جوجه کشی بلدرچین توسط دستگاه جوجه کشی

جوجه کشی بلدرچین توسط دستگاه جوجه کشی

جوجه کشی بلدرچین توسط دستگاه جوجه کشی

جوجه کشی بلدرچین توسط دستگاه جوجه کشی
امتیاز شما به این صفحه

جوجه کشی بلدرچین توسط دستگاه جوجه کشی : در حدود ۱۷ روز طول می کشد تا تخم ها درون دستگاه جوجه کشی به جوجه تبدیل شوند. دستگاه های اینکاباتوری که شامل ستروهچر هستند و برای مرغ استفاده می گردند را نیز تقریباً با همان شرایط می توان برای بلدرچین بکار برد.

ولی به دلیل کوچک بودن تخم بلدرچین باید از شانه های دارای چشمی کوچک و متناسب با اندازه تخم ها استفاده کرد که معمولا از جنس پلاستیک محکم ساخته شده اند و در بازار نیز موجود می باشند.

» مشخصات تخم ها بلدرچین

تخم ها با متوسط وزن ۱۰ گرم که حدود ۷ درصد وزن بدن می باشد و به رنگ های قهوه ای تیره، آبی تا سفید متمایل به زرد نخودی رنگ با مخلوطی از لکه های سیاه، قهوه ای و آبی هستند. تخم های اولیه کوچک و به سرعت به وزن مطلوب برای جوجه کشی می رسند.

پس از جمع آوری و ذخیره تخم ها حداکثر ۶ تا ۵ روز در دمای حدود ۱۵ درجه سانتی گراد نگه داری می شوند و از قرار دادن در دستگاه جوجه کشی به مدت ۲۰ دقیقه گاز دهی می شوند.

با افزایش سن بلدرچین های ماده قابلیت جوجه دهی تخم های نطفه دار کم می شود، ولی سن نرها تاثیری بر قابلیت جوجه دهی ندارد . اندازه تخم های مناسب جهت قرار دادن در دستگاه جوجه کشی باید متوسط باشد .

» جدول تغذیه بلدرچین

جیره غذایی و تغذیه بلدرچین بلدرچین ژاپنی برای تولید گوشت و تخم ( دو منظوره ) پرورش داده می شود. به همین جهت احتیاجات غذایی آنها بیش از سایر پرندگان شکاری می باشد. به عنوان مثال برای رشد سریع به پروتئین بیشتری در جیره غذایی نیاز دارد (۲۶٪) و اگر همراه با آن انرژی بیشتری دریافت کند نتایج بهتری نشان می دهد.

چون در استان خوزستان بقایای محصولات کشاورزی وفرآورده های جانبی کارخانجات بسیار زیادی وجود دارد، میتوان با بهره گیری از آنها هزینه غذای بلدرچین و قیمت تمام شده گوشت را کاهش داد.

جدول تغذیه بلدرچین
جدول تغذیه بلدرچین

» پرورش و سازگاری بلدرچین با شرایط آب و هوایی خوزستان

در استان خوزستان دمای هوا از صفر تا ۵۰ درجه سانتی گراد در طول سال تغییر می کند که این تغییرات دمایی بر روی دمای سالن نگه داری جوجه ها تاثیر زیادی دارد به ویژه در تابستان که جوجه ها بسیار حساس هستند و گرمای زیاد سالن باعث کاهش رشد، کاهش مصرف غذا و حتی افزایش تلفات در جوجه ها می شود.

نتایج کار تحقیقاتی صورت گرفته شده در مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان نشان داد که در طول سال ، بلدرچین به راحتی قابل پرورش است و صفاتی مانند میزان رشد هفتگی ، میزان مصرف غذا و ضریب تبدیل غذایی مورد بررسی قرار گرفت . وزن هر جوجه پس از ا” هفته پرورش به ۱۸۰ گرم رسید و مناسب کشتار شد.

اضافه وزن هفتگی از ۲۸ گرم در هفته اول به ۳۷ گرم در هفته ششم متغییر بود. میزان مصرف غذا ۲۶۰ گرم برای هر جوجه در پایان دوره پرورش (ا هفته) بدست آمد. به طور متوسط یک جوجه بلدرچین ضریب تبدیل غذایی مناسب به میزان ۱/۳ برای هر جوجه بدست آمد.

میزان تلفات محاسبه شده نشان داد که در هفته های اول رشد میزان تلفات تا حدود ۱۲ رسید و در هفته سوم به بعد به ۸ درصد کاهش یافت . به نظر می رسد که در هفته اول زندگی به دلیل کوچک بودن جوجه ها و امکان له شدن آنها در هنگام کار و در زیر پا به مراقبت شدید نیاز دارند و از هفته سوم به بعد مراقبت از جوجه ها آسانتر می شود و هم چنین مقاوم تر می شوند.

جدول دما پرورش بلدرچین
جدول دما پرورش بلدرچین

جوجه کشی از بلدرچین توسط دستگاه های جوجه کشی گروه صنعتی اسکندری

  • دستگاه جوجه کشی
  • ماشین جوجه کشی
  • جوجه كشي بلدرچين
  • جوجه کشی از بلدرچین
  • جوجه کشی مصنوعی بلدرچین
  • جوجه کشی بلدرچین در خانه
  • زمان جوجه کشی بلدرچین
  • مشخصات تخم بلدرچین
  • وزن بلدرچین

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از