و امور آرایشی طوطی را انجام دهد. حال اگر شما در زمانی طوطی خود را نزد دامپزشک ببرید که با حوله آشنا نباشد، یا دامپزشک مهارت لازم را در استفاده از حوله برای مهار کاسکو نداشته باشد، دو حالت پیش می آید که هر دو منجر به ترس و وحشت طوطی و مبتلا شدن احتمالی آن به بیماری ترس یا سکته کردن می شود : یکی آن که در مهار کاسکوی ناآشنا با حوله، از حوله میترسد و بی تابی می کند و هم کار دکتر دشوار می شود و هم به کاسکو آسیب جسمی و روانی وارد می شود. دیگر آن که اگر دامپزشک در استفاده از حوله مهارت نداشته باشد و روش معمول او در کار روی کاسکوهای مردم، پوشیدن دستکشهای جوشکاری باشد، طوطی شما قطعاً دچار درجه ای از ترس خواهد شد و چون پس از استفاده از چنان دستکشها، آسیب روانی هولناکی به کاسکو وارد می شود، شما از قبل باید از نحوه کار چنان افراد آگاه باشید و اگر آگاه نبودید و مشاهده کردید که دامپزشک برای کار کردن روی کاسکو، درحال پوشیدن هر نوع دستکش است، رو در بایستی را کنار بگذارید و به هیچ وجه اجازه ادامه کار به او ندهید و طوطی خودتان را از امکان قطعی دچار شدن به درجه ای از بیماری ترس و حتی سکته کردن نجات دهید. این که می گویم هر نوع دستکش ، به این دلیل است که برخی از دامپزشکان به دلیل مجرب نبودن در مهار کردن صحیح طوطیها و به خصوص کاسکو، دستکشهای مخصوص جوشکاری به دست می کنند تا در صورت گازگرفته شدن، دستشان آسیب نبیند. لذا چنین افراد قطعاً از دستکش های طبی نازک استفاده نمی کنند و دستکش های صنعتی نیز اگرچه خود آنها را از درد گاز گرفته شدن بیمه می کند، ولی یقیناً آسیب بسیار هولناکی به کاسکوها وارد می کند که شاید هرگز جبران شدنی نباشد. وانگهی، فردی که نمیداند یا اهمیت نمی دهد به این که چنان دستکشها طوطی را دچار یک فاجعه جدی میکند، قطعاً فردی است که در مورد کاسکو هیچ اطلاعات علمی و تجربی ندارد و لذا چنان افراد صلاحیت هرگونه معاینه و معالجه کاسکو و دیگر طوطیها را ندارند.

 

در نهایت می توانید مطلب دست اموزی کاسکو مطالعه کرده و در صورتی که شما نیز تجربه در مورد اهلی کردن کاسکو دارید می توانید در قسمت نظرات با دیگران به اشتراک بگذارید.

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه در "اهلی کردن کاسکو"

  Subscribe  
جدیدترین قدیمی ترین بیشتر رای دادند
اطلاع از

مطلب جالبی بود ممنون