شستشو ضد عفونی تخم های شترمرغ

شستشو ضد عفونی تخم های شترمرغ

شستشو ضد عفونی تخم های شترمرغ
امتیاز شما به این صفحه

شستشو ضد عفونی تخم های شترمرغ

شستن تخمهای شترمرغسانان به دلیل اندازهٔ بزرگ شان آسان است. در این قسمت روش شستشوی تخم ارائه می شود. ابتدا با صابونی ضد باکتری به طور کامل دست هایتان را بشوئید. محلولی استاندارد از مواد شیمیایی ضد عفونی کننده مورد استفاده تان تهیه کنید و تا ۴۰ آن را گرم کنید و برای شستن کامل تخم از آن استفاده کنید. از وارد کردن تخم درون مایع یا استفاده از مسواک به آرامی برای پاک کردن خاک / فضولات از منافذ سوراخ ها، نهراسید. وقتی که تخم از آلودگیهای فضولات و خاک پاک شد باید با محلول دوم شسته شود که باز هم ماده ضدعفونی کننده ای به غلظت استاندارد و درجه حرارت “۴۰ است. پس از این شستشو تخم را روی محل ضدعفونی شده تمیز قرار دهید تا خشک شود. برای سریع تر انجام شدن این کار می توانید از یک سشوار خانگی با باد سرد یا نیمه گرم استفاده کنید.

» روش خشک کردن

برای خشک کردن تخم از پارچه استفاده نکنید زیرا ممکن است دوباره آن را آلوده کنید. مواد ضدعفونی کننده را از روی سطح پوسته پاک نکنید زیرا که لایه نازک مواد باقی مانده روی سطح پوسته را پاک خواهید کرد. اگر تخمی شسته شد بهتر است که تمام تخمها شسته شود. ضد عفونی تخم در مزارع بزرگ وقت گیر است. دستگاه های موجود برای شستشوی تخم وقتی که تعداد تخمها زیادند در صرفه جویی زمان بسیار مفید هستند. مواظب تخمهای خیس باشید زیرا به راحتی از میان انگشتان لیز میخورند. بهترین شکل گرفتن تخم معمولا استفاده از هر دو دست یا با استفاده از دستکشهای شسته شده است. حتماً اطمینان یابید که درجه حرارت محلول گندزدا کمتر از ۳۰ نباشد. هر دو محلول باید پس از شستن حداکثر ۱۰ تخم عوض شوند و در صورتی که تخمها خیلی کثیف باشند زودتر این کار صورت گیرد.

شستشو ضد عفونی تخم های شترمرغ
شستشو ضد عفونی تخم های شترمرغ

» درجه حرارت

رازی که پشت عمل شستشوی تخم وجود دارد مرتبط با درجه حرارت مایع است که به دلیل بالا بودن حرارتشی باعث می شود هوای داخل منافذ منبسط شود. مشاهده خواهید کرد که حباب هایی روی سطح پوسته شکل می گیرد، در نتیجه از ورود آب به منافذ جلوگیری می کند. اگر حرارت آب کمتر از ۴۰ باشد این امکان بیشتر است که تخم گرم را وارد آبی می کنید که از خودش خنک تر است. در این صورت هوای وارد شده در منافذ متراکم شده، در داخل تخم یک فشار منفی ایجاد می شود و آب به داخلی کانال منافذ کشیده می شود. همان طور که در ۱-۴-۳ دیدیم در تخم شترمرغسانان کوتیکول ارگانیک وجود ندارد در نتیجه محلول های ضد عفونی کننده آن را از بین نمیبرد اما در ضد عفونی سطح پوسته بسیار مؤثر خواهند بود.

» ضد عفونی ، جلوگیری از آلودگی

اکنون باید برای کمک به جلوگیری از آلودگی پوسته، تخمهای شسته را فقط با دستانی که با صابون ضد عفونی کننده شسته شده حمل و آنها را در معرض هوا خشک کرد. به جای آن می توان از دستکش های استریل استفاده نمود، هر چند اگر تعداد تخمها زیاد باشد این گزینه هزینه بر است. به این شکل می توان تخمها را در محل ذخیره یا در دستگاه جوجهکشی قرار داد.

» نکته مهم جوجه کشی

محل ذخیره و دستگاه جوجه کشی باید قبل از استفاده، تمیز، ضدعفونی و خشک شده باشد. ضد عفونی با دود یا بخار خشک طی ذخیره سازی در کنترل رشد میکروبی موثرتر است زیرا تمام اجرام ارگانیک خارجی از بین می روند. تمیز نگه داشتن محیط آسان تر از شستن تخمها است.


دستگاه جوجه کشی
ماشین جوجه کشی
بهداشت در شترمرغ
بهداشت شترمرغ
بهداشت و پرورش شترمرغ
بهداشت پرورش شتر مرغ
تولید نگهداری و بهداشت تخم مرغ
راهنمای جوجه کشی از تخم شترمرغ
بهداشت تخم شترمرغ
نگهداری صحیح تخم شترمرغ
راهنمای جوجه کشی از تخم شترمرغ

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از