ذخیره تخم شترمرغ سانان

ذخیره تخم شترمرغ سانان

ذخیره تخم شترمرغ سانان

ذخیره تخم شترمرغ سانان
امتیاز شما به این صفحه

ذخیره تخم شترمرغ سانان

تخم شترمرغسانان طوری تکامل یافته است که در برابر ذخیره سازی قبل از جوجه کشی مقاوم است. تخم شترمرغ در سیستم طبیعی ابتدا در دستهٔ تخمی متشکل از ۱۲- ۱۰ تخم به مدت ۲۲-۲۰ روز باقی میماند تا جوجه کشی شروع شود. اگر جنین داخلی این تخم نمی توانست این دورهٔ تحمیلی ذخیرهسازی را تحمل کند و فقط تخمهای تازه گذاشته شد رشد می یافتند، عملکرد تولید مثل پرنده بسیار کاهش می یافت. شرایطی که ما برای ذخیره سازی به وجود می آوریم باید پایدارتر از حیات وحشی باشد، در حالی که ماندگاری جنین در تخمهای تازه بیشتر به نظر می رسد.

» جوجه کشی تخم شترمرغ سانان

هر چند درباره آن چه تخم شترمرغسانان طی دوره پیش از جوجه کشی تجربه می کنند، اطلاعات کمی وجود دارد اما در شترمرغ مقداری مراقبت و حفاظت در برابر شرایط نامطلوب محیط طبیعی از طرف والدین وجود دارد. تحت شرایط مصنوعی، هدف از ذخیره تخمهای بارور و جوجه کشی نشده، نگهداری جنینی که کمی رشد یافته (مراجعه به ۱-۲-۴) در بهترین شرایط ممکن برای از سرگیری رشد هنگام آغاز جوجه کشی است. عمل ذخیرهسازی نیاز به شرایط صحیح درجه حرارت و رطوبت دارد. تخمها باید روی حلقه های پلاستیکی، میله ها یا طبقات فلزی یا حتی شن تمیز نگهداری شوند تا در حد ممکن خشک بمانند. درجه حرارت ذخیره سازی از اهمیت بالایی برخوردار است.

ذخیره تخم شترمرغ سانان
ذخیره تخم شترمرغ سانان

» رشد جنین در تخم شترمرغ سانان

رشد محدود جنین با درجه حرارت حدود ۲۵C یا بالاتر از آن امکان پذیر است که می تواند ماندگاری جنین ها در هنگام آغاز جوجه کشی را کاهش دهد. برای مدت زمان ۵ تا۷ روز درجه حرارت برای ذخیره بین ۱۸-۱۵ قابل قبول است. هر چند وقتی که دوره ذخیرهسازی بیش از ۷ روز است، کاهش حرارت تا ۱۲ توصیه میشود. با اندازهٔ بزرگ تخمهای شترمرغسانان بهتر است که اتاقی را به ذخیره سازی تخم اختصاص دهیم که بتوان هوای آن را به نسبت درجه حرارت مناسب تهویه نمود.

» رطوبت و دما

از زمانی که تخم گذاشته می شود آب آن از طریق منافذ شی بخار می شود. رطوبت بالا و دمای پایین در انبار تخم، کاهش وزن تخم را کند می کند اما متوقفش نمی کند. کاهش آب طی ذخیره سازی می تواند به کاهش کلی وزن تخم کمک کند لذا توصیه می شود که تخم را در رطوبت بیشتر از ۵۰ درصد ذخیره کنید. اگر کاهش آب زیاد باشد آلبومین اطراف جنین آبش را از دست میدهد. بنابراین شرایط معمول مورد نیاز در اتاقهای ذخیرهسازی تخم “۱۵ با رطوبت نسبی ۷۵ درصد است  ۱۲/۵ روی مخزن خیس ادامهٔ رشد طبیعی، سایههایی تیره تخم شترمرغ پدیدار می شود. اندازهٔ فضای تیره نشانگر مرحله رشد جنینی در تخم است. این سایه توسط غشاء کیسه زرده که در نزدیکی پوسته قرار دارد ایجاد میگردد.


  • دستگاه جوجه کشی
  • ماشین جوجه کشی
  • خواص تخم شترمرغ
  • تخم شترمرغ
  • پوست تخم شترمرغ
  • قینت تخم شترمرغ
  • ذخیره تخم شترمرغ
  • شترمرغ سانان
  • تخم شترمرغ سانان

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از