سر رفتن حوصله مرغ عشق بیکاری بیش از حد پرنده

سر رفتن حوصله مرغ عشق

سر رفتن حوصله مرغ عشق بیکاری بیش از حد پرنده

سر رفتن حوصله مرغ عشق بیکاری بیش از حد پرنده
امتیاز شما به این صفحه

سر رفتن حوصله مرغ عشق

سر رفتن حوصله مرغ عشق : لذت بردن از یک پرنده وقتی ممکن میشود که روان و جسم آن سالم باشد. برای حفظ سلامتی جسم، نیاز است که تغذیه، بهداشت و فعالیت ورزشی آن به طور سالم و مناسب تأمین شود. اما برای نگهداری سالم روان پرنده، باید بتوانید برنامه مناسبی را برای اوقات بیکاری آن طراحی و تأمین کنید. پرندگان در حالت وحشی و در طبیعت، برای صبح تا شب خود برنامه دارند و هیچ وقتی برای بیکاری ندارند که حوصله اشان سر برود و دچار مشکلات روحی روانی شوند، آنها غروب آفتاب در جای امنی میخوابند و پس از ۱۰ تا ۱۲ ساعت خواب و استراحت، در سحرگاهان بیدار میشوند و معمولا در دستههایی با جمعیتهای مختلف به سوی منابع غذا میروند. بنابراین پرواز، چریدن، غذاخوردن، آب خوردن، پرآرایی، خوابیدن روی تخمها، جوجه درآوری، بزرگ کردن بچهها، مراقبت از لانه، تیمارکردن یکدیگر، لانه سازی، آواز خواندن، حرف زدن با هم و غیره، از جمله کارهایی است که پرندگان در طول روز انجام میدهند و به این وسیله وقت بیکاری ندارند که حوصله اشان سر برود. در مقابل بسیاری از چنین سرگرمیها را پرندگان قفسی ندارند و لذا اگر ما برای آنها سرگرمی ایجاد نکنیم، به شدت سل و افسرده می شوند و چنین پرندهای کارآیی زینتی بودن را نخواهد داشت. تقریبا عموم پرندگان اگر به خوبی در طول روز سرگرم نشوند، هریک واکنشهایی از خود نشان میدهند؛ مثلا اغلب طوطیها بیش از حد به پرهای خود ور می روند و چون ناراحت هستند، پرهای خود را میکنند و دچار پرگنی میشوند و خودشان را لخت و زشت میکنند و کارایی خود را در بروز رفتارهای مطلوب و / یا سخنگویی از دست میدهند. پس باید با اعمال تدابير خاص، برنامه زندگی روزانه آنها را پر کنیم. در مباحث بعدی انواع سرگرمیهای مرغ عشقها تشریح میشود.

بهترین وسیله سرگرمی مرغ عشقها، جفت بودن و بازی کردن آنها با یکدیگر است. اما حتی جفت ها نیز نمی توانند به طور کامل سرگرمی مورد نیاز یکدیگر را فراهم کنند، زیرا بازی و عشق بازی نزد تمام جفتها حد و حسابی دارد و هیچ جفتی از هیچ نوع حیوان یا پرنده نمی توانند تمام روز را باهم مشغول بازی شوند. تمام کسانی که پرندگان را به صورت جفت نگه میدارند، روزانه به طور مکرر شاهد مشاجرات و نزاعهای آنها هستند، به خصوص اگر ظرف غذای آنها یکی باشد. این موضوع در مود انسانها نیز کاملا صادق است. مردانی که بیکارند یا کار آنها جوری است که در خانه کار خودشان را انجام میدهند، از نمونه های بارز انسانهایی هستند که صرفا به دلیل همجواری دایمی با همسر خود، سر موضوعات بیهوده بین آنها بگومگو رخ میدهد. نویسندگان حرفهای که هیچ کاری جز نویسندگی ندارند و مجبورند تمام اوقات روز را در خانه و در جوار همسر خودشان بگذرانند، اگرچه در نظر مخاطبین کتابهایشان افراد برجسته و بزرگی محسوب میشوند، اما به دلیل بودن دایمی در خانه، حوصله همسرشان از آنها سر می رود و گاه به طور باورنکردنی مورد بی مهری موقتی همسر خود قرار میگیرند و هرازگاه یکی دو روز را به صورت قهر باهم میگذرانند. من این مسئله را در مورد بسیاری از نویسندگان مشهور جهان که کار نویسندگی خودشان را در خانه انجام میدادهاند، در زندگی نامه آنها خوانده ام و صادقانه بگویم که خودم هم چنین وضعیتی را در طول ۲۵ سال گذشته به کرات تجربه کردهام. به علاوه، به کرات شاهد بوده ام که وقتی کاسکوهای تحقیقاتی ام را روزانه یکبار به مدت ۳ ساعت از قفسهای انفرادی اشان خارج میکنم، نر و مادههایی که تقریبا با هم جفت شده اند، ابتدا حدود یک ساعت را با هم بازی میکنند و بعد بین آنها مشاجره شروع میشود. به عبارت دیگر، ابتدا از این که توسط یکدیگر تیمار میشوند، لذت میبرند، اما پس از مدتی، هرکدام با احساس کوچکترین خارش نادرست توسط دیگری، همراه با داد و فریاد به آن حمله میکند.
مرغ عشقها و دیگر طوطیها می توانند بخش قابل توجهای از اوقات روز را به جویدن چیزهای جویدگی بگذرانند. بخش دیگری را می توانند با برخی انواع اسباب بازیها بازی کنند. بنابراین با توجه به مدت زمانی که آنها به طور طبیعی صرف غذا خوردن، آب خوردن، پرآرایی،
چرت زدن و ورزش کردن میکنند، ما باید با فراهم کردن جویدنیهای کافی و مطلوب و اسباب بازیهای سرگرم کننده، اوقات بیکاری آنها را پر کنیم.

اسباب بازیهای مناسب مرغ عشق

در بیشتر پرنده فروشیهای ایران، اسباب بازیهای خاص حیوانات خانگی و پرندگان زینتی عرضه نمیشود. البته این امر به این دلیل نیست که ساختن آنها در داخل کار دشواری باشد، بلکه به این دلیل است که هنوز نگهداری از پرندگان زینتی در خانه های کشور ما عمومیت قابل توجه ای پیدا نکرده و عمده آن تعداد معدود از خانواده ها هم که به خصوص در سالهای اخیر مشتاق نگهداری از پرندگان زینتی در خانه های خود شده اند، معمولا تا حد خرید پرنده مورد علاقه خود به علاوه یک قفس نسبتا ارزان قیمت حاضر به هزینه کردن هستند؛ درحالی که به نظر من، خرید یک قفس بزرگ و مناسب با جثه پرنده و نیز خرید تجهیزات داخل قفس و اسباب بازیهای خاص هر پرنده زینتی باید به منظور تأمین رفاه و سرگرمی پرنده، مهم تلقی شود. بسیاری از خریداران پرندگان زینتی، حتى خرید کتاب مربوط به پرنده را چندان واجب نمی پندازند. البته گروهی از مردم، خرید این وسایل، به خصوص کتاب را ضروری میدانند و به خصوص افرادی که به خرید کاسکو اقدام میکنند، جدا در هزینه کردن برای نگهداری صحیح آن سخاوت لازم را به خرج میدهند و این سخاوت قطعا به معنی ولخرجی یا هزینه کردن برای خرید چیزهای بی ارزش نیست؛ زیرا شما یا نباید اقدام به خرید پرندگان زینتی کنید یا اگر قبول کرده اید که خرید یک پرنده زینتی برای تفریح، سرگرمی و شادابی بچه ها و حتی خود شما اهمیت دارد، باید بدانید که «فقط یک پرنده شاداب و زنده» می تواند چنین شرایط مطلوب را برای شما فراهم کند و پرنده وقتی شاداب و زنده میماند که از همه لحاظ خوب نگهداری شود و نیازهای جسمی و روانی اش تأمین شود.
به هرحال، اگر می بینیم که در پرنده فروشیهای خارج، انبوهی از تجهیزات جنبی اسباب بازیهای خاص و انواع کتابهای مربوط به هر پرنده زینتی یا حیوان خانگی ارائه میشود، به این علت است که در چنان کشورها، نگهداری از یک یا چند نوع بازیچه های حیوانی یا پرنده در خانه ها تقريبا عمومیت دارد و لذا تولید وسایل و هر نوع کتاب مفید، خریدار کافی دارد. بدیهی است که هر وقت مصرف این گونه وسایل در کشور ما نیز به حد کافی برسد، تولید انواع آنها نیز شروع خواهد شد و چنین نیست که صنعتگران ما در ساختن آنها ناتوان باشند.
به هرحال، ” اسباب بازیهای خاص هر پرنده یا حیوان خانگی در کشور ما چنانکه باید، تولید نمی شود، یا شمار آنها بسیار محدود است. اما شما می توانید از هر چیز سرگرم کننده و بی خطر به عنوان اسباب بازی مرغ عشق یا دیگر بازیچه های حیوانی خود استفاده کنید. مرغ عشق نیز همانند سایر طوطیها عاشق جویدن است. پس شما می توانید هر چیز جویدنی بی خطر و در دسترس یا ارزان قیمت را در اختیار پرنده خود بگذارید. زنگوله و چند رقم اسباب بازی دیگر در فروشگاههای پرنده یافت میشود که شما می تواند نوع کوچک آن را برای مرغ عشق خریداری کنید. تکه های مکعب مستطیل چوب را خود شما می توانید با مراجعه به یک بخار، از او بخواهید برای شما برش دهد یا خودتان با استفاده از یک اره به تهیه آن اقدام کنید.
با بستن یک طناب نخی با ضخامتی به اندازه انگشت کوچک به سقف قفس و آویختن آن به داخل قفس، می توان یک سرگرمی برای مرغ عشق ایجاد کرد. با انداختن یک توپ تخم مرغی در کف قفس، شما می توانید یک سرگرمی دیگر برای مرغ عشق یا دیگر پرندگان کوچک ایجاد کنید. به طور کلی، نوع اسباب بازیهای مناسب پرندگان زینتی، استاندارد خاصی ندارد و هرکسی می تواند با در نظر گرفتن بی خطر بودن، مناسب بودن و مورد علاقه بودن، چیزهای مختلفی را به ابتکار خود بسازد یا برخی چیزهای موجود را در اختیار مرغ عشق قرار دهد. در تهیه اسباب بازی برای پرندگان و حیوانات بازیچه، لازم نیست که حتما شما آنها را خریداری کنید و چه بسا که می توانید برخی از وسایل دورانداختنی را تمیز کنید و در اختیار آنها قرار دهید.
مرغ عشق جویدن شاخه های درختان را همانند دیگر طوطیها بسیار دوست دارد. بنابراین اگر دسترسی به درختان بید، صنوبر و درختان میوه دارید، در صورت امکان می توانند شاخه های باریکی را از چنان درختان تهیه کنید و آنها را به قطعات حدود ۵ سانتی متری ببرید و پس از شستشو با آب داغ، آنها را در اختیار مرغ عشق قرار دهید. اما اگر به شاخه درخت یا چوب مناسب دسترسی ندارند، می توانید با لوله کردن تکه های کاغذ به ابعاد ۵×۵ سانتی متر و زدن یک تکه نوارچسب به وسط آنها، جویدنی مناسب و تمیزی در اختیار مرغ عشق قرار دهید. تاب های پلاستیکی مناسب مرغ عشق را نیز می توانید از پرنده فروشیها تهیه کنید.
از نوارها یا سیدیهای موزیک مناسب نیز می توانید به خصوص در مواقعی که خودتان در خانه نیستید، برای سرگرم نگهداشتن پرندگان زینتی خودتان استفاده کنید. توجه داشته باشید که موزیک مناسب پرندگان، ممکن است با آنچه مورد علاقه خود شماست متفاوت باشد. پرندگان از موزیکهای ملایم با صدای آهسته لذت می برند و اگر دسترسی به موزیکهای خاصی داشته باشید که به همین منظور تولید میشود و در پرنده فروشیهای خارج عرضه میشوند، استفاده از آنها مناسب تر است.|

مطالب مرتبط جوجه کشی :

 

تاب مرغ عشق

در هنگام خرید قفس، تاب مخصوص مرغ عشق را فراموش نکنید. قفسی که خریداری میکنید، شامل حداقل یک نشیمنگاه است. بهتر است پس از خرید قفس، نشیمنگاه موجود در آن را با شاخههای طبیعی درختان مناسب به قطر ۱۲ تا ۲۰ میل متر عوض کنید تا احساس مرغ عشق از نشستن روی آن هرچه طبیعی تر باشد. در انتخاب شکل شاخه نشیمنگاه، به نیاز مرغ عشق برای
جنب و جوش و پروازهای داخل قفس و نیز علاقه اش به صعود از شاخهها توجه کنید. هرچه داخل قفس را با شاخههای مناسب تر با اشکال مناسب تر طراحی کنید، موجب رفاه بیشتری برای پرنده می شوید.
یک قفس با حداقل ابعاد؛ یعنی کوچکترین اندازه قفس، فقط محلی برای خوردن، آشامیدن و خواب پرنده ایجاد میکند. اما پرنده شما، علاوه بر خورد و خوراک و خواب، به بازی و تفریح هم نیاز دارد. مثلا نیاز دارد که شما با تزیین آن با شاخههای مناسب، چیزی شبیه یک درخت در آن ایجاد کنید که با جنب و جوش روی شاخههای آن، احساس خوبی داشته باشد. مسلما چنین شرایطی را نمیتوانید در یک قفس کوچک ایجاد کنید. توجه: بیشتر مردم در کشورهای غربی، یکی دو نوع حیوان بازیچه و گاه یک تا چند نوع پرنده را در خانه خود نگهداری میکنند و بیش از بچه ها (اگر بچه داشته باشند)، خود والدین با حیوانات و یا پرندگان بازیچه خانگی سرگرم میشوند و از آنها لذت می برند. حال آنکه در ایران، به جز معدودی از بزرگترها که با نوعی پرنده زینتی؛ ازجمله کبوتر، قناری، مرغ عشق، سره و غیره سرگرم میشوند، گروهی از مردم خودشان هیچ علاقهای به حیوانات خانگی و پرندگان زینتی ندارند و صرفا بنا به درخواست بچه یا بچههای خود اقدام به خرید پرندگانی چون مرغ عشق میکنند. این افراد چون خودشان علاقه یا احساس خاصی نسبت به چنین بازیچهها ندارند، معمولا یک نوع پرنده به همراه یک قفس کوچک و مقداری خوراک خریداری میکنند و در این عمل، درست انگار یک اسباب بازی برای بچه خریداری میکنند. بنابراین در چنین شرایط، والدین به فکر مطالعه لازم برای نگهداری صحیح چنان پرنده ها نمی افتند. لذا نمیدانند که پرنده کوچک و زیبایی که در کمال بی توجهای خریده اند و در اختیار بچه خود قرار دادهاند، موجودی جاندار است و برای سالم و خوشحال ماندن به قفس بزرگ، وسایل بازی، پرواز و جنب و جوش کافی نیاز دارد. لذا علاوه بر فراهم نشدن امکانات رفاهی برای چنین پرندگان در میان خانوادههای مذکور، مسلما به دلیل ناآگاهی بچهها از نیازها و حالات مختلف پرنده و عدم اطلاع والدین، چنین پرندهها در چنین خانهها دیر یا زود به دلایل مختلف؛ از جمله شرایط نامناسب قفس، عدم رعایت بهداشت و به خصوص تغذیه نامناسب، بیمار میشوند و به راحتی میمیرند و تازه پس از مرگ آنها، والدین متوجه میشوند که به بچه ضربه روحی جدی وارد شده و خود آنها نیز از مرگ پرنده به شدت ناراحت می شوند؛ زیرا دیده بودند که آن پرنده در روزهای اول، نشاط و جنب و جوش فراوان داشت و بچه با آن سرگرم میشد و آن را دوست داشت و حالا بدن بی جان همان پرنده کوچک روی کف قفس افتاده و این منظره علاوه بر ناراحت کردن و به گریه انداختن بچه، خود آنها را نیز به شدت منقلب میکند و تازه به این فکر میافتند که اگر قدری در مورد آن مطالعه میکردند و از آن درست نگهداری می کردند، حالا آن پرنده نمیبایست مرده باشد. بنابراین به والدین محترم توصیه میکنم که نگهداری صحیح از یک موجود جاندار را جدی بگیرند و بدانند که اگر بخواهند، خود آنها نیز می توانند از سرگرم شدن با پرنده زینتی خود لذت ببرند و این لذت و تفریح ارزان قیمت که می تواند در دسترس همگان باشد، به خصوص در این دوره و زمانه که راه هرگونه تفریح به علت شلوغی بیش از حد محیط خارج خانه به روی مردم شهرنشین دنیا بسته شده است، برای خود آنها نیز ارزشمند است. پس باید تلاش کنند که با کسب اطلاعات کافی، در سالم و سرحال و شاداب نگهداشتن هر نوع پرنده زینتی بکوشند تا به علت از دست دادن آن موجب ایجاد کسالت روحی در خانواده نشوند.
لازم به ذکر است که پرندگان زینتی، به خصوص طوطیها، پس از مدتی در خانه ها اهلی میشوند و چنان جایگاهی در دل افراد خانواده باز میکنند که عملا عضوی از خانواده میشوند. الذا مردم نباید خیال کنند که یک پرنده زینتی؛ به خصوص مرغ عشق و دیگر انواع طوطیها، محکوم به زندگی در قفس هستند و برای همیشه باید داخل قفس باشند. در واقع پس از اهلی شدن و عادت کردن به صاحب خانه و افراد خانواده، عموم طوطی ها؛ من جمله مرغ عشق، نیاز دارند که روزانه حداقل ۳ تا ۴ ساعت را در خارج از قفس بگذرانند. پس باید علاوه بر قفس مناسب، برای فعالیتهای خارج قفس مرغ عشق هم تدارکات لازم دیده شود.

آیینه مرغ عشق

آویختن یک آیینه از سقف، موجب میشود که مرغ عشق با دیدن تصویر خودش در آن، انواع تصورات را بکند و با آن سرگرم شود. گاهی تصویر خودش را همبازی خودش و گاهی رقیب خودش میپندارد و حتی با آن نزاع میکند. وقتی آیینه تکان میخورد و به طرف صورتش برمیگردد و به منقارش برخورد میکند، خیال میکند که رقیبش عمدا به او حمله کرده و لذا آماده نزاع با آن میشود و گاهی از ترس آنکه تصویرش به عنوان رقیب برگردد و دوباره به سرش بخورد، از آن فاصله میگیرد و وقتی آیینه از تکان خوردن باز میایستد، دوباره به آن نزدیک میشود و دور جدیدی از بازی یا نزاع را با تصویر آیینهای خود شروع میکند و به این ترتیب مدتی از روز را با این رقیب و همبازی خیالی سپری میکند.

پرنده پلاستیکی

مرغ عشق یک پرنده پلاستیکی را هم به خوبی به عنوان یک بازیچه می پذیرد. گاهی با آن همبازی میشود، گاهی آن را به خودش تصور میکند و به آن غذا میدهد، گاهی آن را کتک میزند. گاه مرغ عشق نر پرنده پلاستیکی را ماده اش میپندارد و مرغ عشق ماده آن را جوجه اش تصور میکند.

توپ مرغ عشق

توپ معمولی به اندازه توپ تخم مرغی یا کوچک تر یا توپ جغجغهای، وسیله بازی خوبی برای مرغ عشق است، به خصوص اگر شما هم با آن همبازی شوید. تیله نیز وسیله بازی خوبی برای مرغ عشق است.

زنگوله مرغ عشق

وسیله خوبی است، مشروط به این که لنگر وسطش شل و قابل کنده شدن و بلعیده شدن احتمالی نباشد.

وسایل خود شما

گاهی مرغ عشق نسبت به هریک از وسایل مطلوبش از بین وسایل خانه، علاقه مند می شود و به راحتی آنها را به عنوان اسباب بازی می پذیرد. یک جعبه فلزی، مهرههای شطرنج، تاس تخته نرد و هریک از وسایل شخصی دیگر شما ممکن است مورد علاقه مرغ عشق واقع شود. هشدار: اسباب بازیهای مرغ عشق معنای زیادی در زندگی آن دارد. بنابراین شما باید آنها را دقيق انتخاب کنید که برای مرغ عشق سرگرم کننده و غیر مضر باشد. چیزهای پلاستیکی سبک به راحتی توسط مرغ عشق تکه تکه میشوند و ممکن است با بلعیده شدن یک تکه، آن را دچار مشکل کند.
هرگز از ریسمان یا سیم برای آویختن وسایل بازی در قفس استفاده نکنید، زیرا ممکن است دور گردن پرنده بپیچد و آن را خفه کند. برای آویختن اسباب بازی از سقف، از باریکه کوتاهی از جنس چرم استفاده کنید که قابل پیچ خوردن نباشد. زنجیر سبک با سوراخهای درشت که پنجه پرنده در آن گیر نکند نیز وسیله مناسبی برای آویختن اسباب بازیهاست. تمام اسباب بازیها را | باید گاه گاه با آب داغ بشویید.

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از