مدیریت جوجه کشی

مدیریت جوجه کشی

مدیریت جوجه کشی

مدیریت جوجه کشی
امتیاز شما به این صفحه

مدیریت جوجه کشی ، بهداشت جوجه کشی

داشتن تجهیزات خوب جوجه کشی باعث افزایشی بازدهی جوجه کشی خواهد شد، چون نه تنها توانایی جوجه در آوری تخم مرغ ها بهبود مییابد، بلکه نیروی کاری کمتری هم به کار میرود و هر دو اینها در راندمان تولید نقشی دارند. تولید جوجه باید سودآور باشد. بنابراین هر مسئلهای حتی اگر کم اهمیت باشد باید رعایت گردد تا بیشترین بازدهی به دست آید. دستگاه جوجه کشی از دو بخشی ستر و هچر تشکیل شده است که مدت زمان لازم برای قرار دادن تخم مرغ های نطفه دار و چرخشی آنها در داخل دستگاه ستر تا آماده شدن جوجه برای خروج از تخم مرغ در دستگاه هچر را فراهم می کند. هم اکنون تعداد زیادی دستگاههای جوجهکشی به ظرفیت ای ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تخم مرغ در هر نوبت در مؤسسات جوجه کشی بخشی های دولتی و خصوصی به تولید جوجه یکروزه می پردازند. روشی های ارزیابی کمی و کیفی در جوجه ها برای تشخیصی موفقیت هیچ در کارخانه جوجه کشی الزامی است .

» آیا تا به حال پی بردهاید؟

۹۱ کدام مواد شوینده در شستوشوی دستگاه ستر استفاده می شود؟ کدام مواد ضد عفونی کننده در شستوشوی دستگاه ستر استفاده می شود؟ ۹ برای تنظیم دستگاه ستر چه عواملی را باید در نظر گرفت؟ چه روش هایی برای انتقال تخم مرغ به شانه ستر وجود دارد؟ ۵ گازدهی تخممرغها و ستر به چه روشی انجام می شود؟ فرم لازم جهت ثبت اطلاعات دستگاه ستر دارای چه شاخص هایی است؟ هدف از این بخش شستوشو، ضد عفونی، گازدهی و تنظیم دستگاه ستر و سپس چیدن تخم مرغ ها در دستگاه ستر و ثبت اطلاعات است. مدت دوره جوجهکشی برای تمامی پرندگان یکسان نیست. مدت زمان این دوره برای تخم نطفه دار مرغ ۲۱ روز و برای تخم شترمرغ ۴۲ روز است. از این ۲۱ روز (برای جوجهکشی تخم مرغ)، ۱۸ روز اولیه راستر می نامند. در دوران استری، نطفه داخل تخم به اندازه کافی رشد کرده و برای خروج از پوسته آماده می شود. با گذشت زمان دستگاههای ستر تحت تأثیر پیشرفتهای مختلفی قرار گرفته 5 اختصاصی تر شده اند. دارای کنترل کنندههای پیشرفته بوده و چرخشی تخم مرغها در آن به طور خودکار انجام می شود.

» استاندارد عملگرد

پس از اتمام این واحد یادگیری هنرجویان قادر خواهند بود که دستگاه ستر را مطابق دستورالعمل راه اندازی و کنترل کنند.

مدیریت جوجه کشی
مدیریت جوجه کشی

جوجه های قوی و سالم باید بهداشت ستر حفظ شود. برای این منظور کلیه فضاها و تجهیزات قبل از به کارگیری باید از هر گونه آلودگی پاک و ضد عفونی شوند.

براساس نوع ماده آلاینده، سختی آب، درجه حرارت و شیوه کاربرد، سطوح مورد نظر و نیز وضعیت فاضلاب، از مواد مختلفی می توان برای شستوشوی ستر استفاده کرد. برای دستیابی به قدرت جوجه در آوری بالا و تولید

» از چه ترکیباتی میتوان جهت شستوشوی ستر استفاده نمود؟

باید ملایم ترین، کم خطرترین و دارای کمترین اثر فرسایشی، در نظر گرفته شود. هر مادهٔ تجاری شوینده (دتر جنت) ممکن است از ۲ تا ۱۵ ترکیب مختلف از مواد فوق تشکیل شده باشد. برای انتخاب مواد شویندهٔ مناسب در جوجه کشی

شستوشو و ضد عفونی ستر قبل از چیدن تخم مرغ ها برای سلامت هج بسیار اهمیت دارد.

» مواد پاک کننده مورد استفاده در شستوشوی ستر

پایه و اساسی ترکیبات شستوشو دهنده را پاک کنندهها تشکیل می دهند.

انواع مختلفی از این مواد در بازار موجود است.

از پاک کنندههای مخصوصی لباسشویی نباید استفاده شود.

اگر پاک کننده کف می کند باید از محلول های ضد کف به آب شستوشو دهنده اضافه شود.
از عوامل مؤثر در بازدهی ماشینهای جوجه کشی رعایت اصولی بهداشت قبلی، حین و بعد از پایان دوره جوجه کشی است. پس از پایان هر دوره جوجه کشی، باید دستگاه ستر نظافت، شستوشو و ضد عفونی شود.


دستگاه جوجه کشی
ماشین جوجه کشی
جوجه کشی
جوجه کشی از قناری
جوجه کشی اسکندری
جوجه کشی با دستگاه
جوجه کشی بلدرچین در خانه
جوجه کشی شترمرغ
جوجه کشی قناری
جوجه کشی مرغ
جوجه کشی کبوتر
جوجه کشی کبک

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از