رسیدگی به جوجه از روز سوم به بعد – آموزش مدیریت مرغداری

رسیدگی به جوجه از روز سوم

رسیدگی به جوجه از روز سوم به بعد – آموزش مدیریت مرغداری

رسیدگی به جوجه از روز سوم به بعد – آموزش مدیریت مرغداری
امتیاز شما به این صفحه

رسیدگی به جوجه از روز سوم به بعد

رسیدگی به جوجه از روز سوم به بعد :
۱- از روز سوم می توانید به تدریج همراه با آبخوری کله قندی از آبخوریهای اتوماتیک نیز استفاده کنید تا جوجه ها زودتر به آن عادت کنند.چنانچه سطح آب در آبخوری اتوماتیک بالاتر باشد جوجه ها زودتر به این آبخوریها عادت می کنند. از شروع هفته دوم به تدریج آبخوریهای دستی را کم نموده و آبخوری اتوماتیک را اضافه نمائید.

۲- از شروع هفته دوم از دانخوری اتوماتیک استفاده نموده و تدریجاً از سینی دانخوری یا کار تن جوجه بکاهید. چنانچه مرغدارى شما به دانخوری اتوماتیک مجهز نمی باشد از شروع هفته دوم به تدریج دانخوری آویز یا ناودانی را در سالن قرار داده و کارتن جوجه یا سینی را تدریجاً از سالن خارج نمائید.

۳- ارتفاع دانخوری و آبخوری را همیشه با سطح پشت جوجه ها میزان نمائید. ارتفاع نامناسب باعث می شود تا نیمچه ها از یکنواختی خارج شده و وازده گردند.

۴- برای اینکه جوجه ها به تاریکی (قطع برق) عادت نموده و دچار وحشت نشوند توصیه می کنیم از روز سوم به بعد به تدریج جوجه ها را با ۱ تا ۲ ساعت تاریکی در شب عادت دهید.

رسیدگی به جوجه از روز سوم

۵- سعی کنید نور لامپ در کلیه قسمتهای سالن یکنواخت باشد. لامپهای سوخته راسریعاً تعویض و لامپهای کثیف را تمیز نمائید.

۶- تلفات را هر چه زودتر از سالن خارج و معدوم نمائید. چنانچه به هر دلیل مایل هستید تلفات اولیه را نگهدارید، آنرا در داخلی گازوئیل نگهداری نمائید.

۷- از تغذیه سک، گربه و امثال آن به وسیله تلفات جداً خودداری نمائید زیرا موجب انتقال بیماری به گله می شود.

۸- چنانچه تعدادی جوجه ضعیف یا بیمار در داخل سالن مشاهده می کنید بهتر مراقبت ویزه از آنها بنمائید. (با قراردادن آبخوری و دانخوری کافی و دادن دارو یا ویتامین).

۹- برنامه واکسیناسیون و دارو را تحت نظر دامپزشک اجرا نمائید.

۱۰- از ورود افراد متفرقه به محوطه مرغداری و مخصوصاً داخل سالنها جلوگیری نمائید. با ورود افراد متفرقه انواع بیماری به داخل سالن وارد می شوند.

۱۱- چنانچه در منطقه ای مرغداری می کنید که عاری از بعضی بیماریها می باشد و در صورتیکه رعایت قرنطینه را بنمائید نیازی به واکسیناسیون علیه آن بیماریها نیست. مطمئن باشید که جوجه از نظر ارثی حامل بیماری نمی باشد.

۱۲- استفاده کارگران از لباس کار، چکمه و ایجاد حوضچه ضدعفونی موجب جلوگیری از بسیاری از بیماریها می شود. توصیه می کنیم به این مهم توجه نمائید. باقیمانده سالن استفاده نمائید). تا جوجه ها فضای مناسب را داشته باشند. تراکم زیاد موجب بیماریهای تنفسی مخصوصاً بیماری (سی – آر-دی) میگردد. توصیه می کتیم قبل از استفاده از تقسیمهای دیگر سالن، ابتدا آبخوری، دانخوری و حرارت را کنترل نمائید.

دستگاه جوجه کشی

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از