نقش حسابداری در مجموعه پرورش بلدرچین

نقش حسابداری در مجموعه پرورش بلدرچین

نقش حسابداری در مجموعه پرورش بلدرچین
امتیاز شما به این صفحه

نقش حسابداری در مجموعه پرورش بلدرچین

ثبت حساب و انجام امور مالی یکی از ضروریات هر کسب و کاري است. بدون حسابداري شما نمیتوانید مسائل مالی کسب و کارتان را شناسایی و در صورت وجود مشکل آنها را رفع کنید. خیلی از پرورشد هندگان بلدرچین متأسفانه از بحث حسابداري کارشان طفره میروند. بعضی از آنها نیز ادعاي اینکه مسائل مالی کارشان را در ذهن ثبت میکنند دارند. شاید حجم مالی کار شما خیلی کم باشد و یا بودجه کافی براي استخدام حسابدار را نداشته باشید.اما هیچکدام از این ها بهان هاي براي نداشتن حسابداری در کسب و کار تان نیست. خبر بد اینکه اگر هنوز به بخش حسابداري کارتان توجه ندارید و یا اصلاً حسابداري ندارید احتمال شکست شما در پرورش بلدرچین خیلی زیاد است.

حتی اگر کسب و کارتان یک نفره است و تمام فعالیت ها را خودتان انجام میدهید بخشی از وقت روزانه و هفتگی خود را به ثبت و بررسی حساب های مالی اختصاص دهید. نگران نباشید حسابداري ژنتیکی نیست بلکه صد در صد قابل یادگیری است. خبر خوش اینکه همه ما میتوانیم با اصول حسابداري آشنا شویم و در کار و زندگی خود از آنها استفاده کنیم.

حسابداري بلدرچین را از کجا شروع کنیم؟

براي شروع کار حسابداری، مطالعه یک یا دو کتاب اصول حسابداري میتواند کمک خوبی به شما بکند. میتوانید در یک دوره آموزش حسابداری نیز شرکت کنید. شاید هم امکان استخدام یک حسابدار را به صورت پاره وقت داشته باشید. به هر حال از هر طریق ممکن اصول حسابداري را یاد گرفته و در کار خود آنها را بکار ببرید. در ابتداي کار، حسابداري به صورت دستی میتواند کارتان را راه بیندازد. اما به مرور شاید لازم باشد علاوه بر استخدام حسابدار یک نرمافزار حسابداري مناسب نیز تهیه کنید.

از حسابداري فرار نکنیم

آیا انجام حسابداري خیلی پر هزینه و وقت گیر است که خیلی از پرورش دهندگان سراغ آن نمی روند ؟ خیر. معمولاً دو دلیل براي نداشتن حسابداري در پرورش بلدرچین وجود دارد : یکی آشنا نبودن مدیران پرورش بلدرچین با روش حسابداري و دوم عدم دسترسی به حسابدار مناسب است. اما دلیل سومی که شاید هیچگاه تولیدکنندگان به زبان نیاورند ترس از نتایج حسابداري است.بسیاري از پرورشدهندگان قبول ندارند که روش کاريشان بازدهی ندارد.

عادت های بد در پرورش بلدرچین

به همین روش موجود عادت کردهاند و اگر کسی به آنها بگوید که روش تولیدي آنها بازدهی ندارد بسیار ناراحت و دلسرد میشوند و دوست ندارند این موضوع را بشنوند. بنابراین هیچگاه از لحاظ اقتصادي شجاعت ارزیابی کارشان را ندارند. این تولیدکنندگان با همان روش سنتی ادامه داده و بعد از چند ماه و گاهی چند سال متوجه میشوند که به نسبت وقت و سرمای های که برای این کار گذاشته بودند نه تنها سودی ندارند بلکه شاید مبلغ قابل توجه بدهی هم داشته باشند.من هم سال ها این اشتباه را داشتم. همیشه از داشتن حسابداری طفره میرفتم . اما از زمانی که کار تجاری را شروع کردم یکی از پایه های اساسی کارم حسابداري بوده و بدون حسابداری هیچ کسب و کاري را شروع نکردم.

بلدرچین

اگر موفقیتی هم در کسب و کارها دید هام مدیون روش منظم حسابداري هستم. احتمالاً حسابدارها از این بخش کتاب که به اهمیت کارشان پرداختم خیلی خوشحال میشوند. ما تولیدکنندگان به حسابداري به عنوان یکی از مهمترین ابزار مدیریتی نیاز داریم. داشتن حسابداري اختیاري نیست.

فواید حسابداري

حسابداري یکی از ابزارهاي مهم مدیریت است. بدون حسابداري شما نمیتوانید تصمیمات مدیریتی مناسبی اتخاذ کنید. بدون حسابداري شما نمیتوانید بخش هایی که باعث ضرر یا سود شما میشوند شناسایی کنید. ممکن است چند ماه یا شاید چند سال بگذرد تا متوجه شوید که بخشهایی که ظاهراً درآمدزا هستند چه خسارت سنگینی به شما وارد کردهاند. یکی از همکاران که در ابتدا از داشتن حسابداري برای کارش شانه خالی میکرد به هر حال رضایت داد که بخش حسابداری کار پرورش بلدرچین مجموعه اش را تقویت کند.او بعد از یک سال متوجه شد که در کل نه تنها هیچ سودی از کسب و کارش نداشته بلکه حتی مقدار زیادي به بدهی هایش اضافه شده است.

بنابراین به فکر چاره افتاد و با کمک اطلاعات حسابداري که حدود یک سال جمع آوري شده بود متوجه شدیم که در برخی از ماه هاي سال به دلیل افت قیمت میبایست تولید کمتر میشد درحالیکه دقیقاً در همان زمان تولید مجموعه به حداکثر رسیده بود.

چه روش حسابداري  باید استفاده شود؟

روش حسابداري که در مجموعه پرورش بلدرچین استفاده میشود معمولاً از نوع تولیدي است. روش کار بدین صورت است که شما یکسري تجهیزات و ساختمان ها (سرمایه ثابت) در مجموع ایجاد میکنید و سپس با خرید مواد اولیه از قبیل پرنده، خوراك، هزینه کارکنان و غیره، کار تولید را انجام میدهید. در نهایت یک سري محصولات همانند گوشت، تخم، کود و غیره به فروش میرسانید. اگر قصد شما حسابداري کلی مجموعه باشد کار بسیار ساده بوده و از یک روش ساده حسابداري میتوانید استفاده کنید. در واقع شما یکسري هزینه ها را ثبت کرده و در نهایت محصولات را به فروش میرسانید. تفاوت هزینه ها از درامد ها سود را به شما نشان خواهد داد. در این نوع روش حسابداري شما قادر به ارزیابی بخش هاي مختلف تولید نبوده و اطلاعات لازم براي رفع نواقص در بخش های مختلف تولید را در دسترس ندارید.


درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از