حرارت مورد نیاز برای پرورش کبک ها

حرارت مورد نیاز کبک

حرارت مورد نیاز برای پرورش کبک ها

حرارت مورد نیاز برای پرورش کبک ها
5 (100%) 1 رای

پرورش کبک ، حرارت مورد نیاز برای پرورش کبک ها

پرورش کبک : طبیعتاً جوجه ها بیشترین دما را نیازمندند. در هفته اول زندگی حرارت محیط برای جوجه ها می بایستی بین ۳۳ تا ۳۵ درجهٔ سانتیگراد باشد. در ادامه، هر هفته حدوداً ۳ درجهٔ سانتیگراد کاهش پیدا کرده تا به درجه برسد.

از آن جائی که گرم کردن تمام سالن مقرون به صرفه نمی باشد، جوجه ها در فضای محدودی از سالن توسط لامپ های حرارت زایا دستگاه مادر | مصنوعی و یا تحت اشعه گرم کننده، نگهداری میشوند.

در این حالت جوجه ها برای انتخاب | جایگاه مناسب با حرارت مطلوب آزادی حرکت دارند. بسیاری اوقات مشکل بالا بودن یا پائین بود. بنا حرارت محیط پیش می آید که در صورت سرد بودن محل نگه داری جوجه ها، جنب و جوش و غذاخوردن آن ها کاهش پیدا می کند.

پرورش کبک
پرورش کبک

بنابراین پرورش دهنده می بایستی مراقب بالا و پائین رفتن حرارت محیط باشد. در پرورش نیمچه کبک، دمای مورد نیاز کاهش پیدا کرده و بین ۰ ا تا ۲۵ درجه سانتیگراد قابل قبول است. در هر صورت و در هر مرحله ای از رشد کبک ها، می بایستی جدا از نزول دمای محیط به زیر صفر جلوگیری نمود و توصیه می شود به محض مشاهدهٔ نزول درجة حرارت به پائین تر از ۷ تا ۰ ا درجهٔ سانتیگراد، سالن پرورش گرم شود.

» دمای مورد نیاز پرورش کبک

اگر دما پائین و رطوبت بالا باشد، مسائل و مشکلات تنفسی بروز می نمایند. در سیستم نگه داری به روش بسته، سطح خیس و مرطوب سالن مشکلات دیگری را به وجود می آورد. حرارت محیطی بالا می تواند باعث بروز کانی بالیزم (همدیگر خواری) در جوجه ها و نیمچه ها گردد.

هنگام تولید تخم، توجه به حرارت محیط از اهمیت بیشتری برخوردار است. دمای مطلوب باید بین ۵ ا تا ۳۷ درجه سانتیگراد باشد. در سالن هایی که بر اساس صرفه جویی، غیر منطقی ساخته شده و اصول و ضوابط احداث در آن ها رعایت نگردیده است، بزرگ ترین مشکل پرورش دهنده در فصول سرد سال حرارت پائین است.

در این شرایط اگر خطر بروز بیماری هارا در نظر نگیریم، مسئله مهم تر، قیمت غذای مصرفی است. اگر سالن پرورش سرد باشد کبک ها برای تأمین انرژی (لازم و از جمله گرم کردن بدن خود نیاز به مصرف غذای بیشتری دارند.

بررسی های به عمل آمده نشان می دهد که در محیط سرد، افزایش دما در حد ا درجهٔ سانتیگراد ۱/۴ درصد مصرف خوراک را کاهش می دهد. در سیستم قفسی، تعداد کبک در واحد سطح افزایش مییابد.

از آن جائی که هر قطعه کبک طبیعتاً برای گرم کردن بدن خود گرما تولید می کند این موضوع در کل باعث گرم شدن محیط نیز میشود. در این سیستم، از یک طرف سوخت کمتر و از طرف دیگر به دلیل گرم تر بودن سالن، خوراک کمتری مصرف می شود.

از منظر دیگر دمای زیاد محیط، مزاحم حیوان است. در این حالت کبک ها کمتر فعالیت داشته، عصبی هستند و آب زیادی مصرف می نمایند و اثرات منفی حرارت محیط متوجه تخم ها می باشد زیرا با مصرف کمتر غذا، ضخامت پوستهٔ تخم ها کمتر شده، درصد شکنندگی تخم ها افزایش یافته و تولید و وزن آنها کاهش می یابد.

» رطوبت سالن های پرورش

بدن کبک، گرمایی در حد ۴۱ تا ۴۲ درجهٔ سانتیگراد دارد. از آن جائی که پوست کبک و پرندگان دیگر فاقد غده های عرق می باشد، تنظیم دمای بدن در این پرنده یا با دفع بخار آب از طریق شش ها است و یا از مسیر پوست صورت می پذیرد، مقدار این بخار با بالا رفتن حرارت محیط افزایش پیدا می کند.

در عین حال لازم به ذکر است که از طریق دفع کود نیز مقدار قابل توجهی آب، نهایتاً به صورت بخار وارد محیط سالن می شود.

یک کبک بالغ به طور متوسط روزانه حدود ۳۰ گرم آب از طریق تنفسی و حدود ۸۰ گرم از طریق مدفوع دفع می کند. بهترین میزان رطوبت هوا بین ۶۰ تا ۷۵ درصد بوده و به هیچ عنوان نمی بایستی به بالاتر از ۹۰ درصد صعود و یا پائین تر از ۵۰ درصد نزول نماید.

زمانی که از رطوبت نسبی صحبت می شود، دمای محیط نیز مد نظر قرار می گیرد زیرا این دو عامل بر اساس یک قانون فیزیکی ارتباط زیادی با یکدیگر دارند. در حقیقت اگر دمای سالن پرورش افزایش یابد، رطوبت نسبی کاهش پیدا می کند، به همین ترتیب در فصل تابستان، رطوبت بستر بخار شده و رطوبت سالن افزایش و دمای محیط کاهش می یابد.


  • دستگاه جوجه کشی
  • جوجه کشی کبک
  • ماشین جوجه کشی
  • پرورش کبک
  • پرورش کبک در خانه
  • پرورش کبک خانگی
  • پرورش کبک در منزل
  • پرورش کبک پرند

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از