اصول راه اندازی مجموعه پرورش بلدرچین

اصول راه اندازی مجموعه پرورش بلدرچین

اصول راه اندازی مجموعه پرورش بلدرچین
امتیاز شما به این صفحه

اصول راه اندازی مجموعه پرورش بلدرچین

مجموعه پرورش بلدرچین : اگر در این حرفه فعالیت میکنید و یا تصمیم به ورود به این حرفه را دارید میتوانید از واحدهای فعال پرورش بلدرچین بازدیدی هم داشته باشید و از نزدیک اصول را ببینید. شاید حتی لازم باشد . مدتی به عنوان کارآموز در این واحدها مشغول شوید. اگر خودتان کار پرورش بلدرچین را انجام می دهید هر چند وقت یکبار از همکاران بازدید داشته باشید تا از تجربیات مجموعه های آنها نیز استفاده کنید و تجربیات خودتان را هم در اختیار دیگران قرار دهید.با توجه به پیچیدگی هایی که پرورش پرندگان دارد در ابتدا با احتیاط و مطالعه زیاد و به آرامی وارد این حرفه شوید. یکسری از تجربیات هم به مرور و با مطالعه بیشتر به دست خواهد آمد و بعد از یکی دو سال متوجه میشوید که به عنوان یک فرد حرفه ای در این صنعت مشغول هستید.

فردی یا گروهی شروع کنیم؟

اگر بتوان به صورت انفرادي کار پرورش بلدرچین را پایه گذاری کرد کار با اطمینان بیشتری پیش می رود. پرورش بلدرچین حجم کاري بسیار زیاد و متنوعی دارد و مدیریت انفرادي در دراز مدت بسیار دشوار است. اما اگر کار سازماندهی مناسبی نداشته باشد و شراکت بدون برنامه و تقسیم کار شروع شود، سختی کار چند برابر میشود. اگر برایتان مقدور است کار پرورش را در ابتدا به صورت انفرادی شروع کنید و سپس به مرور به سازماندهی مناسب بخش های مختلف مجموعه پرداخته و کار را به افراد مناسب واگذار کنید و یا از شریک کمک بگیرد.

شکست در مدیریت مجموعه پرورش بلدرچین

اتفاقی که در اکثر واحدهاي پرورش بلدرچین شکست خورده رخ میدهد این است که اصول راه اندازی مجموعه پرورش بلدرچین و دو یا چند نفر از افراد در ابتداي کار با انگیزه زیاد و به صورت دوستانه کار را شروع میکنند و با توجه به اینکه در این شرایط معمولاً همه علاقه و هیجان براي شروع کاردارند کارها به راحتی و بدون کمترین مشکلی پیش می رود. اما پس از مدتی کار کردن و مواجه شدن با مشکلات، دلسردي ها و خستگی ها شروع میشود و علاقه ها به شدت کاهش مییابد.

گاهی به دلیل مشخص نبودن وظایف و تقسیم کار، تعدادي از شرکا خود را کنار می کشند و یا کمتر خودشان را درگیر کار میکنند و افراد مسئولیت پذیر و کسانی که تحمل شان کمی بیشتر است. مجبور میشوند حجم کاري زیادي تحمل کنند و در نتیجه پس از مدتی این افراد هم خسته شده و از توان و علاقه شان به شدت کاسته شده و به مرور مجموعه به حال خود رها میشود و در نهایت… .

کار گروه در مجموعه پرورش بلدرچین خوب یا بد ؟

در این چند سال فعالیتم در زمینه پرورش بلدرچین اینچنین داستان هاي غم انگیز زیادي دیده و شنید ها . من مخالف کار گروهی نیستم و به نظرم سرعت پیشرفت در کار گروهی بسیار زیاد است . چون اگر یکی از افراد گروه دلسرد شد و یا مشکلی داشت سایر افراد میتوانند کسب و کار را حفظ کرده و نواقص را برطرف کنند . اما اگر کسب و کار گروهی سازماندهی منظم نداشته باشد و از همه مهمتر اعضاي گروه نیز تجربه و تخصص براي کار گروهی نداشته باشند نباید انتظار موفقیت از آنها داشت .

بنابراین اگر مجبورید به صورت گروهی کار پرورش بلدرچین را شروع کنید شرایط کار را به صورت مکتوب مشخص کنید. شرح وظایف هر یک از اعضا گروه کاملاً مشخص شود . کاملاً جدي و بدون ملاحظه تقسیم کار انجام شود و تمام اعضا برای تقسیم کارها باهم توافق کنند. میتوانید یک کتابچه قانون براي مجموعه خودتان تهیه کنید و همه اعضا نیز آن را امضاء کنند. شاید این کار وقت گیر و سخت به نظر برسد اما مطمئن باشید هرچه که قبل از شروع کار وقت بیشتري براي سازماندهی و منظم کردن کسب و کار پرورش بلدرچین صرف کنید در آینده بازدهی و نتیجه بهتري از کار گروه یتان خواهید گرفت و هیچ وقت مجبور نخواهید شد وقت تان را صرف تقسیم ضرر و زیان کسب و کارتان کنید.

مجموعه پرورش بلدرچین

چه مجوزهایی براي راهاندازي مجموعه پرورش بلدرچین و ادامه کار لازم است؟

از قانون فرار نکنیم. براي انجام هر فعالیت اقتصادی به یکسري مجوزهای قانونی نیاز است که معمولاً متولی صدور مجوزها دولت است. اولین کار یک مدیر کسب و کار براي شروع، اخذ مجوزهای قانونی است. در حال حاضر متولی مجوزهای لازم براي پرورش بلدرچین، وزارت جهاد کشاورزي است. داشتن مجوز چند مزیت دارد:

1 -شروع و ادامه فعالیت جنبه قانونی داشته بنابراین در زمان راهاندازی و فعالیت مشکلات کمتري دارید.

2 -از حمایت های دولتی و صنفی میتوانید استفاده کنید.

3 -شرایط مدیریتی داخل مجموعه مناسب تر و سازماندهی شده خواهد بود.

4 -محصولات خود را میتوانید به راحتی با مجوزهاي قانونی لازم به فروش برسانید.

بهترین زمان لازم براي اخذ مجوزها، قبل از شروع کار است.

اول مجوز بعد کار در مجموعه پرورش بلدرچین

خیلی از همکاران بخش پرورش بلدرچین ابتدا پرورش بلدرچین را شروع میکنند و سپس پیگیر مجوز میشوند که در این صورت روال کار بسیار دشوار و طولانی خواهد شد. و حتی ممکن است امکان صدور مجوز هم وجود نداشته باشد که در این صورت تمام سرمای هگذاری کارآفرین به هدر خواهد رفت. براي شروع گرفتن مجوز، شما باید به امور دام جهاد کشاورزي منطقه خود مراجعه نمایید و مدارك لازم را ارائه نمایید. پس از بررسی های اولیه به شما یک موافقت اصولی داده خواهد شد. سپس کارشناسی و بررسی دقیق تر انجام و در نهایت پروانه ساخت صادر خواهد شد. با پروانه ساخت شما قادر به ساخت و ساز خواهید بود. پس از تکمیل ساختمانها، پروانه بهره برداری و پروانه بهداشتی صادر خواهد شد.

به هیچ عنوان توصیه نمیکنم که بدون مجوز فعالیت کنید. این کار مشکلات زیادی را هم براي خودتان و هم دیگران ایجاد خواهد نمود. نگران طی کردن روال قانونی نیز نباشید. به هر حال باید این مراحل طی شود و معمولاً در زمان انجام اقدامات قانونی و اداري شما فرصت کافی براي بررسی بیشتر و جمع آوری اطلاعات لازم را خواهید داشت.

چگونه یک طرح فنی و اقتصادي پرورش بلدرچین بنویسیم؟

بدون برنامه ریزي و طرح اولیه شما قادر نخواهید بود مسیر پیشرفت کاري خود را مشخص کنید. شاید خیلی از همکاران شما ادعا کنند که ما کسب و کار خود را شروع کردیم و بعد به مرور آن را گسترش دادیم. براي شروع کسب و کار و یا گسترش آن بهتر است طرح جامعی از لحاظ اقتصادی و فنی به صورت مکتوب تهیه کنیم و بر اساس آن کارکنیم. در هر جاي کار که نواقصی در طرح دیدیم میتوان تغییراتی را در آن اعمال کرد. آزمون و خطا کردن روي کاغذ بسیار به صرفه تر از شرایط عملی است.

توصیه میشود این طرح به صورت مکتوب تهیه شود چرا که علاوه بر دقیق بودن و اجرایی بودن آن، شما میتوانید با ارائه این طرح به دیگران از نظرات آنها نیز استفاده کنید. داشتن یک طرح مکتوب نشاندهنده تسلط شما به کار خواهد بود و به خصوص در زمان گرفتن مجوزهاي قانونی بسیار کارایی خواهد داشت.


درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از