توصیف عمومی و زندگی مرغ عشق های استرالیایی

توصیف عمومی و زندگی مرغ عشق

توصیف عمومی و زندگی مرغ عشق های استرالیایی

توصیف عمومی و زندگی مرغ عشق های استرالیایی
امتیاز شما به این صفحه

توصیف عمومی و زندگی مرغ عشق

توصیف عمومی و زندگی مرغ عشق : مرغ عشقهای استرالیایی گروهی از طوطیهای متعلق به زیر خانواده پسیتاسین (Psittacinae) ؛ یعنی هفتمین زیر خانواده از خانواده طوطیها هستند. آنها تنها گونه موجود در جنس خود هستند و جنس آنها متعلق به قبیله پلاتیسر سینی (Platycercini) ؛ یعنی روزلاس و آلیز (rosellas and allies) است و هیچ زیر گونهای ندارند.
نام لاتین مرغ عشق ملوپسیتاکوس آندولاتوس (Melopsittacus undelatus) است. اولین قسمت این نام لاتین از کلمهای یونانی به معنی «پرنده آوازه خوان» می آید و قسمت دوم از کلمه لاتین “unda” به معنی موج می آید و اشاره دارد به پرندهای با علایم رنگی مواج undulating) (makings. در زبان انگلیسی، این پرنده “budgies” نامیده میشود که خلاصه budgerigar است.

مهارت های مرغ عشقهای استرالیایی

اگر شما بدانید که طوطیها در سرزمین اصلی خودشان چگونه زندگی میکنند و چطور مجبورند با انواع شرایط نامطلوب محیط طبیعی زندگی، خودشان را تطابق دهند، بیشتر درک میکنید که چرا آنها با مهارتها و تواناییهای گوناگون آفریده شده اند.

موطن مرغ عشق استرالیایی

مرغزارهای پردرختچه در نواحی مرکزی استرالیا، به خصوص در طول نهرهایی با جریان گاه و بی گاه آب که در استراليا Creeks نامیده میشوند.

شکل اصلی مرغ عشق وحشی

گونهای طوطی کوچک جثه با نواحی سبز با ماسک زرد و پشت مواج و لکههای زرد روی پشت سر و بالای پشت و بال ها.

 

طول دم 8 تا 9 سانتی متر
وزن بدن 30 تا 40 سانتی متر
طول عمر 12 تا 14 سال
بلوغ جنسی 3 تا 4 ماهگی
تعداد تخم در هر دوره تخمگذاری 3 تا 5 تخم
فواصل گذاشتن تخم ها هر تخم به فاصله دو روز از تخم قبلی
زمان شروع خوابیدن روی تخم ها تقریبا بلافاصله پس از گذاشتن اولین تخم
طول مدت خوابیدن روی تخم ها 18 روز
زمان درآمدن جوجه ها از تخم جوجه مربوط به هر تخم 18 روز پس از گذاشتن

زمان درآمدن جوجه ها از تخم در مرغ عشق : جوجه مربوط به هر تخم ۱۸ روز پس از گذاشته شدن همان تخم خارج میشود. بنابراین، اگر مرغ عشق ۵ تخم بگذارد، جوجه ها به این ترتیب از تخم خارج میشوند: اولین جوجه ۱۸ روز پس از خوابیدن مرغ عشق ماده روی اولین تخم خارج می شود؛ دومین جوجه (۲۰ روز)، سومین جوجه (۲۲ روز)، چهارمین جوجه (۲۴ روز) و پنجمین جوجه (۲۶ روز).دوره جوجگی مرغ عشق : 28 تا 32 روز

زندگی مرغ عشقها در طبیعت

شرایط آب و هوایی نواحی مرکزی استرالیا، داغ، خشک و بسیار خشن است. گاهی اوقات در این نواحی برای ماهها و حتی سالها باران نمیبارد. درجه حرارت این مناطق در صبح و هنگام غروب ۳۸ درجه سانتی گراد و در اواسط روز به ۴۵ درجه سانتیگراد و گاهی بیشتر می رسد. بنابراین، مرغ غشقها بیشتر اوقات روز را در دستههای ۵۰ تایی یا بیشتر بالای درختان اوکالیپتوس که در طول نهرهایی با جریان آب متناوب میرویند، میگذرانند. آنها با رنگهای تقریبا غیر قابل رؤیت خود روی چنان درختان، آرام مینشینند و روز را بدون سروصدا و فعالیت قابل توجه، به غروب می رساند. این آرامی و غیر فعال بودن، هم آنها را از باخبر شدن دشمنان طبیعی محافظت میکند و هم کمتر به آب نیاز خواهند داشت، زیرا هرچه موجود زنده کمتر فعال باشد، آب کمتری نیاز خواهد داشت. مرغ عشقها غذای خودشان را صبحها و نزدیک غروب از روی زمین برمی چینند. با فرارسیدن شب، دمای هوا به سرعت کم می شود و در حدود نیمه شب به زیر صفر (یخبندان) میرسد. این تغییر دمای محیط زندگی وحشی مرغ عشقهاء موجب ایجاد شبنم روی برگ گیاهان میشود و به خصوص در مواقع خشکی طولانی مدت، مرغ عشقها با آشامیدن شبنم، نیاز خود به آب را تأمین میکنند. البته اگر در نهرهایی با جریان متناوب آب (creeks)، یا حفرههای داخل صخرهها، آب موجود باشد، مرغ عشقها هر سه ساعت یکبار از چنان منابع آب می نوشند. اما برخی طوطیهای دیگر، فقط صبح زود و هنگام غروب که هوا خنک است، آب می نوشند. در مواقع خشکسالی و بارندگی کم در مدتی طولانی گیاهان علوفهای خشک میشوند و به زودی بذور آنها خورده میشود و مرغ عشقها در مواجه شدن با بی آبی و بی غذایی، مجبور به پرواز به سوی مناطق دیگر میشوند.

خجالتی بون مرغ عشق

مرغ عشقها و دیگر طوطیها (به خصوص کاسکوها)، پرندگانی خجالتی هستند و به دلیل این رفتار ذاتی که در افراد مختلف آنها درجات مختلفی دارد، آنها در مواجه شدن با فرد، شرایط یا هر چیز جدید ممکن است خجالت بکشند و تغییر رفتار بدهند. مثلا با دیدن شخص نا آشنا یا قرارگرفتن در محیطی جدید یا دیدن چیزی جدید؛ اغلب طوطیهای سخنگو، حرف نخواهند زد، جوزی که ممکن است فرد جدید در قابلیت سخنگویی آنها به شک بیفتد. اما وقتی شرایط خجالت آور از پرنده سخنگو دور شود، رفتار آنها عادی میشود.
نژادهای مرغ عشق رنگ اصلی مرغ عشق وحشی و بومی استرالیا، سبز روشن است. جان گولد، در سال ۱۸۴۰، تعدادی از مرغ عشقهای بومی و به رنگ سبز روشن را از استرالیا به انگلستان برد و آنها را تکثیر نمود. این مرغ عشقها ابتدا به فرانسه و سپس به سایر کشورهای اروپایی صادر شدند و در هریک از آن کشورها، با کارهای اصلاح نژادی که روی آنها صورت گرفت، تعدادی از رنگهای جدید مرغ عشق ایجاد شده و تا امروز حدود ۹۰ نژاد مرغ عشق با ویژگیهای متفاوت با یکدیگر از نظر نقشها و رنگ نقشها ایجاد شده است.

 

دانلود فایل PDF مطلب برای مطالعه آفلاین : توصیف عمومی و زندگی مرغ عشق های استرالیایی

 


 

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه در "توصیف عمومی و زندگی مرغ عشق های استرالیایی"

  Subscribe  
جدیدترین قدیمی ترین بیشتر رای دادند
اطلاع از

[…] توصیف عمومی و زندگی مرغ عشق های استرالیایی […]

[…] نکات قابل توجه قبل از خرید مرغ عشق […]