راهنمای خرید دستگاه جوجه کشی

راهنمای خرید دستگاه جوجه کشی

راهنمای خرید دستگاه جوجه کشی

راهنمای خرید دستگاه جوجه کشی
5 (100%) 2 رای s

راهنمای خرید دستگاه جوجه کشی

راهنمای خرید دستگاه جوجه کشی : اگر نیم نگاهی به بازار داخل کشور بیندازید خواهید دید که شرکت های مختلفی با نام های تجاری مختلف اقدام به تولید دستگاه جوجه کشی می نمایند.

در این مطلب میخواهیم یک راهنمای خرید دستگاه جوجه کشی جامع را برای علاقه مندان و خریدارن دستگاه جوجه کشی بیاوریم تا مرجع و راهنمایی باشد که مانع سردرگمی خریدارن شود.

نمونه های داخلی و خارجی بسیار است و انواع دستگاه جوجه کشی در مدل های مختلف جعبه ، فلزی ، یخچالی ، PVC و … در بازار یافت میشود.

ولی سوال اصلی این است بهترین دستگاه جوجه کشی خارجی کدام است؟ بهترین دستگاه جوجه کشی ایرانی کدام است؟ کدام دستگاه  بهترین دستگاه جوجه کشی تمام اتوماتیک است ؟

اگر یک فرد کم تجربه در جوجه کشی هستید و با دستگاه های جوجه کشی مختلف کار نکرده باشید واقعا دچار مشکل خواهید شد که کدام دستگاه جوجه کشی مناسب است و ارزش خرید بالایی دارد.

به طور کلی دستگاه جوجه کشی یک ماشینی است که عواملی بسیاری در راندمان و موفقیت جوجه کشی از آن تاثیر دارند.

برای مثال به صرف استفاده یک نفر و عدم موفقیت آن در جوجه کشی نمی توان گفت که یک دستگاه جوجه کشی خوب یا بد است چون عامل کاربر و استفاده کننده و تجربه شخص در جوجه کشی درصد بزرگی از جوجه کشی موفقیت آمیز را شامل میشود.

بعد بعدی خود دستگاه و محصول می باشد.

در این راهنمای خرید دستگاه جوجه کشی به چهار عامل اصلی در دستگاه جوجه کشی پرداخته شده است.

در یک ماشین جوجه کشی چهار عامل اصلی یعنی تهویه ، چرخش ، دما و رطوبت کار اصلی را انجام می دهند.

پس یک ماشین جوجه کشی با راندمان جوجه کشی بالا دستگاهی است که بتواند این چهار عامل دما ، رطوبت ، تهویه و چرخش را به بهترین نحو ممکن برای تخم نطفه دار شبیه سازی کند و مانند پرنده مادر رفتار کند.

عوامل بعدی که در هنگام خرید دستگاه جوجه کشی بایست به آن توجه کرد می توان به جنس بدنه ، قطعات به کار رفته ، تکنولوژی ساخت ، آسانی در استفاده ، گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر اشاره نمود.

در ادامه به جزئیات بیشتری از تجربه خرید دستگاه جوجه کشی با راندمان بالا خواهیم پرداخت.

 

چهار عامل اصلی در راهنمای خرید دستگاه جوجه کشی

 

دما عامل اول در خرید دستگاه جوجه کشی

عامل دما را جدی بگیرید وقتی میخواهید یک دستگاه جوجه کشی بخرید.

به طور کلی میزان دمای مورد نیاز طیور در هنگام جوجه کشی عموما بین 37.5 تا 37.8 درجه سلسیوس در دوران ستر ( هجده روز اول ) است و در دوران هچر نیز این دما به 37.2 کاهش می یابد.

یک دستگاه جوجه کشی خوب دستگاهی است که توانایی کنترل دما در دهم درجه را داشته باشد ( 0.1 ) زیرا اختلاف دمایی بیش از 0.5 درجه باعث مرگ و میر در جنین و تخم نطفه دار داخل ماشین جوجه کشی می شود.

وقتی نگاهی به دستگاه های جوجه کشی داخل بازار داشته باشیم می بینیم که سنسور های مختلفی برای دما در هر دستگاه استفاده شده است.

قیمت یک سنسور ایده آل برای دستگاه جوجه کشی که به صورت دیجیتال باشد و توانایی سنجش دما در کمترین زمان ممکن و کمترین خطای ممکن را داشته باشد حدودا 100 هزار تومان است.

همین عامل هم در قیمت نهایی محصول تاثیر دارد ، یعنی یک دستگاه جوجه کشی ارزان بدون هیچ دلیلی ارزان نیست یا  یک دستگاه جوجه کشی گران بدون هیچ دلیلی گران نیست زیرا یک دستگاه جوجه کشی با سنسوری تولید میشود که ارزش ریالی آن 5 هزار تومان است و اختلاف دمایی تا 2 درجه را نیز دارد و قیمت تمام شده دستگاه ارزان تر از دستگاهی جوجه کشی است که از سنسور صد هزار تومانی استفاده کرده است.

در حال حاضر که در حال نوشتن این مطلب هستم دستگاه های جوجه کشی خارجی از سنسور Sht در محصولات خود استفاده می کنند و این سنسور واقعا یک سنسور ایده آل با درجه خطای بسیار کم می باشد.

مورد دیگر که بایست به آن توجه کنید این می باشد که آیا ترموستات دما و رطوبت سنج کالیبره می شوند؟

هرگز به سمت دستگاه جوجه کشی نروید که قابلیت کالیبراسیون ترموستات دما و رطوبت سنج را نداشته باشد.

مطمئن باشید که بعدا به خود میگویید چه کاری نادرستی کرده ام.

همچنین به هیچ وجه دستگاه های جوجه کشی که دارای ترموستات انالوگ هستند را خریداری نکنید چرا که 1.5 تا 2 درجه خطا دارند.

 

واسنجی یا کالیبراسیون مطابقت با استاندارد را تعیین می‌کند. کالیبراسیون اندازه‌گیری و تعیین صحت وسیله اندازه‌گیری در مطابقت با مرجع تایید شده می‌باشد.

 

رطوبت عامل دوم در خرید دستگاه جوجه کشی

عامل بعدی که در این راهنمای خرید دستگاه جوجه کشی به آن می پردازیم رطوبت است.

اگر بخواهیم در مورد رطوبت در یک جمله صحبت کنیم ، دستگاه جوجه کشی نخرید که رطوبت آن بیش از 5 درصد اختلاف داشته باشد.

رطوبت از عوامل مهم در جوجه کشی موفقیت آمیز می باشد.

هر تخم پرنده رطوبت مخصوص به خود را دارد و در هر دوره از زمان جوجه کشی نیز میزان این رطوبت تغییر می کند.

وقتی قصد جوجه کشی از غاز و اردک یا طاووس یا پرندگان مانند این را داشته باشید خواهید دید اختلاف رطوبت اندک چه بلایی که سر تخم های نطفه دار نمی آورد.

دستگاه جوجه کشی خوب است که بتواند رطوبت را در کمترین حد اختلاف یعنی کمتر از 5 درصد کنترل نماید.

و حد ایده آل آن معمولا کارشناسان 3 درصد در نظر میگیرند.

فرقی نمی کند که یک ماشین جوجه کشی از چه سیستمی برای تامین رطوبت خود استفاده می کند چون در ماشین های جوجه کشی می توانید رطوبت ساز التراسونیک ، ظرف آب ، ظرف آب با فن ، ظرف آب با المنت ، دیسک رطوبت ساز و … را مشاهده کنید که برای تامین رطوبت دستگاه جوجه کشی استفاده میشوند.

ولی واقعا فرق زیادی در آنها نیست اگر رطوبت را به درستی تامین کنند ولی تجربه نشان داده است رطوبت ساز التراسونیک در دستگاه های جوجه کشی بزرگ خوب جواب می دهد.

از طرف دیگر سنسور رطوبت بایست به درستی کالیبره شده باشد و دقت اندازه گیری آن بالا باشد.

هرگز از دستگاه جوجه کشی استفاده نکنید که رطوبت سنج آن آنالوگ باشد یا قابلیت کالیبراسیون نداشته باشد.

واقعا شاهد اختلاف 20 درجه ای خواهید بود وقتی از یک دستگاه جوجه کشی غیر استاندارد استفاده کنید.

باز هم در مورد سنسور رطوبت در حال حاضر Sht حرف اول را میزند و اگر به محصولات اروپایی نگاهی داشته باشد در اکثر موارد این سنسور به چشم می خورد.

 

تهویه عامل سوم در خرید دستگاه جوجه کشی

تخم نطفه دار در داخل خود جنین دارد و جنین یک موجود زنده است و نیاز به اکسیژن دارد.

هر موجودی که نیاز به اکسیژن دارد از خود دی اکسید کربن ساطع می کند.

تهویه یک ماشین جوجه کشی تاثیر مستقیم در راندمان آن دارد.غلظت مناسب اکسیژن درون ماشین جوجه کشی  حدودا 20 تا 21 درصد است.

در نواحی با ارتفاع کم در اکثر مواقع این اکسیژن به درستی تامین میشود و با افزایش ارتفاع در برخی شهر ها شاهد کاهش اکسیژن هستیم.

یک دستگاه جوجه کشی خوب بایست در مرحله اول از سیستم اکسیژن گیری مناسبی برخوردار باشد.بایست بتواند به خوبی اکسیژن گیری کند و اکسیژن لازم را برای تخم های نطفه دار تامین کند.

در مرحله دوم بایست توانایی خارج کردن گاز دی اکسید کربن تولید شده را داشته باشد.

غلظت دی اکسید کربن برای جوجه کشی در چهار روز اول معمولا 0.3 درصد مناسب است ئ هر چه جلوتر می رویم غلظت بین 0.4 درصد تا 0.5 درصد مناسب است.

در دوران هچ نیز با به دنیا آمدن جوجه ها مقدار گاز دی اکسید تولید شده بالا می رود و اگر ماشین جوجه کشی تهویه مناسبی نداشته باشد باعث خفگی جوجه کشی ها میشود مقدار استاندارد این گاز در این دوران حداکثر مقدار 0.7 درصد است.

در مرحله آخر بایست ماشین جوجه کشی بتواند دما را در تمام نقاط دستگاه ثابت و یکنواخت نگاه دارد زیرا دیده شده است که در برخی محصولات اختلاف دمای پایین و بالای باکس بدنه تا 2 و 3 درجه نیز اختلاف دمایی دارد.

 

راهنمای خرید دستگاه جوجه کشی

 

چرخش عامل چهارم در خرید دستگاه جوجه کشی

وقتی صحبت از چرخش میشود اگر از یک کارشناس جوجه کشی سوال کنید می گوید اگر می توانی هزینه کن و حتی قبل از قرار دادن تخم های نطفه دار داخل دستگاه جوجه کشی از ترنر چرخان جوجه کشی برای نگهداری تخم های نطفه دار استفاده کن.

این نشان می دهد که چرخش چقدر مهم است.

تخم نطفه دار هر پرنده ای اگر چرخش مناسب نداشته باشد از بین می رود.

اگر چرخش نداشته باشد از بین می رود اگر چرخش سریع و زیاد داشته باشد باز هم از بین می رود پس باید دستگاه جوجه کشی خریداری کنید که توانی چرخش مداوم و آهسته را داشته باشد.

به هیچ وجه طرف دستگاه جوجه کشی که چرخش اتوماتیک ندارد نروید.

نبود سیستم چرخش یعنی درد سر و باز هم میگویم یعنی درد سر واقعی ، پیشنهاد بنده واقعا این است که دستگاه جوجه کشی نخرید اگر نمی توانید دستگاه جوجه کشی اتوماتیک بخرید زیرا واقعا خودتان را به عذاب می اندازید.

در دستگاه های جوجه کشی موجود در بازار چرخش ها معمولا اتوماتیک و به صورت 180 درجه می باشد.

همگی مناسب هستید و به تازگی سیستم های جدید در دستگاه جوجه کشی حرفه ای دیده میشود که  با چرخش 360 درجه وارد بازار شده اند که نمونه محصولات اروپایی می باشند.

خارجی ها هیچ کارشون بی دلیل نیست.

راندمان جوجه کشی در محصولات با چرخش 360 درجه اگر درصد صورت گیرد بیشتر است.

 

نکات پایانی در راهنمای خرید دستگاه جوجه کشی

  • در پایان به چند نکته دیگر نیز در خرید دستگاه جوجه کشی دقت کنید :
  • ماشین جوجه کشی خریداری کند که رطوبت ساز آن با برد و رطوبت سنج آن یک پارچه شده باشد ، یعنی برد و رطوبت سنج بتوانند آن را قطع و وصل کنند.
  • دستگاه جوجه کشی بخرید که بدنه آن فلزی نباشد زیرا بدنه فلزی یعنی زنگ زدگی در رطوبت دستگاه جوجه کشی ، یعنی خوردگی بدنه ، یعنی عدم توانایی در نظافت و بهداشت درست ، یعنی راندمان جوجه کشی پایین بعد از چند دوره جوجه کشی.
  • هرگز از دستگاه های جوجه کشی با قطعات آنالوگ استفاده نکنید زیرا واقعا خسته کنند و بی دقت هستند.
  • دستگاه جوجه کشی خریداری کنید که قابلیت قطع و وصل المنت و ترموستات را به صورت هوشند داشته باشد و بتواند خاموش و روشن بودن المنت را به درستی تشخیص دهد.
  • از کارخانه دستگاه جوجه کشی خریداری کنید که دارای سیستم خدمات پس از فروش و گارانتی معتبر باشد.
  • هرگز احساس یک قهرمان را نداشته باشید وقتی یک دستگاه جوجه کشی ارزان قیمت می خرید زیرا فردا روز با درست کار نکردن قطعات آن محصول در هنگام مرگ جنین های تخم نطفه دار ضرر چند برابری را متحمل میشوید.
  • تا حد امکان از مراکز معتبر خرید نمایید.
  • امروزه دیگر سیستم های خرید آنلاین دستگاه جوجه کشی قابلیت آن را دارد که حتی از خانه خود هم خارج نشوید و به صورت آنلاین بدون درد سر دستگاه جوجه کشی خود را از سایت سازنده سفارش دهید.

 

در پایان اگر شما هم تجربه خرید دستگاه جوجه کشی از هر شرکتی را داشته اید راهنمای خرید دستگاه جوجه کشی خود را با دیگران در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

 

 

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

4 دیدگاه در "راهنمای خرید دستگاه جوجه کشی"

  Subscribe  
جدیدترین قدیمی ترین بیشتر رای دادند
اطلاع از

[…] دستگاه جوجه کشی با کیفیت خریداری کنید.می توانید مطلب راهنمای خرید دستگاه جوجه کشی را مطالعه کنید تا تجربه لازم برای یک دستگاه جوجه کشی […]

من یه دستگاه ۴۸عددی ازشرکت شماخریداری کردم واسه امتحان که اگه خوب بود۳۳۶تایی بگیرم …

[…] از مهم ترین عوامل در خرید دستگاه جوجه کشی پرورش پرندگانی مانند بلدرچین از سودآوری قابل ملاحظه […]