دستگاه جوجه کشی
دستگاه جوجه کشی

تعیین جنسیت شترمرغ

تعیین جنسیت شترمرغ نر و ماده

جنسیت شترمرغ : پرندگان دارای مکانیسمی ژنتیکی جهت تعیین جنسیت هستند که بر اساس کروموزوم های نامتناجنس” Z” و “W” است. کروموزومهای جفت شده در زیرمیکروسکوپ قابل مشاهده نیستند. پرنده نر دارای دو کروموزم ZZ( Z) است در حالی که ماده یکی از هر کدام را دارد (ZW). این کروموزم ها دارای ژن های خاصی هستند که حضور یا عدم حضور آنها جنسیت هریک را تعیین می کند.

کروموزوم های شترمرغ

شترمرغ از این لحاظ متفاوتند که کروموزوم های جنسی نامتناجنس قابل تشخیص ندارند. نوع جنسیت با استفاده از سیستم کروموزومی تعیین می شود هر چند اشاره به این موضوع جالب است که کروکودیل ها هم کروموزوم های جنسی ندارند و جنسیت جنین با توجه به درجه حرارت محیط طی جوجه کشی، تعیین میگردد. اطلاعات موجود در مورد شترمرغ حاکی از این موضوع است که تحت شرایط خاص جوجه کشی بیشتر جنین ها به نر شدن گرایش پیدا می کنند که در مقایسه با دیگر پرندگان این امکان وجود دارد که شترمرغ سیستم تعيين جنسيت انعطاف پذیر تری داشته باشند.

تعیین جنسیت شترمرغ

تعیین جنسیت شترمرغ

رشد جنسی در اوید اکت

متأسفانه اطلاعات زیادی در مورد جنین شناسی شترمرغسانان در دسترس نیست. رشد تخم بارور در مرغ طی شکل گیری تخم در اویدا کت آغاز می شود. این تک سلول به سلولهای دختر تبدیل می شوند که بعداً رشد کرده و به دو سلول تقسیم می شوند. رشد و تکثیر این سلول در حین پایین رفتن تخم ادامه مییابد و در مرحله تشکیل تخم، نطفه به مرحله گاسترولا میرسد و به شکل لایه ای می شود که حدود ۶۰/۰۰۰- ۳۰/۰۰۰ سلولی (اپی بلاست) دارد. اگر تخم بیشتر از حد معمول در اویداکت بماند، رشد جنینی بیشتر از این مرحله ادامه نمییابد.

جنین که اکنون بلاستودرم نام دارد در وضعیت وقفه موقت فعالیت های حیاتی قرار دارد تا این که تخم دوباره با شروع جوجهکشی گرم شود. تحت شرایط گرمایی (مثلاً بین ۳۰-۲۵) پس از تخم گذاری و قبل از جوجهکشی، رشد میتواند ادامه یابد و لایه دوم سلول (هیپوبلاست) زیر لایه اپی بلاست شکل گیرد.
فرض بر این است که این موارد دربارهٔ شترمرغ هم صدق می کند. هنگامی که تخم شترمرغ گذاشته شد قطر بلاستودرم فقط ۳-۲ میلیمتر است و برخلاف تفاوت اندازه تخم، فقط کمی بزرگتر از بلاستودرم تخم مرغ معمولی است که به سادگی می توان آن را در بالای زرده تخمهای جوجهکشی نشده مشاهده نمود. با توجه به این که جوجه شترمرغ تازه هاچ شده می تواند وزنی بین ۹۰۰-۸۰۰ گرم داشته باشد، در نتیجه میزان رشد جنین با فرض مدت زمان نسبتا کوتاه برای رشدش، بسیار سریع است.

رشد جنین طی جوجه کشی

اطلاعات کمی در مورد جنین شترمرغ، امو و رئی وجود دارد فقط در مورد رشد و تفاوت اندام های جنین توضیح داده شده که این اطلاعات اندک به حل مسائل مربوط به جوجهکشی کمکی نمی کند. متأسفانه در حال حاضر توجه به انجام مطالعات مرتبط با رشد و نمو عادی جنین بسیار اندک است. برای چنین کارهایی باید صبر کرد تا تولید تخم بیشتر و ارزانتر شود. تنها روشی که با آن میتوان رشد جنین را بدون باز کردن تخم اندازه گیری کرد روش نوربینی است اما همان طور که بعداً اشاره خواهد شد این مسئله مشکلاتی را در بر دارد .

داشتن اطلاعاتی در مورد مراحل رشد طی جوجهکشی بسیار مفید است و برای این منظور جنین مرغ (که دوره جوجه کشی آن ۲۱ روز است) الگوی مناسبی برای شترمرغسانان است (همانطور که برای سایر گونه های پرندگان هم هست). این توضیح می تواند خلاصهٔ کوتاهی از رشد باشد اما کسانی که در پی درک بیشتری از این فرآیند هستند می بایست به دیگر کتاب ها مراجعه کنند (به فهرست منابع مراجعه کنید). قطعاً تفاوت های اندکی در الگوی رشد شترمرغسانان مختلف با مرغ وجود دارد اما داشتن اطلاعات کم بهتر از آن است که اصلاً اطلاعاتی نداشته باشید.

جنین در زمان رشد، زرده و آلبومین را به بافت ها و اندام ها تبدیل میکند. پس از مرحله بلاستودرم و قبل از آن که به صورت جوجه ای کامل هچ شود جنین وارد دو مرحله متفاوت (تمایز و نمو) می شود. به طور کلی مرحله تمایز طی نیمه اول رشد و مرحله نمو طی نیمه دوم جوجهکشی روی میدهد.


  • جنسیت شترمرغ
  • تعیین جنسیت شترمرغ
  • رشد جنین شترمرغ
  • تشخیص جنین شترمرغ
دیدگاه‌ها (0)

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از