بهداشت تخم شترمرغ

بهداشت تخم شترمرغ

بهداشت تخم شترمرغ
امتیاز شما به این صفحه

بهداشت تخم شترمرغ

بهداشت تخم شترمرغ : تخم از زمان گذشتن از کلوآک ماده در معرض آلودگی میکروبی قرار دارد. تمیز کردن تخم فرآیندی است که باید این آلودگی ها را تا حد امکان با آن از بین برد تا تخمی تمیز برای جوجهکشی تولید شود. دستگاه جوجهکشی و هچر، محیط هایی عالی برای رشد جنین هستند اما به باکتری ها و قارچ ها هم در صورت فراهم بودن شرایط اجازهٔ رشد می دهند. هاگ های باکتری روی سطح پوسته تخم ایجاد می شوند (یا در اثر رطوبت بالا یا آلوده شدن توسط کارگر) و در صورتی که مواد مغذی و آب وجود داشته باشد منتشر می شوند.

» مدیریت

هدف مدیریت جوجه کشی در وهله اول باید جلوگیری از ورود میکروب ها به دستگاه ها باشد و اطمینان یافتن از این که آب و مواد مغذی یعنی مواد آلی مانند محتویات تخم، خاک یا فضولات، وجود ندارد تا باکتری ها درون دستگاه شروع به رشد کنند. تخمها سادهترین راه برای انتقال آلودگی به دستگاه جوجهکشی هستند و به همین دلیل بر بهداشت آنها تأکید می شود.

بهداشت تخم شترمرغ
بهداشت تخم شترمرغ

» مراحل بهداشت تخم

مراحل بهداشت تخم بحث برانگیز است: به شدت در مورد این که آیا باید تخم شسته شود یا نه بحث شده است. به نظر من اگر تخم صحیح شسته شود مشکلی ندارد. متأسفانه غالباً مشکل این است که تخم قبل از جمع آوری از آشیانه آلوده شده است. برخورد با این خطر مشکل است و از بین بردن آلودگی غیرممکن است. همانطور که توضیح داده شد، برای جلوگیری از این مسئله، تمیز نگاه داشتن محوطه و جمع آوری سریع تخمها بهترین راه حل است.

» بهداشت تخم و نظراتی

در این جا متداول ترین اشکال بهداشت تخم و نظراتی در مورد کارآیی آنها ذکر می گردد. توصیه خاصی در مورد بکارگیری ماده شیمیایی بخصوصی نمی شود. هر چند انواع مختلف آنها (بدون مارک تجاری شان) در جدول ۲-۵ موجود است. متأسفانه برخلاف آگهیهای تبلیغاتی، تمام مواد شیمیایی بهداشتی برای جوجه کشی مناسب نیستند. معمولا هر ماده شیمیایی فقط یک جنبه بهداشتی دارد که به عنوان تنها ماده شیمیایی بهداشتی مکفی در جوجه کشی مناسب نیست.

» شستشو محلول

برای مثال، محلول های ترکیبی شستشوی تخم که باعث کارآمدی آن شده، معمولا برای شستشوی مؤثر و ضدعفونی هچر مناسب نیست. بنابراین، تمام ضدعفونی کننده ها مؤثرترند اگر همراه پاک کننده ها و بر پایه مشتقات شیمیایی جایگزین، استفاده شود. برای مثال محلول شستشوی تخمی که بر پایه کلر است، همراه با دودهی با مواد فنلی در طی ذخیره سازی می تواند پوششی مؤثرتری از هر نوع محلول شیمیایی که استفاده می شود در برابر آلودگی تخم قبل از جوجهکشی ایجاد کند.

» پاک کردن خاک و فضولات

پاک کردن خاک و فضولات از تخم با پارچه روش کاملاً مؤثری برای رفع آلودگی نیست. پارچه به سرعت آلوده می شود و معمولا به جای پاک کردن مواد آلوده آن را انتقال می دهند و تخم تمیز به سرعت با این کار آلوده می شود. زودودن آلودگی های خاکی و خشک با برس کشیدن تخم را تمیز نمی کند.اما به راحتی برخی از مواد ارگانیک را برطرف می کند. باکتریهایی که روی سطح پوسته باقی می مانند، در صورت خیس شدن تخم (که در اثر تراکم آب یا ترشح آن به پوسته از طریق سیستم رطوبتی اتفاق میافتد) روی باقی مانده آلودگی شروع به رشد می کنند. پاک کردن با سنباده فقط تولید خاکه می کند که ممکن است منافذ را ببندد و طی جوجه کشی مشکلات بیشتری ایجاد کند. در این روش هم تخم، ضدعفونی نمی شود.

» ضدعفونی تخم ها

با فرض این که تخمها با پارچه یا برس پاک شده اند، تخم چگونه ضدعفونی می شود؟ اشعه ماوراء بنفش (UV) برای از بین بردن شمار کمی از باکتریها مفید است که با تاباندن نور روی سطح تخم توسط لامپ صورت می گیرد اما دیگر باکتری هایی که در قسمت های سایه قرار می گیرند بدون تغییر باقی می مانند. تشعشع اشعه UV باید نزدیک سطح پوسته صورت گیرد و باید نسبتاً شدید باشد. هر چند این روش در استرلیزه کردن سطح پوسته یا هوای داخل دستگاه جوجه کشی مؤثر است اما هنگام استفاده طولانی مدت از اشعه U V باید برای کارکنان جوجهکشی اقدامات بهداشتی لازم صورت گیرد.

» تصفحه هوا

تصفیه هوا هم می تواند وسیله مؤثری برای از بین بردن موجودات زنده و هاگ های میکروب زایی که توسط هوا انتقال می یابند، باشد. اما سؤال من این است که آیا این موجودات زنده تهدیدی برای تخم هستند؟ به علاوه به این معنا نیست که از دیگر شیوه های ضدعفونی کردن به دلیل این که تأثیری بر موجودات زنده باقی مانده در سطح پوسته تخم نخواهند داشت صرف نظر کرد. بنابراین تصفیه هوا احتمالا سیستم ضدعفونی موثری نیست. اسپری کردن تخم با داروی ضدعفونی آن را پاک می کند اما آب لازم را هم برای رشد باکتریها و قارچ ها فراهم می آورد


 • دستگاه جوجه کشی
 • ماشین جوجه کشی
 • بهداشت تخم شترمرغ
 • بهداشت در شترمرغ
 • بهداشت شترمرغ
 • بهداشت و پرورش شترمرغ
 • بهداشت پرورش شتر مرغ
 • بهداشت شترمرغ بومی
 • بهداشت دشتگاه جوجه شکی شترمرغ
 • بهداشت محیط شترمرغ
 • بهداشت ماشین شترمرغ

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از