جوجه کشی بلدرچین ، بلوغ جنسی بلدرچین

جوجه کشی بلدرچین

جوجه کشی بلدرچین ، بلوغ جنسی بلدرچین

جوجه کشی بلدرچین ، بلوغ جنسی بلدرچین
امتیاز شما به این صفحه

جوجه کشی بلدرچین ، بلوغ جنسی بلدرچین

جوجه کشی بلدرپین : بلدرچین ژاپنی دارای قدرت باروری و تخمگذاری بالایی می باشد. بعضی از بلدرچین های ماده با توجه به طول روز ممکن است زودتر از ۵ هفتگی به تخم بیایند.

ولی به طور متوسط سن اولین تخمگذاری ۶۰ روزگی می باشد. کارهای تحقیقاتی انجام شده برروی سازگاری و پرورش بلدرچین در منطقه گرمسیر خوزستان نشان داد که بلدرچین ها در هفته هفتم شروع به تخمگذاری کرده و درصد تخمگذاری در هفته هشتم ۵۰ درصد و در هفته سیزدهم (اوج تولید) ۸۵ درصد بود.

که با مطالعات انجام شده در مؤسسه تحقیقات عزت نگر- مرکز تحقیقات پرندگان در کشور هندوستان که سن بلوغ و تخمگذاری بلدرچین ها را در شرایط گرمسیری ۷ و ۸ هفتگی و اوج تخمگذاری را حدود ۱۰ هفتگی گزارش کردند تا حدودی مطابقت دارد.

بلدرچین ها در شرایط محیطی مناسب سالیانه حدود ۲۵۰ عدد تخم می گذارند که بدون توجه به سن نرها جفتگیری و تخمگذاری ماده های جوان مداوم تر از سن نر ها می باشد. البته تخمگذاری تا ۳۰۰ عدد تخم نیز گزارش شده است.

جوجه کشی بلدرچین
جوجه کشی بلدرچین

در مطالعه ای که در ایستگاه تحقیقات دامپروری دزفول انجام گردید نسبت و تعداد مناسب بلدرچین نر به ماده برای جفتگیری ها ۱ به ۳ با جوجه درآوری ۷۲ درصد گزارش گردید و در نسبت های بالاتر ۱ به ۵ و ۱ به ۷ با جوجه در آوری های ضعیف به ترتیب ۵۸ و ۵۰ درصد به دست آمد. جهت جوجه کشی ، تخم ها باید ظرف مدت ۶ روز جمع آوری شوند.

چون پوست تخم نازک است باید دقت شود که نشکند . برای بدست آمدن باروری مطلوب ، والدین باید سنی بین ۱۰ تا ۲۶ هفته داشته باشند.

» برنامه ھای مدیریتی و تحقیقی پرورشری بلدرچین

در حال حاضر برای نگه داری و پرورش بلدرچین دو نوع سیستم بستر و قفس مورد استفاده قرار می گیرد . اما به علت کوچک بودن جثه بلدرچین ها نگه داری آنها در سه هفته اول در سیستم قفسی ، نتایج بهتری را به همراه دارد.

بلدرچین های یک روزه ( تقریباً به اندازه یک فندق) و نیمه بالغ اغلب گروهی ، در قسمت های مجزای مادر مصنوعی با اندازه های مختلف ( ۱۸ سانتی متر عرض و ۹۸ سانتی متر طول ) نگه داری می شوند.

بلدرچین های بالغ را ممکن است در قفس های انفرادی ( ۲۲/۸ سانتی متر عرضی، ۸/۱ ۳ سانتی متر طول و ۳۳ سانتی متر ارتفاع ) و یا جفت یا گروهی نگهداری و پرورش داد. قفس ها معمولا از جنس استیل هستند که بهتر است از استیل گالوانیزه و یا آلیاژهای رو کشدار با پلاستیک های پرفلوروکربن باشند. در سیستم بستر ابتدای دوره پرورش می توان ۱۵۰ جوجه بلدرچین را در هر متر مربع نگه داری کرد .

» زمان و فضای مورد نیاز

این تعداد در دو هفتگی باید به ۱۰۰ عدد برسد. در سن سه هفتگی برای نگه داری هر کدام به فضایی به میزان ۱۵۰ سانتی متر مربع نیاز می باشد . این فضا در بلدرچین بالغ ۲۰۰ تا ۲۳۰ سانتی متر مربع در نظر گرفته می شود.

ضخامت بستر باید ۵ سانتی متر باشد و برای بستر از خاک اره، تراشه چوب و شلتوک برنج می توان استفاده کرد. بستر باید خشک و فاقد کپک باشد. قبل از جایگزین کردن جوجه های یک روزه لازم است کاغذهای آج دار یا گونی بر روی بستر ها پهن شود.

تعداد و اندازه آبخوری و دانخوری ها به صورت خطی نیز با افزایش سن تغییر می کند و از ۱ تا ۱/۵ سانتی متر برای جوجه های کوچک تا ۲/۵ سانتی متر برای جوجه های بزرگتر متغیر می باشد.


جوجه کشی از بلدرچین توسط دستگاه های جوجه کشی گروه صنعتی اسکندری

  • اموزش جوجه کشی بلدرچین
  • دستگاه جوجه کشی
  • ماشین جوجه کشی
  • جوجه كشي بلدرچين
  • جوجه کشی از بلدرچین
  • جوجه کشی طبیعی بلدرچین
  • دستگاه جوجه کشی بلدرچین

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از