جفت گیری ، لقاح و انزال شتر مرغ

جفت گیری شتر مرغ

جفت گیری ، لقاح و انزال شتر مرغ

جفت گیری ، لقاح و انزال شتر مرغ
امتیاز شما به این صفحه

جفت گیری شترمرغ ، لقاح و انزال شتر مرغ

جفت گیری شترمرغ : اویدا کت یا لولهٔ رحمی قرار دارد، صورت می گیرد . یعنی نر باید اسپرمش را داخل بدن ماده بریزد و برای انجام این فرآیند تمام شترمرغسانان نر، آلتی نعوظ پذیر دارند که از کلوآک بیرون می آید و برای دخول طی جفت گیری استفاده می شود.

جفت گیری شتر مرغ نر ماده

اکثر پرندگان می بایست به تماس مختصر کلوآک برای تلقیح اتکا کنند. آلت تناسلی معمولاً بسته به نوع پرنده متفاوت است که در حین عملیات سوار شدن روی ماده دیده می شود. برای مثال مرغ دریایی آلتی تحریکپذیر دارد که برای جفت گیری در آب است اما مرغ خانگی آلت بزرگی ندارد.

شترمرغ نر آلتی دارد که در ساختاری حفره مانند در کلوآک قرار گرفته است کههم در زمان دفع ادرار و مدفوع و هم طی جفت گیری ظاهر می شود. هنگامی که آلت شترمرغ نر تحریک شد طول آن حدود ۴۰ سانتیمتر شده و از کلوآک به سمت چپ بیرون می آید. رنگ آلت معمولاً قرمز روشن است. در میان آلت شکافی به صورت طولی قرار دارد که منی طی انزال از آن خارج می شود. آلت تحریک شده طی جفت گیری وارد کلوآک شده و تا یورودیوم پیش می رود، در نتیجه منی به خوبی تا نزدیکی دهانه رحم که در سمت چپ قرار دارد، هدایت می شود. ماده هم آلت کوچکی دارد که نقش کمی طی جفت گیری دارد.

جفت گیری شترمرغ
جفت گیری شترمرغ

جفت گیری و انزال شتر مرغ

نرهای دیگر شترمرغسانان، آلتی با پیچ و تاب مشخص دارند که دارای لوله ای توخالی است. در اموها آلت تا زمان نزدیکی کوچک باقی می ماند و هنگامی که تحریک شد تا حدی وارد کلوآک ماده می شود که دخول را کامل کند. طی جفت گیری اموی نر گردن ماده را با منقارش نگه می دارد. در رئی آلت تناسلی هنگام تحریک شدن ۱۲ سانتیمتر طول دارد.
پس از انزال، منی داخل یورودیوم که کنار دهانه رحم قرار دارد میریزد. منی محلولی کرم رنگ است و ترکیبی از اسپرم و محلولی که نر آن را برای حفظ اسپرم در بهترین شرایط ممکن، ترشح می کند، می باشد. در شترمرغ حجم انزال حدود ۰/۶ میلی لیتر است و ۹۸۰۰ میلیون اسپرماتوزوئید منفرد را در بر دارد. در امو نیز حجم مایع انزالی سحلود ۰/7 میلی لیتر است و حدود ۲۰۰۰ میلیون اسپرم دارد.
۱- نکته : آلت تناسلی در طول روی هم آمده و شکاف یا کانالی را ایجاد می نماید، در حین انزال منی از این شکاف به خارج هدایت می شود.

جنین شناسی و جوجه کشی شترمرغ

اسپرم شترمرغ شکل در اویدا کت شترمرغ مجرای بن بست کوچکی در محل اتصال غده پوسته ساز و واژن قرار دارد که کارش ذخیره اسپرم است. این موضوع به معنای این است که لازم نیست شترمرغ ماده هر روز جفت گیری کند و لذا تخمهای بارور مدت زمانی پس از جداسازی نر از آن قلمرو، تولید می شوند. هر چند مدت زمان دقیق این دوره باید تاکنون مشخص شده باشد. وجود لوله های ذخیره در دیگر شترمرغ سانان هم باید شود

تلقیح

اکثر سلولهای حیوانات و گیاهان دارای هسته می باشند. هسته ها دارای کروموزوم هايی هستند که از رشتههای محکم پیچیده DNA تشکیل شده است.
کروموزم ها به صورت جفت بوده (سلول دیپلوئید است) و اطلاعات ژنتیکی را برای . عملکرد نرمال سلول، بافت و تمام اعضاء بدن در بردارند. یک کروموزم از نر و دیگری از ماده است. طی تولیدمثل جنسی، شکل گیری سلولهای جنسی فقط با نصف کروموزم های هر جفت صورت می گیرد (که سلولهای هاپلوئید هستند).

تلقیح، آمیزش سلول های جنسی نر و ماده است که در نتیجه دو سلول هاپلوئید ترکیب شده تا تخمی” دیپلوئید تشکیل دهند که بعداً به نطفه تبدیل شود. در پرندگان اسپرم سلول جنسی نر و تخمک ، سلول جنسی ماده است. هر اسپرم دارای سر بلند و باریکی است که مواد ژنتیکی کروموزم ها را در بردارد و سرش بوسیله آکروزم پوشیده شده است.

سر به دم بلندی متصل شده که با ضربه زدن آن را به سمت جلو حرکت می دهد. در شترمرغ طول سر اسپرم ۱۲ میکرومتر، عرض آن ۰/۵ میکرومتر و طول دم ۵۷ میکرومتر می باشد که در مقایسه با اسپرم مرغ، نسبتاً کوتاه است. هرچند اسپرماتوزوئید امو و رئی در مقایسه با دیگر پرندگان بررسی نشده اند اما گفته می شود که دارای ابعادی شبیه شترمرغ هستند. زرده تخم، سلول جنسی ماده است که زردهٔ شترمرغسانان را یکی از بزرگترین تک سلولی ها” در جهان ساخته است. قطر زرده شترمرغ حدود ۹-۸ سانتیمتر است . مواد ژنتیکی که در کروموزم قرار گرفته درست بالای زرده واقع شده و کل ساختار
ό محم آن توسط غشاء سخت ویتلین پوشیده شده است.


  • جفت گیری شترمرغ
  • زمان جفت گیری شترمرغ
  • شرایط جفت گیری شترمرغ

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از