تخم شترمرغ جوجه کشی طبیعی تخم های

تخم شترمرغ جوجه کشی طبیعی تخم های

تخم شترمرغ جوجه کشی طبیعی تخم های
امتیاز شما به این صفحه

تخم شترمرغ : جوجه کشی طبیعی تخم های پرنده همیشه پس از تولید یک گروه یا کلاج ” تخم صورت میگیرد. برای مثال کلاج تخم ۱۰ تایی شترمرغ، ۲۰ روز طول میکشد تا تولید شود و قدیمی ترین تخم قبل از شروع جوجه کشی سه هفته دارد . این تأخیر در جوجه کشی مصنوعی هم رخ میدهد و در این فصل از کتاب مدیریت تخم پس از مرحله اویداکت تا زمانی که تخم ها در دستگاه جوجه کشی قرار میگیرند، بررسی خواهد شد. سه مطلب اصلی در مورد مدیریت تخم ها عبارت است از: جمع آوری، بهداشت و نگهداری تخم ها ،

» جمع آوری تخم ها شترمرغ

تخم شترمرغسانان دارای مکانیسم های اصلی متفاوتی است که از جنین قبل از جوجهکشی حفاظت می کند. این مکانیسمها می توانند هم سیستمهای فیزیکی و هم شیمیایی باشند که از صدمه و آلودگی جلوگیری می کنند. پوسته تخم مانع فیزیکی مؤثری برای جلوگیری از آلودگی میکروبی تخم است و فیبرهای چند لایه ای غشاء های پوسته از انتقال میکروب ها ممانعت می کنند. پروتئین موجود در آلبومین دارای خاصیت ضدمیکروبی برای جلوگیری از رشد میکروب ها و قارچ هایی است که از این مانع عبور می کنند. به علاوه پوسته سفید تخم شترمرغ به انعکاسی حرارت و نور آفتاب به خصوص در آفریقا کمک می کند در نتیجه تخم قبل از شروع جوجهکشی خنک می ماند.

هرچند با وجود چنین خصوصیاتی، جنین از زمان تولید تخم در معرض خطر است. زیرا علاوه بر خطر آلودگی میکروبی شرایط محیطی هم می تواند باعث صدمه و از بین رفتن تخم گردد. بنابراین باید فوراً پس از تولید تخم آن را جمع آوری نمود تا خطرات ناشی از شرایط نامساعد محیطی و آلودگی میکروبی را کاهش داد. اطلاعات موجود در مورد تخم شترمرغ نشان می دهد که تعداد قابل ملاحظه ای از تخمها میتوانند قبل از جوجهکشی آلوده گردند (به ۵-۴-۱۱ مراجعه شود).

تخم شترمرغ
تخم شترمرغ

» انواع قارچ و باکتری تخم های شترمرغ

قارچی به کندی صورت می گیرد در نتیجه جنین قبل از مردن به طور کامل رشد می کند. اکثر این تخم ها قبل از جمع آوری آلوده شده اند و بهداشت پوسته تأثیری روی ادامه رشد ارگانیسم های داخل تخم ندارد. وقتی که تخم با دمای بدن (۳۸) روی سطحی خیس و سرد گذاشته می شود خطر آلودگی با آب آلوده که داخل منافذ و وارد محتویات تخم می شود،

» دمای تخم های شترمرغ

کاهش دمای اطراف تخم باعث میشود که حجم آب داخل منافذ تخم گرم، کاهش یابد در نتیجه هر مایعی که روی سطح پوسته باشد را به داخل منافذ بکشد. بنابراین تخمها باید به سرعت پس از تخم گذاری، خصوصاً هنگامی که زمین خیس و مرطوب است، جمع آوری گردند تا مدت زمان بروز آلودگی کاهش یابد. اگر مکان آشیان برای مدت طولانی آلوده به فضولات باشد احتمال آلودگی شدید وجود دارد. توجه داشته باشید که رفتار پرنده تخم گذار می تواند شما را از زمان گذاشتن تخم 5T سازد بنابراین جمع آوری سریع تخمها را ممکن میسازد. این مسئله در هوای بارانی (که منجر به خطر آلودگی بیشتر تخمها با عوامل میکروبی می گردد) و یا هوای گرم (که باعث خطر زیاد صدمه جنین توسط گرمای شدید می شود) اهمیت دارد.


دستگاه جوجه کشی
ماشین جوجه کشی
شترمرغ
شترمرغ ایران
شترمرغ ایرانی
شترمرغ تغذیه
شترمرغ قیمت
شترمرغ پرورش
شترمرغ پرورش فروش
شترمرغ گوشت
پر شترمرغ فروش

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از