دما و هچ جوجه کشی شترمرغ

دما و هچ جوجه کشی شترمرغ

دما و هچ جوجه کشی شترمرغ

دما و هچ جوجه کشی شترمرغ
امتیاز شما به این صفحه

دما و هچ جوجه کشی شترمرغ

» دما جنین شترمرغ

جنین مرغ دمای بالاتر از دمای مناسب را خیلی کم تحمل می کند. بین ۳۹-۳۸ رشد و نمو سرعت مییابد، اما لزوماً به طور هم زمان صورت نمیگیرد. جنین می تواند به خوبی نمو یابد اما شاید در همان مرحله رشد که معمولا مطابق با اندازه جنین است، قرار نداشته باشد. در دمای ۳۹ و بالاتر رشد و نمو جنینی به شدت محدود میشود و باعث ناهنجاری ها و تلفات بالا خواهد شد. مدت زمانی که جنین میتواند دمای بالا را تحمل کند خیلی کمتر از زمانی است که دمای پایین را می تواند تحمل کند و ظرف چند ساعت در دستگاه تلف می شود این زمان برای تخمی که نزدیک هچ است، چند دقیقه است. بالا بردن دما باعث صدمه دیدن پروتئین ها و آنزیمها می شود که این موارد مانع متابولیسم طبیعی جنین شده و منجر به مرگ می شود. حتی اگر دمای هوا در درجه تعیین شده باشد، در انتهای رشد، دمای تخم های شترمرغ ۲۰C بالاتر از دمای هوا است. هر گونه افزایش دما باعث بالا رفتن دمای تخم به بالای ۳۹ می شود.

دما و هچ جوجه کشی شترمرغ
دما و هچ جوجه کشی شترمرغ

» حفظ دمای هچر

حفظ دمای هچر در همان دمای دستگاه جوجه کشی میتواند نتایج رضایت بخشی داشته باشد اما در صورتی که فقط تعداد کمی تخم در دستگاه هچری بسیار بزرگ وجود داشته باشد میزان حجم هوا برای جذب گرمای اضافی زیاد است و تخم ها خنک می شوند. هر چند اگر در هچر تعداد زیادی تخم وجود داشته باشد، سیستم خنک سازی قادر نخواهد بود که به گرمای تولید شده توسط تخم ها غلبه کند. باید از بالابردن دمای هچر جلوگیری کرد زیرا مانع خنک سازی مناسب تخم ها می شود و باعث فشار گرمایی شده و نهایتاً منجر به تلف شدن جنین می شود و تأثیرات بدی هم بر جوجه زنده مانده خواهد گذاشت.

» حرکت هوا سطح تخم ها

به علاوه حرکت هوای روی سطح تخم ها هم برای اطمینان از انتقال گرما اهمیت دارد، زیرا مانع گرمازدگی جنین می شود. سرعت پایین تهویه باعث بالا رفتن دما می شود و عملکرد خنک سازی را کاهش می دهد. نامتعادل بودن سیستم تهویه باعث ایجاد نقاط گرمی در دستگاه جوجه کشی می شود لذا منجر به گرمازدگی تخمهای آن ناحیه از دستگاه شده و در روند هیچ ایجاد مشکل نماید. دمای جوجه کشی در کیفیت جوجه هم اهمیت دارد. اگر دما خیلی بالا باشد به جنین و جوجه تازه فشار گرمایی وارد می کند و باعث تنزل کیفیت جوجه ها و ماندگاری ضعیف پس از هچ می شود. میزان حساس بودن جنین شترمرغ سانان به دمای بالا، مشخص شده است و این مسئله به توجه خاصی نیاز دارد.


  • دستگاه جوجه کشی
  • ماشین جوجه کشی
  • دستگاه جوجه کشی خانگی
  • هچر جوجه کشی
  • هچر در جوجه کشی
  • هچر دستگاه جوجه کشی
  • هچر شترمرغ
  • هچر و ستر
  • هچر و ستر چیست
  • هچری جوجه

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از