قدم اول برای شروع یک جوجه کشی موفق

جوجه کشی مصنوعی

قدم اول برای شروع یک جوجه کشی موفق

قدم اول برای شروع یک جوجه کشی موفق
امتیاز شما به این صفحه

قدم اول برای شروع یک جوجه کشی موفق

شروع یک جوجه کشی موفق آمیز : هر تخم مرغ موجود در بازار نمی تواند برای جوجه کشی مطلوب باشد. به همین جهت لازم است ویژگی های یک تخم مرغ مناسب را بشناسید و انها را به درستی انتخاب کنید. در این مقاله علاوه بر شناخت این مورد مفاهیم با روری، چگونگی تشکیل تخم نطفه دار و جوجه درآوری (تفریح) را بیش تر فراخواهید گرفت.

شروع یک جوجه کشی
شروع یک جوجه کشی

تاریخچه ی جوجه کشی پرندگان از چهارده میلیون سال پیش بر روی کره ی زمین زندگی کرده اند. آن ها در طبیعت بر روی تخم های خود می خوابیدند و تخم ها را به جوجه تبدیل می کردند.انسان در ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح اجداد مرغ های امروزی را در هندوستان اهلی کرد. این مرغ ها به تدریج در تمام دنیا پراکنده شدند و به مصر، بین النهرین و چین انتقال یافتند. انسان، با اهلی کردن مرغ، به جوجه کشی مصنوعی نیز توجه کرد و در طول تاریخ در اندیشه توسعه روشهای آن بود و از روش های متنوعی برای جوجه کشی استفاده کرد.

روشهای جدید جوجه کشی

هزار سال قبل از میلاد، نخستین جوجه کشی مصنوعی، به طور همزمان، در مصر و چین اتفاق افتاد. در مصر، ساختمان دستگاه ها ساده ولی ابتکاری بود. تخم مرغ ها در کوره هایی در دو طرف راهروی مرکزی بر روی کف یک استوانه ی آجری خوابانده می شدند و یک حرارت دائمی، نیم تا یک متر بالاتر، قرار داشت مصری ها اولین سازندگان دستگاه های جوجه کشی بزرگ بودند. ظرفیت این جوجه کشی ها گاه به ۹۰۰۰۰ تخم مرغ نیز می رسید. موقعیت جوجه کشی ها، به دلیل نزدیکی به استوا و رطوبت مناسب، کمک کرد تا موفقیت آنها مضاعف شود. کوره های تعبیه شده در روستاهای اطراف نیل هنوز هم وسیله ی امرارمعاش مردم است.

تاریخچه جوجه کشی مصنوعی

در سال ۱۷۴۹م توسط رموار با ساخت اولین جعبه ی مکانیکی جوجه کشی ابداع شد. وی از حرارت حاصل شده از تخمیر کود اسب برای تفریخ (جوجه کشی) استفاده کرد. سپس بخار گرم به عنوان منبع حرارتی در دستگاه جوجه کشی مورد استفاده قرار گرفت. اولین ماشین تجاری موفق، یک دستگاه جوجه کشی بود که با استفاده از آب گرم کار می کرد و در سال ۱۸۸۱ به بازار عرضه شد. در دهه ی ۱۹۲۰ م استفاده از دستگاه های جوجه کشی بیش از پیش متداول گردید و نخستین دستگاه جوجه کشی خودکار الکتریکی در سال ۱۹۲۲ در آمریکا ساخته و به طور وسیع مورد استفاده قرار گرفت.

شروع یک جوجه کشی

 

تاریخچه جوجه کشی مصنوعی در ایران

همزمان با مهاجرت اقوام آریایی در حدود هزار سال قبل از میلاد، مرغ اهلی نیز به ایران وارد شد. تا قبل از سال ۱۳۳۱ش پرورش طیور در ایران به صورت صنعتی نبود و در واحدهای کوچک اجرا می شد. به تدریج از خارج نژادهای وارد کشور شد و صنعت مرغداری رونق گرفت. نخستین کارخانه ی جوجه کشی در سال ۱۳۳۹ توسط شرکت نارمک وارد ایران شد. این کارخانه با افزایش ظرفیت و بهبود دستگاه ها رشد واحدهای پرورش طیور را تسریع کرد. ساختمان فیزیکی تخم مرغ به منظور درک بهتر عوامل مؤثر بر کیفیت تخم مرغ جوجه کشی و عواملی که در فرآیند جوجه درآوری و جوجه کشی نقش دارند، شناخت ساختمان تخم مرغ ضروری است. تخم مرغ از سه قسمت اصلی زرده، سفیده و پوسته تشکیل شده است . زرده توسط زرده بند (شالاز) در وسط تخم مرغ نگه داشته می شود.

آشنایی با ساختمان تخم مرغ و شروع یک جوجه کشی

تجهیزات و مواد مورد نیاز : تخم مرغ و ترازوی آزمایشگاهی

۱- در کلاس مطابق نظر مربی گروه بندی نمایید.
۲- تعداد ۱۰ عدد تخم مرغ از منابع مختلف تهیه کنید و در اختیار هر گروه قرار دهید.
۳- هر تخم مرغ را با ترازوی دقیق توزین و در جدول
۴- زرده، سفیده و پوسته ی تخم مرغ را پس از تفکیک و توزین در جدول ثبت کنید.

۵- در هر گروه، میانگین درصد زرده، سفیده و پوسته ی هر تخم مرغ را از تقسیم وزن آنها بر وزن کل تخم مرغ به دست اورید.

ترکیب شیمیایی تخم مرغ

تخم مرغ از منابع غنی مواد غذایی و حاوی مقدار زیادی پروتئین و چربی است. در عین حال، ترکیب شیمیایی سه بخش اصلی آن (زرده، سفیده و پوسته) بسیار متفاوت تغذيه مرغ تخم گذار است . مواد غذایی ذخیره شده در زرده ی آن زیاد است و ۱۶/۶٪ پروتئین و ۳۲/۶٪ چربی دارد.ویتامین های محلول در چربی نیز در زرده قرار دارند. زرده توسط زرده بند (شالاز)، که رباطهای نگه دارنده از جنس سفیدهای غلیظ است، در وسط تخم مرغ نگهداری می شود. سفیده از مقدار زیادی آب و ۱۰/۶٪ پروتئین تشکیل شده و حاوی ویتامینهای محلول درآب ئيز است. پوستهی تخم مرغ از مواد معدنی، که عمدتا کربنات کلسیم است، تشکیل شده است.

نقش اصلی برای شروع یک جوجه کشی موفق پوسته محافظت از محتویات تخم مرغ و جلوگیری از نفوذ و تکثیر میکروارگانیسمها به داخل آن است. بر روی پوسته لایه ی نازکی از ماده کوتیکول منافذ پوسته را می پوشاند و از خروج رطوبت و نفوذ باکتریها به داخل تخم مرغ جلوگیری می کند. در داخل تخم مرغ دو غشای خارجی و داخلی وجود دارد که در قسمت انتهای تخم مرغ از یکدیگر جدا می شوند و کیسه ی هوایی را به وجود میآورند. این کیسه نقش مهمی در تنفس جنینی در روزهای آخر جوجه کشی ایفا می نماید.

شروع یک جوجه کشی
چگونگی تشکیل تخم مرغ

تخمدان در پرندگان شبیه خوشه ی انگور است و تعداد زیادی سلول دارد . در فصل جفت گیری حجم تخمدان برای تولید تخمک افزایش مییابد و هر بار یکی از سلولها را به داخل مجرای تخمدان آزاد می کند. تخمک ها توسط مقادیر فراوانی چربی و پروتئین در داخل کیسه ای نازک به نام زرده احاطه شدهاند.تخمک در قسمت بالای تخمدان توسط اسپرم بارور میشود. عبور زرده به سمت پایین مجرای تخم در حدود ۲۴ ساعت به طول می انجامد. طی این مدت ترکیب حاصل از سلول زاینده و اسپرم، رشد خود را آغاز مینماید (جسم رویان).

رشد تا مرحله ی تخم گذاری ادامه مییابد و در این زمان به صورت یک لکه ی سفید کوچک به قطر تقریبا ۴ میلیمتر بر روی زرده مشاهده می شود. زرده به تدریج طی عبور از مجرای تخمدان توسط سفیده و پوسته احاطه می شود. ادامه ی رشد جسم رویان با تخم گذاری متوقف می شود.


درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از