خصوصیات رفتاری شترمرغ | روانشناسی شترمرغ

خصوصیات رفتاری شترمرغ

خصوصیات رفتاری شترمرغ | روانشناسی شترمرغ

خصوصیات رفتاری شترمرغ | روانشناسی شترمرغ
امتیاز شما به این صفحه

روانشناسی شترمرغ | خصوصیات رفتاری شترمرغ

خصوصیات رفتاری شترمرغ : درجه حرارت بدن شترمرغ به طور میانگین ۳۹٫۳ سانتیگراد است و در هنگام صبح این دما به پایین ترین و در هنگام فعالیت و بعدازظهرها به بالاترین حد خود میرسد.

تنظیم دما به وسیله پرها و بالهای و پاها شترمرغ انجام میگیرد و هر قسمت از بدن که دارای پرهای بیشتری است به همین نسبت میزان عایق بودن ان ناحیه بالاتر است.

میزان نفس کشیدن شترمرغ در دقیقه بین 45 -50 مرتبه است و هرکدام از دو طرف ریه مجهز به پنج کیسه هوایی است که حتی در موقع بازدم نیز کسب اکسیژن می نماید.

میزان ضربان قلب شترمرغ ۴۶-۲۳ مرتبه در دقیقه است میزان نفس کشیدن با تعداد ضربات قلب شترمرغ با یکدیگر وابستگی داشته و به نوع فعالیت بدنی این پرنده مرتبط است.

شترمرغ پرنده ایست که با توجه به محیط خشک و اصلی زندگیش می تواند خشکی  و تشنگی را به خوبی تحمل کند و حتی بالا رفتن غلظت خون و از دست دادن مقداری زیادی آب و نوشیدن مقدار زیاد آب بعد از اتمام دوره خشکی نمی تواند صدمه ای به این پرنده وارد سازد.

کلیه های این پرنده قادر است که ادرار این پرنده را به صورت کنسنترات یا کریستال درآورند و با توجه به لایه ضخیم در دیوارهای مجاری ادرار از ضخیم شدن این دیوارها در هنگام خروج ادرار ممانعت به عمل می اید.

یکی از چیزهای نادر دیگر در این پرنده این است که ادرار و مدفوع به صورت جداگانه از بدنش دفع می شود.

خصوصیات رفتاری شترمرغ | شترمرغها در طبیعت

شترمرغ ساکن منطقه نیمه کویری، و صحرای علف دار و بوتهای آفریقا با توجه به ساخت بدنی و وجود غده های نمکی موجود در بینی و سیستم کلیوی که قادر به کنسنترات کردن ادارا و تحمل بی آبی توانسته است خود را در صحرای گرم زرنگیتی آفریقا با توجه به میزان کم بارندگی که بین ۵۰۰-۲۵۰ میلیمتر در ماه های پر باران مارس تا مای و نوامبر تا دسامبر می باشد به خوبی با شرایط اقلیمی منطقه وقف دهد. درجه حرارت فضای زندگی شترمرغ به طور متوسط ۱۹-۱۷ و در ماه سپتامبر بین ۳-۷ درجه سانتیگراد است.

اما این پرنده قادر است سرمای ۱۳ درجه زیر صفر را به خوبی تحمل کند.

شترمرغ قادر است 13 درجه زیر صفر را نیز تحمل کند.

شترمرغ از سرزمینهای استپی آسیای مرکزی می آید و امروزه در دورترین نقاط آفریقا (ساوانا) و با سخت ترین شرایط و اوضاع اقلیمی سازگاری دارد.

برای ادامه زندگی مجبور است به هر نحوی شده خویش را با شرایط طبیعی اطرافش وقف دهد و بهترین سند دال  بر اثبات این واقعیت این است که از میلیون ها سال پیش تاکنون زمستان های سرد و یخبندان و تابستانهای گرم را در زیر تابش سوزنده خورشید آفریقا پشت سر گذاشته و به ادامه حیات پرداخته است.

در طول دوران تکاملی این پرنده قدرت پرواز خویش را از دست داده و با به دست آوردن پاهایی قوی مبدل به بزرگترین پرنده دونده جهان شده است.

شکل ساختمانی بدن این پرنده خود گویای این واقعیت است که به مرور زمان دارای پاهایی بسیار قوی و قامتی متناسب با شرایط زندگی محیط اطرافش گردیده است.

او میتواند با پاهای قوی خویش قدم های بسیار بزرگی بردارد و چشمان قوی و تیز بینش قادرند قبل از وقت خطر را از مسافت بسیار دور در زمین های باز تشخیص دهند.

رفتار شترمرغ در عالم حیوانات به عنوان پیچیده ترین رفتار شناخته شده است و تشخیصی برخی از حرکات و عاداتش از قبلی غیرقابل پیشبینی است.

برخی از عادات رفتاری در شترمرغ | خصوصیات رفتاری شترمرغ

از جمله برخی از این عادات می توان به چند نمونه زیر اشاره کرد.

• مواد غذایی
• روابط اجتماعی ما بین شترمرغ ها و حرکاتشان در روز
• رفتارهای جفتگیری
• رفتارهای کلی

تجربه نشان داده پرندگانی که در اسارت به سر میبرند دچار اختلالات رفتاری گشته و غالباً رفتار آنان تحت تأثیر محیط قرار میگیرد و یا اینکه محدود می شود.

اسارت اثرات نامطلوبی بر روی رفتار این پرندگان گذاشته و سبب گردیده که پرندگان نر و غالباً در فصل جفتگیری خشمگینانه به انسانها، از جمله آنهایی که لباس قرمز بر تن داشتند حمله ور شده اند.

از جمله اختلالات رفتاری دیگر می توان غلطیدن در خاک به علت نبودن حمام شن مناسب نوک زدن در هوا را نام یکی از علل اساسی این کج رفتاری ها می تواند در اثر تغییر نوع غذای باشد.

 

 

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از