اطلاعات اتصال

برای انجام دادن عملیات موردنظر، وردپرس به اطلاعات اتصال به سرویس‌دهنده نیازمند است. لطفا اطلاعات اتصال FTP خود را برای ادامه‌ی مراحل وارد کنید. اگر اطلاعات اتصال خود را فراموش کرده‌اید باید با میزبان خود تماس بگیرید.

نوع ارتباط

فعالیت های فارم مرغداری – دستگاه جوجه کشی – جوجه کشی – دستگاه جوجه کشی خانگی

فعالیت های فارم مرغداری

فعالیت های فارم مرغداری

فعالیت های فارم مرغداری

فعالیت های فارم مرغداری
امتیاز شما به این صفحه

فعالیت های فارم مرغداری

جوجه کشی

فعالیت های فارم مرغداری : جوجه کشی تخم های نطفه دار عبارت از نگهداری این تخم ها در یک محیط مناسب تا اینکه جوجه ها از آن بیرون شود. این روش میتواند طبیعی یا مصنوعی باشد. مدیریت مناسب برای تداوم نسل های مرغها حیاتی میباشد. برای جوجه کشی طبیعی از مرغ های گرک دو مقصده و همچنان از فیل مرغ ها استفاده میشوند که بسیار مفید میباشد. جوجه کشی مصنوعی توسط ماشین صورت میگیرد و مزایای آن اینست که جوجه های بیشتر را همزمان میتوان تولید کرد و زمان تولید جوجه به کرک شدن مرغ بستگی ندارد.

فعالیت های فارم مرغداری

جوجه کشی طبیعی
جوجه کشی طبیعی

جوجه کشی طبیعی :

جوجه کشی طبیعی یعنی نشستن مرغ بالای تخم (البته بعد از کرک شدن مرغ تا جوجه ها از تخم بیرون شود. برای جوجه کشی طبیعی لانه مناسب (محل مناسب جوجه کشی) برای مرغها بسیار مهم می باشد. همچنان ما میتوانیم تخم مرغهای دیگر را زیر مرغ گرک بگذاریم تا از آن جوجه بدست بیاوریم. از مرغ های دو مقصده یا نسل های سنتی و یا فیل مرغ برای جوجه کشی طبیعی استفاده شده می تواند، چنانچه این نوع مرغ ها نسبت به نسل های اصلاح شده تخمی، بیشتر گرک می شوند بناء ما نیاز داریم که در پهلوی نگهداری مرغ های تخمی مرغ های دو مقصده، نسل های سنتی و یا فیل مرغها را نیز نگهداری نمائیم.

به اساس تجربه نویسنده، فیل مرغ های گرک برای جوجه کشی طبیعی بهترین انتخاب می باشند چنانچه آنها در یک بار جوجه کشی ، توانایی تولید 20 الى 23 جوجه را دارند (سایر مرغ ها معمولا در حدود 12 جوجه تولید می کنند).

زمانیکه یک طرف تخم که با بدن مرغ در تماس گرمتر گردد مرغ آن را توسط منقار خود چرخ میدهد . در این صورت جنین به دیوار تخم نمی چسبد، در غیر آن به جنین صدمه خواهد رسید. محل جوجه کشی و خود مرغ ها باید قبل از جوجه کشی توسط دوا های ضد پرازیتی دوا پاشی گردد تا مرغ به راحتی بالای تخم ها نشسته بتواند و جوجه ها نیز از پرازیت ها در امان باشند. بعضی از مرغ ها حتی قبل از برآمدن جوجه ها از تخم، تخم ها را رها می کنند – که در اینصورت روند جوجه کشی متوقف میشود. آن عده مرغهای که جوجه کشی را یک بار قبلا تجربه کرده باشند معمولا الى اخیر این پروسه بالای تخم ها می نشینند.

فعالیت های فارم مرغداری

جوجه کشی مصنوعی

جوجه کشی مصنوعی :

تولید جوجه از تخم های نطفه دار توسط دستگاه جوجه کشی یک تجربه علمی ، عملی و هیجان آور است. این پروسه کار ساده نیست باید بصورت بسیار دقیق تعقیب شود در غیر آن موفق نخواهد بود. در لیسه های مسلکی زراعت و انستیتوت ها باید هر دو طریقه جوجه کشی مصنوعی و طبیعی با شاگردان به شکل عملی کار شود تا آنها هر دو طريقه را یاد بگیرید.

توجه : این نوشته به زبان فارسی در افغانستان نگارش شده است.

برگرفته از آموزش مهارت های اساسی مرغداری | افغانستان

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از