تشخیص جنسیت کبک نر و ماده

تعیین-جنسیت-کبک

تشخیص جنسیت کبک نر و ماده

تشخیص جنسیت کبک نر و ماده
5 (100%) 1 رای

تشخیص جنسیت کبک نر و ماده

تشخیص جنسیت کبک : شروع تخم گذاری و جوجه کشی برای کبک در حدود ۷ ماهگی یا سن ۲۸ هفتگی است . از آن جائی که عموماً کبک دار در پرورش کبک مولد ودر قدم اول طالب به دست آوردن تخم های نطفه دار بیشتر می باشد رعایت نسبت یک کبک نر در کنار سه کبک ماده ضروری است . در روش پرورش کبک در قفس، می توان از جفت گیری یک پرندهٔ نر با یک، دو، سه یا چهار پرندهٔ ماده، تخم های نطفه دار مورد نیاز را به دست آورد.

تشخیص کبک نر و ماده
تشخیص کبک نر و ماده

در روش بستر به صورت کلنی های بزرگ، می توان 100 کبک نر را به همراه ۴۰۰ پرندهٔ ماده نگه داری نمود. این روش هزینهٔ کارگری کمتری دارد ولی تولید تخم کاهش پیدا می کند. در هر صورت کبک دار می بایستی توانائی شناخت کبک نر وماده و تشخیص آن ها از یکدیگر را داشته باشد. هر دو جنس کبک، از نقطه نظر ظاهر و رنگ پرها بسیار شبیه یکدیگرند. در نتیجه تعیین جنسیت آن ها از یکدیگر کمی دشوار است اما می توان کبک های نر و مادهٔ بالغ را از روی اندازهٔ بدن و فرم سر تشخیصں داد،

کبک های نر عموماً دارای جثه ای بزرگ تر و سنگین تر هستند. سر کبک های نر گرد و بزرگ تر و سر پرندهٔ ماده بیضوی است. پاهای کبک های نر بلندتر بوده، پولک های درشت تری دارد و سریع تر از ماده ها راه می روند. یک روش قابل اطمینان در تعیین جنسیت، بررسی کلواک است که دقت آن حدود ۹۵ درصد است. مقعد اغلب کبک های نر در بلوغ جنسی دارای زائده ای در زیر سوراخ آن به اندازهٔ حدود ۳/۷ میلیمتر است.

تشخیص جنسیت کبک
تشخیص جنسیت کبک

» روش تشخیص کبک نر و ماده

مقعد کبک ماده عموماً فاقد این زائده بوده و گشادتر می باشد. این زائده را در پرندگان مسن تر راحت تر می توان دید. در ضمن در ساق پای کبک نر یک برآمدگی وجود دارد ولی ساق پای کبک ماده یا فاقد این برآمدگی است و یا برآمدگی آن بسیار کوچک است.

در هر صورت اگر شروع تخمگذاری نیمچه ها زود رسی باشد، تعداد قابل توجهی از کبک ها به جای آشیانه بر روی بستر تخم گذاری می کنند. این مشکل به سختی برطرف می شود و در صورت تکرار به یک عادت تبدیل می گردد. از روزهای اول، کبک دار می بایستی مواظب شرایط محیطی سالن باشد. حرارت و رطوبت بسیار مهم بوده زیرا ارتباط مستقیمی با وضعیت بستر دارند.

» تشخیص کبک نر

کبک‌ های نر عموماً جثه‌ای بزرگ تر و سنگین تر دارند. سر کبک‌های نر گرد و بزرگ تر و سر پرنده ماده بیضوی است. پاهای کبک‌ های نر بلندتر بوده و پولک‌ های درشت تری دارد و سریع تر از ماده‌ها راه می‌روند. هر دو جنس برآمدگی سیخ مانندی در پشت پا دارند ولی این برآمدگی در جنس نر بزرگ تر از برآمدگی پای پرنده ماده‌است و به آن «مهمیز» می‌گویند. گردن کبک نر معمولاً باریک تر و قوی تر از کبک ماده‌است


  • کبک نر و ماده
  • تعیین جنسیت کبک نر و ماده
  • تشخیص نر و ماده کبک
  • تشخیص کبک نر
  • تشخیص کبک ماده
» ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید …

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از