کمک به بیرون آمدن جوجه شترمرغ

بیرون آمدن جوجه شترمرغ

کمک به بیرون آمدن جوجه شترمرغ

کمک به بیرون آمدن جوجه شترمرغ
امتیاز شما به این صفحه

زمان هچر شترمرغ – کمک به بیرون آمدن جوجه از تخم شترمرغ

متأسفانه موارد کمک به جوجه کشی جهت خارج شدن از تخم زیاد است . در اکثر موارد این کمک به دلیل بی اطلاعی از فرآیند هج شدن است و عموماً پیش از موقع بوده است زیرا معمولاً جوجه آماده خارج شدن از تخم نیست. اغلب به اشتباه تصور می شود که اگر پوسته سوراخ نشود جوجهٔ در حال بیرون آمدن خفه می شود و اکثر تخم ها برای رساندن هوا به جوجه در حال «خفه شدن» سوراخ شده اند. اختلاف زمان بین سوارخ کردن داخلی و خارجی میتواند بین ۸ تا ۴۸ ساعت باشد.

تخم شترمرغ
تخم شترمرغ

کمک به هچ جوجه شترمرغ

هر جوجه باید زمان کافی داشته باشد تا خودش سوراخ خارجی را ایجاد کند و اگر خود پرنده نتواند پوسته را بشکند سرانجام خواهد مرد. تحمل ضرر تلف شدن جوجه در تخم از جوجه ای که ۴۸-۲۴ ساعت پس از کمک به هچ شدنش از تخم بمیرد، راحتر است. هچ باید تا حد ممکن طبیعی باشد تا این که جوجه بتواند سوراخ اولیه را ایجاد کند و سپس شکستن پوسته را ادامه داده و از تخم بیرون بیاید. هرگونه دخالت زود هنگام منجر به تولد جوجه ای ضعیف تر خواهد شد.

دخالت زود هنگام در فرایند جوجه کشی شترمرغ

اغلب دخالت زود هنگام در مراحل هچر سبب می گردد نیاز به کمک کردن بیشتر شود. شترمرغسانان برخلاف برخی از پرندگان به جوجه هایشان برای در آمدن از تخم کمک نمی کنند. شاید این بهترین درسی باشد که یک پرورش دهنده می تواند از والدین یاد بگیرد. کمک به جوجه در حال بیرون آمدن فقط باید به عنوان آخرین راه باشد و در شرایط خاصی صورت پذیرد. باید از شکستن پوسته تخم سوراخ شده در هر شرایطی جلوگیری نمود. به دلیل محیط نامناسب داخل تخم یعنی میزان دی اکسیدکربن بالا و کمبود اکسیژن که تأثیر نامطلوبی بر حیات جوجهٔ بیجان می گذارد عملاً سوراخ کردن خارجی به طور هم زمان باید صورت گیرد. به علاوه پس از باز کردن تخمهای زیادی مشاهده شد که سوراخ داخلی به طور کامل توسط جوجه ایجاد شده اما بیشتر از آن ادامه نیافته بود و مشخص شد که جوجه دارای آلودگی قارچی است.

کمک به خرج تخم ها

باز نمودن چنین تخمهایی پیش از موقع آلودگی را به هچر منتقل نموده و احتمالاً سلامت جوجه های سالم را به خطر می اندازد. همین دلایل بسیار مهم است که صبر کنیم تا ببینیم خود جوجه میتواند پوسته را سوراخ کند یا نه. اگر نتوانست این کار را بکند کمک به خروج از تخم برای زنده نگاه داشتن جوجه تقریباً اتلاف زمان و انرژی است. جوجه هایی که طی هچ به آنها کمک می شود بیشتر مریض می شوند و در زمان حیاتشان زودتر میمیرند و اگر زنده بمانند میزان رشد شان کم است و در آخر هم جوجه ای مردنی خواهد بود که ارزش تجاری ندارد.

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از