جوجه کشی و جوجه گیری

نحوه جوجه کشی

جوجه کشی و جوجه گیری

جوجه کشی و جوجه گیری
امتیاز شما به این صفحه

جوجه کشی و جوجه گیری

لازم است به یاد داشته باشید که یک طرح خوب برای جوجه کشی لزوماً نتیجه بهتری ارائه نمی دهد. جوجه گیری مناسب ترکیبی است از: نژاد گله مولدها، شرایط نگهداری مولدها، کیفیت جیره غذایی گله های مولد، باروری تخم، جابهجایی تخم در مزرعه و جوجه کشی، شرایط نگهداری تخم، طرح و عملکرد دستگاه های ستر و هچر، تهویه اتاق های ستر و هچر، کارکنان و مدیریت جوجه کشی و روشی های ضد عفونی و گندزدایی. عملکرد ضعیف که به حساب جوجه گیری گذاشته می شود، همیشه به دلیل نقصان جوجه کشی نیست. جوجه گیری پدیده ای پیچیده است، نادیده گرفتن هر کدام از فاکتورهای بالا باعث کاهش جوجه گیری و در نتیجه کاهش سود اصلی تان می شود.

» برسی درجه ی دما و رطوبت

حداقل یک بار در روز با مراجعه دوباره به دستگاه پس از آخرین بررسی، درجه ی دما و رطوبت را کنترل کنید. به صورت هفتگی فتیله رطوبت سنج با مخزن مرطوب را عوض کنید و دماسنج را (جهت سالم بودن) کنترل کنید. نوار نقاله و دیگر اجزاء متحرک دستگاه را امتحان کنید تا در صورت شل شدن یا فرسودگی این قبیل مشکلات را برطرف کنید. نگهداری قطعات یدکی دستگاه اغلب کمک بزرگی برای این تعویضها و جایگزینی با قطعاتی است که طی عملیات جوجهکشی خراب شده است. اگر دستگاه بخور (مه پاشی) روی سطوح داخلی دستگاه جوجهکشی نشتی آب دارد قطعات را تنظیم کنید یا از کسی مشاوره بگیرید.

» ضد عفونی دستگاه

راه حل مناسب دیگر این است که داخل سطح دستگاه را با ضدعفونی کننده پاک کنید تا خطر رشد میکروبی را کاهش دهید. هنگامی که وقت آن رسید که تخمها را به هچر منتقل کنید، مطمئن شوید که هچر کاملاً ضدعفونی و تمیز شده است خصوصاً که هچر می تواند منبع اصلی آلودگی تخمها و جوجه های در حال هج باشد. هنگامی که تخمها در هچر قرار دارند برنامه کنترل تنظیمات دستگاه و سیستم رطوبت و دما را ادامه دهید. پس از اتمام هچ، دستگاه را کاملاً تمیز کرده و به سرعت ضدعفونی کنید تا آلودگی کابین و ابزار کاهش یابد. پس از هر مرحله هچ فتیله حرارت سنج با مخزن مرطوب را تعویض کنید.

جوجه کشی و جوجه گیری
جوجه کشی و جوجه گیری

» پروتکل جابهجایی و نظارت بر تخم طی دوره جوجه کشی

قبل از آن که تخمی را داخل دستگاه جوجهکشی تمیز قرار دهید اطمینان یابید که کاملاً ضدعفونی شده است. تخمها را فقط با دستهای تمیز جابهجا کنید. دستها را ترجیحاً با صابون ضدعفونی کننده شستشو داده و یا از دستکش های تمیز استفاده کنید. به گزارشات جامعی نیاز دارید تا بدانید والدین اصلی تمام تخمها کدامند. هر تخم را به طور جداگانه (با ماژیک یا مدادی با رنگ ثابت) علامت گذاری کنید و از وضعیت آنها در دستگاه جوجهکشی گزارش تهیه کنید. الگویی معین برای ورود تخم ها به صورت چند مرحله ای داشته باشید و آن را رعایت کنید. ابتدا تخم را از محور طول به طور افقی قرار دهید، مگر آن که بتوان اتاقک هوایی را توسط نوربینی مشاهده نمود. خط کشیدن روی رأس اتاقک هوایی کمک می کند تا از صحت قرار گرفتن تخم در سبد اطمینان یابید.

» گزارشات جوجه کشی

باید از تمام مراحل جوجه کشی گزارشات دقیقی تهیه شود، بنابراین می توان پروتکل کاملی برای دورهٔ جوجه کشی ارائه شود. اگر یادداشت برداری نکنید به راحتی فراموش می کنید که در فصل تخم گذاری قبلی چه کردید و میزان موفقیت شما چقدر بوده است. اگر مشکلی در جوجه کشی وجود داشته باشد، برطرف کردن آن در صورت ثبت رطوبت و دمای دستگاه جوجه کشی آسان تر خواهد بود. معمولا با باز نمودن تخمی که جنین آن مرده است نمی توان به راحتی علت تلفات را تشخیصی داد و داشتن اطلاعات جامع درباره منبع تولید تخمها و محیطی که جوجه کشی می شود نیز لازم است. باید از جدولی برای ثبت گزارشات استفاده نمود که در شکل ۶-۲ با مثال نشان داده شده است


  • دستگاه جوجه کشی
  • ماشین جوجه کشی
  • دستگاه جوجه کشی خانگی
  • جوجه کشی و جوجه گیری
  • روش جوجه کشی
  • نحوه جوجه گیزی
  • دما و رطوبت جوجه کشی

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از