نظافت دستگاه جوجه کشی | اصول کار با دستگاه جوجه کشی استاندارد

نظافت دستگاه جوجه کشی | اصول کار با دستگاه جوجه کشی استاندارد

نظافت دستگاه جوجه کشی | اصول کار با دستگاه جوجه کشی استاندارد
امتیاز شما به این صفحه

نظافت دستگاه جوجه کشی

نظافت دستگاه جوجه کشی : برای انجام جوجه کشی موفق و کاهش تلفات باید عوامل مختلفی رعایت شود. بسیاری از عوامل مربوط به کارخانه سازنده هستند مانند قطعات استفاده شده و قابلیت های دستگاه ها. اما برخی عوامل مربوط به کاربر هستند و شما به عنوان کاربر دستگاه جوجه کشی ملزم به رعایت این موارد هستید. یکی از موارد مهمی که باید آن را حتما رعایت کنید نظافت دستگاه جوجه کشی است.
هنگام هچ جوجه ها مواد زائدی نیز به همراه جوجه ها از تخم ها خارج می شوند. این مواد زائد سرشار از آلودگی هستند و ماندن آن ها در داخل دستگاه منجر به انتشار عفونت، میکروب و باکتری می شود. این باکتری ها به راحتی می توانند از طریق منافذ پوسته وارد تخم شده و رشد جنین را متوقف سازند. بنابراین به وضوح می توان درک کرد که عدم شستشو و ضدعفونی کردن دستگاه چگونه می تواند با تلف کردن تخم ها باعث کاهش راندمان جوجه درآوری شود.

خرابی دستگاه های بدنه فلزی
خرابی دستگاه های بدنه فلزی

در دستگاه های جوجه کشی قدیمی که محفظه آن ها با استفاده از بدنه فلزی ساخته شده و به بازار روانه می شدند احتمال تلف شدن جوجه ها به دلیل آلودگی بسیار زیاد بود. اولا بدنه فلزی این ماشین های جوجه درآوری قابل شستشو نبود و در صورت شستشو با آب پس از 3 یا 4 دوره بدنه دستگاه دچار زنگ زدگی می شد. جالب است بدانید که زنگ زدگی آهن نیز در افزایش تلفات جوجه کشی تاثیر قابل توجهی می گذارد.
در مدل های جدید برندهای معتبری مانند آرکام مشکل شستشو و نظافت دستگاه حل شده است زیرا در این ماشین های جوجه درآوری از ABS و PVC برای ساخت بدنه استفاده می شود. بنده های از جنس PVC و ABS علاوه بر این که عایق مناسبتری برای دما هستند قابلیت شستشو با آب را نیز دارند و دچار زنگ زدگی نمی شود. همچنین با خیال راحت می توانید این دستگاه ها را با استفاده از بخار فرمالین ضدعفونی کنید.
در میان برندهای ایرانی نیز در ساخت بدنه های ماشین های جوجه درآوری ایزی باتور و سوپرمینیاتور گروه صنعتی اسکندری از جنس ABS و PVC استفاده می شود. مواد ABS علاوه بر این که قابلیت شستشو و ضدعفونی بالایی دارند در دمای بالا از خود گاز متصاعد نمی کنند. متصاعد شدن گاز از قطعات داخلی دستگاه ها باعث تلف شدن تخم ها شده و راندمان دستگاه را کاهش می دهند.

نظافت دستگاه جوجه کشی

برای ضدعفونی کردن داخل ماشین جوجه درآوری پس از شستشوی داخل آن می توانید از بخار فرمل استفاده کنید. بخار فرمل را می توانید از ترکیب پرمنگنات دو پتاس و فرمالین 40 درصد تجاری استفاده تهیه کنید. برای ضدعفونی هر متر مکعب، باید 20 گرم پرمنگنات و 40 سانتی متر مکعب فرمالین تجاری 40 درصد را ترکیب کنید. اگر میزان آلودگی زیاد باشد می توانید مقدار پرمنگنات و فرمالین را تا دو برابر افزایش دهید.
برای تهیه بخار فرمل باید بدین صورت عمل کنید که مقدار لازم پرمنگنات را در ظرفی ریخته و فرمالین خالص را به همراه آب به آهستگی بر روی پرمنگنات بریزند. با حرارت ترکیب به دست آمده بخار فرمل از آن متصاعد می شود. در این مرحله باید محلول را به سرعت در داخل دستگاه جوجه کشی قرار دهید و محفظه آن را به صورت کامل ببندید تا گاز به خارج منتقل نشود. ضد عفونی کردن گاز را باید 12 تا 24 ساعت انجام دهید.
دستگاه های جوجه کشی را باید در جایی دور از سالن های نگه داری مرغ ها قرار دهید زیرا احتمال انتقال باکتری به دستگاه از سالن های نگه داری مرغ ها وجود دارد. همچنین یکی از مهمترین نکات بهداشتی پس از هچ جوجه ها که باید به آن توجه کنید این است که پرنده ها را با توجه به سن آن ها در سالن های جداگانه نگه داری کنید.

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از