دستگاه جوجه کشی
دستگاه جوجه کشی

دمای جوجه کشی و رشد جنینی شترمرغ سانان

دمای جوجه کشی و رشد جنینی

دمای جوجه کشی و رشد جنینی

به طور ایدهآل دمای لازم برای رشد طبیعی جنین، دمای صحیح جوجه کشی است. تعیین این دما را می توان با داشتن محلی جنین درون تخم، انجام داد. در ابتدای جوجه کشی غلظت متفاوت نیمه بالا و پایین زرده این اطمینان را می دهد که جنین همیشه در بالای زرده قرار گیرد که محل آن در بالای تخم است. بنابراین در ابتدای جوجه کشی جنین در بیشتر مواقع فقط چند میلیمتر از ناحیه شکمی فاصله دارد و دمای آن احتمالاً “۳۷/۲ است (شکل ۲-۷). مرکز تخم ۳-۲ کمتر از دمای ناحیه شکمی است و پایین تخم حتی دمای کمتری دارد (شکل ۲-۷). دما در طی جوجه کشی دارای اهمیت بالایی است، زیرا تأثیرات شدیدی بر رشد و نمو جنین دارد. زیرا اگر دما تغییر کند هیچ کنترلی بر میزان رشد جنین وجود ندارد.

» دما مناسب جوجه کشی

در پرندگان دمای مناسب جوجه کشی تقریباً دامنه محدودی دارد و جنین طیور مقاومت کمی نسبت به تغییرات دمایی دارند. اگر دما کمتر از حد معمول باشد، رشد کند می شود در حالی که دمای زیادتر رشد جنین را سرعت میبخشد (اما فقط در محدوده کمی). در این جا هم باید از اطلاعاتی که در مورد مرغ جمع آوری شده به عنوان الگویی برای شترمرغ سانان استفاده نمود. در دمای پایین تر از ۲۵ فعالیت متابولیکی امکانپذیر نیست و جنین نمیتواند رشد کند. بنابراین این دما در بیشتر جوجه کشی ها برای ذخیره سازی تخم مورد استفاده قرار میگیرد. در دمای “۲۵ رشد جنین امکان پذیر نیست اما سلولهای جنینی فعالیت نشان می دهند و تقسیم می شوند.

» مدت روزها

هر چه مدت زمان (روزهای) بیشتری تخم ها در معرض این دما قرار گیرند، ماندگاری جنین کاهش یافته و باعث مرگ جنین می شود. در دمای پایین تر از ۳۵ رشد محدودی وجود دارد و جنین از ناهنجاری ها رنج می برد زیرا روند رشد طبیعی جنین، صدمه می بیند. دمای پایین از دمای مناسب یعنی از ابتدای جوجه کشی تا ۳۵، می تواند نمو جنینی را حفظ کند اما رشد به آرامی صورت می گیرد، لذا جوجه کشی طولانی تر می شود و هچ را تحت تأثیر قرار می دهد.

دمای جوجه کشی و رشد جنینی

دمای جوجه کشی و رشد جنینی

» مدت زمان تخم ها

اگر تخم ها مدت زمان کوتاهی (چند دقیقه) در معرض دمای پایین قرار گیرند، مسئله خاصی برای جنین شترمرغ سانان ایجاد نمی کند. هنگامی که درب دستگاه باز است، دمای تخم آرامتر از دمای هوا کاهش مییابد (۱-۷). به علاوه جوجه در برابر دمای پایین تقریباً مقاوم است اما این مقاومت با پیشرفت رشد تغییر می کند. جنین های مرغ می توانند مدت زمان بیشتری نسبت به جنین های بزرگتر در دمای پایین مقاومت کنند. اگرچه اطلاعاتی در مورد جنین های شترمرغ سانان موجود نیست ولی ظاهراً الگویی مشابهی برای مقاومت نسبت به گرما نیز در آنها وجود دارد.


  • دستگاه جوجه کشی
  • دستگاه جوجه کشی خانگی
  • دمای مورد نظر جوجه کشی
  • تخم شترمرغ
  • جوجه کشی شترمرغ سانان
  • شترمرغ سانان
دیدگاه‌ها (0)

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از