تخم کبک برای جوجه کشی

تخم جوجه کشی کبک

تخم کبک برای جوجه کشی

تخم کبک برای جوجه کشی
امتیاز شما به این صفحه

تخم کبک برای جوجه کشی

تخم کبک مناسب برای جوجه کشی : انتخاب تخم کبک برای جوجه کشی بسیار مهم است . در حقیقت کیفیت جوجه های تولیدی ارتباط زیادی به خصوصیات تخم دارد (اندازه، وزن، شکل و…) .

در یک گروه کبک تخم گذار، تمامی تخم ها به یک اندازه نبوده و ارتباط زیادی به سن کبکها دارند . تخم های اولیه در کبک های جوان عموماً کوچک بوده و جهت جوجه کشی مناسب نیستند . در حقیقت بزرگی جوجه بستگی به وزن تخم دارد.

تخم کبک برای جوجه کشی
تخم کبک برای جوجه کشی

جوجه های کوچک، ضعیف تر بوده و جزو تولیدات حذفی به شمار می آیند که در صورت پرورش، آن ها وزن کم تری در مقایسه با جوجه های بزرگ تر خواهند داشت. در ضمن تخم های کوچک فاقد مواد غذایی کافی و لازم جهت تکمیل و رشد جنین در داخل تخم هستند. جنینی که کامل رشد نکرده باشد در زمان بیرون آمدن از تخم مشکل خواهد داشت. تخم های بسیار بزرگ نیز مناسب جوجه کشی نیستند.

» تخم مخصوص جوجه کشی کبک

تخم های مخصوص جوجه کشی می بایستی فرم مناسب و پوستهٔ سالمی داشته باشند. جنسیت جوجه کبک ها هیچ ارتباطی به بزرگی یا کوچکی، رنگ و فرم تخم ها ندارد. زمانی که تخم نطفه داری تولید می شود، طبیعت به بهترین نحو از جنین داخل آن محافظت می کند، جنین در روی زردهٔ تخم قرار دارد و زرده در قسمت مرکزی توسط دو رشته طناب مانند به حالت معلق نگه داری و محافظت می شود.

عملکرد صحیح پرورش دهنده بر تعداد جوجه هایی که متولد می شوند مؤثر است. در این راستا پرورش دهنده می بایستی تعداد دفعات جمع آوری تخم ها را افزایش دهد.

در شرایط طبیعی سه بار در روز کافیست ولی چنان چه هوا سرد یا گرم باشد . می بایستی به ۵ تا ۶ بار در روز افزایش یابد. این عملی علاوه بر حفاظت از جنین، باعث ضمانت تمیزی و سالم بودن تخم ها می شود.

در سالن هایی با سیستم بستر، خطر نفوذ میکروب ها از طریق پوستة تخم بیشتر از سیستم پرورش در قفسی میباشد. در حقیقت میکروارگانیزم ها( موجود در بستر) در شرایط مطلوب دما و رطوبت، بهتر رشد و تکثیر پیدا می کنند.

» ضدعفونی تخم ها کبک

میکروب ها از طریق سوراخ های بسیار ریزی که در پوستهٔ تخم وجود دارد به داخل آن نفوذ کرده، خطر بروز بیماری ها را افزایش میدهند. در خلال ۲۴ روز دوران جوجه کشی، این میکروب ها تکثیر یافته، عموماً باعث مرگ جنین شده و درصد جوجه در آوری را کاهش می دهند.

بعضی اوقات نیز سبب ترکیدن تخم ها می شوند. تخم های کثیف قبل از قرار گرفتن در ماشین جوجه کشی می بایستی تمیز شوند، بدین ترتیب خطر آلوده شدن دیگر تخم ها نیز

کاهش می یابد. تمیز کردن تخم ها در حالت خشک بهتر از شستن آنهاست چرا که با شستن، لایهٔ طبیعی محافظ پوستهٔ تخم برداشته شده، خطر ضایع شدن تخمها افزایش می یابد. دمای مناسب برای نگه داری تخم های جوجه کشی ۵ ا درجهٔ سانتیگراد است.

» زمان جوجه کشی از تخم کبک

در این حالت تا دو هفته بعد، تخم ها می بایستی در ماشین جوجه کشی وارد شوند اگر این زمان قرار است افزایش پیدا کند بهتر است دمای محیط به حدود ۲ ا درجة سانتیگراد کاهش یافته و رطوبت در حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد باشد. تخم هایی که برای مدت ۵ تا ۶ روز انتظار ماشین جوجه کشی را می کشند، نیازی به اعمال بعضی اقدامات در انبار را ندارند.


  • تخم جوجه کشی کبک
  • دستگاه جوجه کشی
  • زمان جوجه کشی کبک
  • تخم نطفه دار کبک
  • جوجه کشی کبک
  • جوجه کشی
  • دوران جوجه کشی کبک
» ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید …

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از