شرایط جفت گیری و تولید نسل قناری

شرایط جفت گیری و تولید نسل قناری

شرایط جفت گیری و تولید نسل قناری

شرایط جفت گیری و تولید نسل قناری
امتیاز شما به این صفحه

شرایط جفت گیری و تولید نسل قناری | جوجه کشی قناری

شرایط جفت گیری و تولید نسل قناری : به طور طبیعی قناری ها جفت گیری را زمانی آغاز می کنند که شرایط زیر مهیا باشد:

دوره تحریک نوری و حداقل طول نور روز مناسب، بلوغ، سلامت، جفت قابل قبول، وجود لانه و مواد لانه سازی و حداقل دمای 15 درجه سانتی گراد در طول روز.

بلوغ در قناری

در عرض چند ماه اغلب قناری ها به بلوغ جنسی می رسند ولی باروری مطلوب از حدود ۱۰ ماهگی آغاز می شود.

گاهی اوقات مشکلاتی در خصوصی باروری وجود دارد، پرندگانی که در آخرین دسته سال قبل متولد می شوند در سال بعد، بسیار زودهنگام جفت گیری می شوند.

تشخیص قناری نر و ماده
تشخیص قناری نر و ماده

سلامت قناری

بسیاری از بیماریها و شکست های جفتگیری گنجشکسانان، در نتیجه مشکلات پرورشی آنها است.

اغلب اوقات در تلاش برای برطرف کردن مشکلات پرورشی، به غلط از دارو استفاده می شود در حالی که بیماری های عفونی اولیه چندان متداول نیست.

ارتباط مطلوب دامپزشک و پرورش دهندگان، باید قبل از فصل جفت گیری آغاز شود، زمانی که پرندگان به طور عادی و منظم مورد معاینه قرار بگیرند.

یک معاینه فیزیکی مشخص می کند که کدام پرنده در شرایط مطلوب سلامت قرار دارد.

معاینه کامل شامل معاینه سر (چشمها، گوشیها و مجاری بینی)، معاینه شکم (کبد، دستگاه گوارش) و پرها (وضعیت پرریزی، انگلهای بیرونی و تغییر رنگ)، بالها (جراحت، کیست پرها) معاینه پاها و انگشتان (هیپر کراتوز، ضایعه آبله و درماتیت پا) است. نمونه های سوآب چینه دان برای تشخیص تریکومونیازیس یا کاندیدیازیس جمع آوری می شوند.

نمونه های مدفوع برای میکروب شناسی (باکتری شناسی) و نمونه های خون سیاهرگی برای تشخیص سرمشناسی پارامیکوویروس و آنفلونزای پرندگان انجام میگیرد.

نهایتاً آزمایش مدفوع برای ارزیابی کوکسیدیوز، ماکرو رابدوزیس، عفونت های کرمی روده، مخمرها، سیست های انگلی (گونه های ژیاردیا) و کوکلوزومیازیس (برای تشخیص کوکلوزومیازیس به مدفوع گرم و تازه نیاز است) انجام می شود.

گاهی اوقات برای تعیین نسبت باکتریهای مثبت و منفی، تشخیص کاندیدا و شناسایی ماکرو رابدوسی، رنگ آمیزی گرم از مدفوع انجام و تفسیر میگردد.

قبول جفت قناری

به طور کلی در جفتگیری قناری مشکلات کمی در پذیرش جفت وجود دارد. حتی در طول فصل تولید مثل، پرنده ماده جفتگیری با یک نر متفاوت را در هر مرحله اجازه می دهد. در صورت لزوم میتوان پرندگان نر را به طور همزمان برای جفتگیری چندین ماده، حداکثر سه ماده برای هر نر، استفاده کرد.


 

مطالب مرتبط :

تولید مثل قناری | امکانات جوجه کشی قناری

تارخچه قناری – دانسته های جالب در مورد قناری

دورہ جوجه کشی قناری – اطلاعات لازم برای جوجه کشی قناری بخش اول

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از