تغذیه کبک مولد و نیمچه ها

تغذیه کبک مولد و نیمچه ها

تغذیه کبک مولد و نیمچه ها
5 (100%) 1 رای

تغذیه کبک مولد و نیمچه ها ، جوجه ها نیمچه ها و کبک های مولد

تغذیه کبک : کبک های وحشی با گردش و انتخاب در طبیعت می توانند احتیاجات غذایی خود را به دست آورده و به زندگی ادامه دهند ولی وقتی پرنده در شرایط مصنوعی و تحت نظر انسان پرورش داده می شود می بایستی غذا در اختیارش قرار گیرد. اگر هدف بهره برداری بهینه از تمامی توان تولیدی حیوان باشد می بایستی جیرهٔ غذایی متعادل و متوازن شده در اختیار آن قرار گیرد.

تغذیه کبک
تغذیه کبک

بسیاری از کبک داران با خرید مواد اولیه و با اعمال نظارت دقیق، خود نسبت به تهیه دان اقدام می کنند. با این حال دان هایی که برای کبک استفاده می شود بر اساس مرحله پرورش (جوجه، نیمچهٔ گوشتی، نیمچهٔ تخم گذار و کبک تخم گذار) متغیر است. این دان ها بر اساس مطالعات و بررسیهای انجام شده تمامی نیازهای روزانه کبک از جهت پروتئین، انرژی، ویتامین و مواد معدنی را تأمین می نماید.

» جدول مواد مغذی مورد نیاز کبک

صنعت پرورش ماکیان، امروزه مواد غذایی مخصوصی تولید و عرضه می نماید که با استفاده از آن ها می توان مراحل مختلف، مانند تغذیه در تابستان یا تغذیه در استرس را پشت سر گذاشت. مصرف دان می بایستی به طور مستمر جهت جلوگیری از اسراف و یا سوء تغذیه کنترل شود.

در بین مواد مورد نیاز پرنده، آب از ارزش اقتصادی کمتر و اهمیت حیاتی فراوانی برخوردار است. در مسیر تهیه دان توصیه های اساسی وجود دارد که در ادامه مطرح می شود.

در تغذیه ماکیان و از جمله کبک به دو عنوان مهم یکی انرژی و دیگری پروتئین ، توجه خاضی می شود. انرژی که عموماً در نتیجهٔ شکسته شدن پیوندهای شیمیایی بین مولکول های کربوهیدرات ها و سایر مواد عالی ایجاد می شود از جمله مهم ترین ضروریات حیاتی پرنده است.

در صورت نبود و یا کمبود آن، حتی مواد پروتئینی هم به انرژی تبدیل و مورد استفاده قرار می گیرند . انرژی برای فعالیت های مغز و هرگونه حرکت و جنبش و حتی تحقق فرآیند متابولیسم مواد غذایی در محدوده سلول های بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

» پروتئین مورد نیاز پرورش کبک مولد

پروتئین ماده حیاتی دیگری است که علاوه بر فعالیت های عمومی و روزانهٔ ارگانیسم (جنس هورمون ها و آنزیم ها از پروتئین است) برای رشد و تولید نیز بسیار ضروری است.

پروتئین از واحدهای کوچک تری به نام اسیدهای آمینه تشکیل شده است. وقتی پروتئین از خارج توسط بلع غذا وارد بدن می شود، در نتیجة تاثیر آنزیم، تجزیه و به اسیدهای آمینه تبدیل و به همین صورت جذب می شود.

به پروتئین های مورد درخواست موجود زنده تبدیل می شوند. برای این فرایند مواد معدنی و ویتامین ها به عنوان کاتالیزور و واسط و یا مکمل، مورد نیاز می باشند. بنابراین می توانیم ادعا نمائیم که مواد مورد نیاز کبک، انرژی، پروتئین، انواع مواد معدنی و ویتامین هاست.

دانه های خانوادهٔ غلات مانند: گندم، ارزن، ذرت، برنج و… حاوی مقدار زیادی انرژی و مقدار کمتری پروتئین هستند در صورتی که دانه های خانوادهٔ حبوبات مانند: سویا، لوبیا، عدسی و… حاوی مقدار قابل توجهی پروتئین

» اکسیژن یکی از فاکتورهای مهم است

اگر در یک سالن پرورش کبک بدون تهویه که برای مدت طولانی پنجره های آن بسته بوده وارد شویم، معنی هوای کثیف را درک خواهیم کرد. در چنین محیطی تنفس مشکل صورت می پذیرد، رطوبت زیاد است، بوی بد آمونیاک مزاحم گلو و تنفس بوده و اشک از چشمان جاری می شود. بدون شک کبک هایی که در چنین سالنی پرورش داده شوند شرایط بهتری نخواهند داشت.

کبک ها از طریق تنفس با دفع بخار آب به خنک شدن بدن خود کمک می کنند، آن ها از این طریق بعضی سموم ناشی از تولیدات متابولیکی را نیز دفع می نمایند. از طریق تنفسی، هوای محیط از بخار آب (H۲O) و دی اکسید کربن (CO۲) اشباع می شود.


  • دستگاه جوجه کشی
  • ماشین جوجه کشی
  • جوجه کشی کبک
  • پرورش کبک
  • تغذیه کبک
  • تغذیه جوجه کبک
  • نحوه تغذیه کبک

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از