جوجه کشی کبک , نحوه جوجه کشی از کبک

جوجه کشی کبک

جوجه کشی کبک , نحوه جوجه کشی از کبک

جوجه کشی کبک , نحوه جوجه کشی از کبک
امتیاز شما به این صفحه

جوجه کشی کبک ، نحوه جوجه کشی کبک

جوجه کشی کبک : در بهار، تولید مثل کبک ها آغاز می شود. این امکان وجود دارد که تحت تاثیر نور دهی مناسب، کبک ها در هر زمان از سال مجدداً شروع به تخم گذاری نمایند. به طور معمول هر کبک می تواند در طول هر سال دو و یا حتی سه دوره تخم تولید نماید.

جوجه کشی کبک

و از هر کبک ماده می توان به طور مطلوب تا دو سال و بعضاً تا سه سال تخم نطفه دار گرفت . تخم کبک به رنگ سفید مایل به زرد با لکه های کوچک قهوه ای است. این لکه ها شکل و اندازهٔ متنوع دارند. تخم این پرنده بیضوی و دوکی شکل بوده و نوک تیز در آن کاملاً مشخص است. نگه داری گلهٔ کبک مولد، فقط برای یک دورهٔ تخم گیری کار معقولی نیست. پس بهتر است کبک دار با پیروی از یک روش «تحریک نوری، باعث شود تا کبک ها مجدداً شروع به تخم گذاری نمایند.

» برنامه جوجه کشی از کبک

یکی از دلیل این کار زمانی است که مشتری تخم نطفه دار زیاد است. دلیل دیگر وقتی است که پرورش دهندهٔ کبک دارای برنامهٔ جوجه کشی باشد. این اقدام در پرورش کبک به طور معمول فصلی است و معمولاً اوج تولید در بهار صورت می گیرد ولی براساس تبعیت از یک برنامة نور دهی مصنوعی می توان در سایر فصول نیز از کبک تخم نطفه دار گرفت.

باید توجه داشت که نگه داری کبک برای تولید تخم نطفه دار کار آسانی نیست و تجربة بیشتری را طلب می نماید. اولین سؤال این است چه زمانی می توان برای اولین – بار تحریک نوری را آغاز کرد؟

» زمان جوجه کشی از کبک

تحقیقات در این رابطه، ۳۰ هفتگی را توصیه می کند. این کبک ها می بایستی
قبلاً تحت یک رژیم نوری در حد حداقل ۸ ساعت روشنائی برای مدت ۶ تا ۸ هفته بوده باشند. تحریک نوری کبک های نر با ماده اندکی متفاوت است. کبک های نر به تحریک نوری، پاسخ آرام تری دارند بدین معنی که آن ها به نور بیشتری (حدوداً دو هفته بیشتر) نیاز دارند تا اسپرم مورد نیاز را تولید کنند.

 

از آن جائی که شناخت و جداسازی کبک های نر و ماده مشکل بوده و برای نور دهی مجزا به آن ها، دومکان مختلف نیاز می باشد بعضی پرورش دهندگان کبک های نر و مادهٔ یک گله را با هم نور می دهند ولی تخم های اولیه (تخم های تولید شده در دو هفتة اول) را جهت جوجه کشی استفاده نمی کنند زیرا احتمال نطفه دار بودن آنها کم است. در هر صورت، برنامه تحریک نوری شامل دو دوره متفاوت است:

ا– دوره استراحت ۲- دورهٔ تحریک نوری

شرایط محیطی اثر مهمی بر تولید جوجه خواهند داشت. تعداد جوجه هایی که متولد می شوند همیشه کمتر از تعداد تخم هایی است که در ماشین جوجه کشی قرار داده می شوند. این مورد بستگی به بارور بودن تخم ها دارد. معمولا عدم باروری تخمها بیشتر بستگی به شرایط کبک نر دارد تا به وضعیت کبک ماده.

عدم باروری تخم ها می تواند به دلایلی زیر باشد :

1 – زیاد یا کم بودن تعداد کبک نر در گلهٔ کبک های مادر

۲- شرایط نامطلوب کبک های نر از نقطه نظر سلامت جسمانی، نابالغ بودن، خیلی پیر بودن یا تولک بودن آن ها

۳- زخمی شدن کبک های ماده؛ برای جلوگیری از این مشکل بهتر است ناخن وسط و ناخن پشتی جوجه کبک های نر در 10 روز اول بعد از تولد قطع شود.

جوجه های نر و ماده می توانند از روزهای اول زندگی با یکدیگر پرورش یابند . عملاً ۳۵ جوجه نر به همراه ۱۰۰ جوجه ماده با هم نگه داری می شوند.

کبک های نر و ماده می توانند به صورت جدا از هم نیز در یک سالن نگه داری شده و در شروع تخم گذاری با نسبتی که قبلاً گفته شد با یکدیگر مخلوط شوند. پس از وارد شدن ماده کبک ها در سالن و عادت کردن آن ها به محیط جدید، کبک های نر وارد گله خواهند شد. توصیه می شود کبک های نر هنگام شب وارد گله شوند.


  • جوجه کشی کبک
  • دستگاه جوجه کشی
  • نحوه جوجه کشی از کبک
  • زمان جوجه کشی از کبک
  • تخم نطفه دار کبک
» ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید …

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از