تولید مثل شترمرغ ماده

شترمرغ ماده شترمرغ نر

تولید مثل شترمرغ ماده

تولید مثل شترمرغ ماده
امتیاز شما به این صفحه

تولید مثل شترمرغ ماده

تولید مثل شترمرغ ماده : در سن ۲ تا ۳ سالگی و شترمرغ نر در سن ۳ تا ۴ سالگی به بلوغ جنسی می رسد، البته برخی شترمرغ های ماده ممکن است نخستین فصل آمیزشی خود را در ۱۸ ماهگی آغاز کنند.

از نشانه های بلوغ در حیوانات نر حرکات موزون، موسوم به رقص بال ها است و در انواع ماده، خوابیدن برروی زمین و حرکات گردن به صورت ماری شکل و شبیه به جستجوی غذا می باشد. تشخیص شترمرغ های نر و ماده بالغ به سادگی از روی پر و بال سیاه نرها و پرهای قهوه ایخاکستری ماده ها و نیز اندازه متفاوت بدنشان امکان پذیر است.

علاوه براین در فصل جفت گیری رنگ منقار، اطراف چشمها و پوست استخوان های پای شترمرغ نر تغییر کرده و قرمز رنگ می شود

شترمرغ نر، دارای آلت تناسلی است که برخلاف اکثر پرندگان می تواند به بیرون هدایت شود.

آلت تناسلی نر به هنگام دفع منبسط می شود. شترمرغ ماده، دارای دو تخمدان می باشد که تنها تخمدان چپ کاملاً تکامل یافته و فعال بوده و تخمدان راست تحلیل رفته است.

شترمرغ های نر وحشی ، اغلب دارای ترکیب خانواده، متشکل از یک شترمرغ ماده اصلی و چندین شترمرغ ماده

تولید مثل شترمرغ ماده
تولید مثل شترمرغ ماده

در شرایط ایده آل، شترمرغ یک روز در میان تخم می گذارد. در یک مرحله تخمگذاری (۲۴ تا ۴۰ روز) تعداد تخم به ۱۲ تا ۱۸ عدد می رسد، اما در صورت برداشتن تخم ها از لانه، شترمرغ ماده به تخمگذاری خود ادامه می دهد.

از آنجایی که باروری تخم با افزایش تعداد تخم گذاشته شده کاهش می یابد، برخی پرورش دهندگان، فصل تخم گذاری شترمرغ را در حد ۴۰ عدد تخم محدود می کنند. شترمرغ ها به نوبت بر روی تخم می نشینند. در طول روز شترمرغ ماده

با پرهایی به رنگ زمین و در شب، پرنده نر با پرهای سیاه خود وظیفه گرم نگه داشتن و حفاظت از خارج شوند. اگر پرنده ماده فرصت یابد روی تخم ها بخوابد، تخمگذاری را تا زمانی که جوجه ها به سن 6 یا 5 هفتگی برسند ، موقف می کند که نتیجه آن نتیجه آن ضرر مالی برای پرورش دهندگان است.

» جفت گیری شترمرغ ماده

معمولا جفت گیری در طول سال انجام می شود ولی دوره تخمگذاری این حیوان از اوایل اسفند ماه شروع و تا مهر ماه به طول می انجامد و حیوان ماده پس از گذاشتن هر ۱۵ تا ۲۰ عدد تخم، مدتی را استراحت می کند.

در حدود ۱۰ تا ۱۴ روز پس از جفت گیری، ماده ها شروع به تخمگذاری می کنند.

فصل جفت گیری شترمرغ ۶ تا ۸ ماه طول می کشد. میزان تخمگذاری در ابتدا پایین است اما با افزایش سن شترمرغ، به سرعت افزایش پیدا می کند و البته در نهایت دوباره با بالا رفتن سن شترمرغ ها کاهش پیدا می کند.

اوج تولید تخم در شترمرغ ها در سن ۷-۵ سالگی است و تولید خودش را برای ۱۰ الی ۱۲ سال حفظ می کند.

بسیار ضروری است، که مزرعه داران به منظور افزایش تولید و بهره وری گله شترمرغ خود و نیز جلوگیری از همخونی نسبت به ثبت شجره (مشخص بودن پدر و مادر هر جوجه) و همچنین ثبت رکورد تولید، شامل میزان تولید تخم، درصد تخم های بارور، درصد جوجه در آوری، درصد جوجه های زنده مانده تا سن ۳ ماهگی و ۱۲ ماهگی هر پرنده مولد اقدام کنند تا به وسیله این اطلاعات بتوان بهترین مولدین را انتخاب و میزان همخونی گله را کنترل نمود.


 • دستگاه جوجه کشی
 • ماشین جوجه کشی
 • تشخیص نر و ماده شترمرغ
 • جوجه شتر مرغ ماده
 • شترمرغ ماده
 • شترمرغ نر و ماده
 • عکس شتر مرغ ماده
 • عکس شترمرغ ماده
 • فروش شتر مرغ ماده
 • فروش شترمرغ ماده
 • قیمت شترمرغ ماده
 • نر و ماده شترمرغ

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از