نقش دانش در جوجه کشی موفق

نقش دانش در جوجه کشی موفق

نقش دانش در جوجه کشی موفق

نقش دانش در جوجه کشی موفق
امتیاز شما به این صفحه

نقش دانش در جوجه کشی موفق با استفاده از ماشین جوجه کشی

نقش دانش در جوجه کشی موفق : تجربه و دانش از عوامل موثر بر موفقیت در جوجه کشی است. تجربه نقش مهمی در انجام جوجه درآوری موفق دارد و بسیاری از افرادی که به صورت تجربی وارد جوجه کشی شده اند به راحتی می توانند مراحل مختلف جوجه کشی را توضیح دهند، اما افرادی که هم تجربه و هم علم لازم در این زمینه را دارند موفق تر از بقیه هستند. در واقع باید توجه کنیم که جوجه کشی هم علم است و هم فن بنابراین با یادگیری آن به صورت علمی و فنی می توانیم جوجه کشی را با راندمان بالاتری انجام دهیم.
در کل افراد علاقه مند به جوجه کشی را می توان به چهار دسته افراد علمی، افراد فنی، افراد تجربی و افراد فاقد اطلاعات جوجه کشی تقسیم کرد. سه دسته اول با جوجه آوری آشنایی دارند ولی دسته آخر که هیچ دانشی در مورد جوجه کشی ندارند باید برای کسب اطلاعات در این زمینه به افراد متخصص یا با تجربه و منابع آنلاین آموزش جوجه کشی مراجعه کنند. در این مقاله قصد داریم به این دسته از افراد اطلاعات عمومی جوجه کش پرندگان را منتقل کنیم.

نقش دانش در جوجه کشی موفق

نحوه شستشوی تخم های تازه تخم گذاری شده

تخم هایی که تازه توسط مرغ های مادر تخم گذاری شده اند در سطح پوسته خود دارای آلودگی و باکتری هستند. در متون علمی توصیه می شود که از آب برای شستشوی تخم ها استفاده نشود زیرا این کار باعث ساییدگی پوسته آهکی تخم شده و چسبیدن آهک، میکبروب ها و باکتری های سطح پوسته را به منافذ روی آن به دنبال خواهد داشت. بر روی پوسته تخم مرغ 18 هزار سوراخ کوچک وجود دارد که ورود و خروج اکسیژن و گاز کربنیک از طریق آن ها انجام می پذیرد. بسته شدن این منافذ منجر به تلف شدن جنین در داخل تخم ها می گردد. به همین دلیل توصیه می شود که از مسواک برای پاک کردن سطح پوسته استفاده شود. همچنین باید از گاز فرمالین نیز برای ضدعفونی کردن تخم ها و داخل دستگاه جوجه کشی استفاده کنید.

نحوه نگه داری تخم ها در انبار

نطفه تخم های نطفه دار در دمای اتاق یعنی 25 درجه سانتی گراد احیا می شود و اگر پس از احیای نطفه تخم ها در داخل دستگاه قرار نگیرند تلف خواهند شد. بنابراین تخم ها باید در دمای 16 تا 18 درجه سانتی گراد انبار شوند. همچنین باید به صورت زاویه دار آن ها را در داخل انبار قرار داد تا نطفه در داخل تخم ها ته نشین نشود.
تخم ها را نباید سریعا از انبار به دستگاه جوجه کشی انتقال دهید. بلکه باید بین 12 تا 14 ساعت در دمای 25 درجه نگه داشته و بعدا وارد دستگاه کنید. همچنین 24 ساعت قبل از قرار دادن تخم ها، انکوباتور را روشن کرده و از صحت عملکرد آن در تنظیم دما و رطوبت مطمئن شوید.

چینش تخم ها در داخل دستگاه جوجه کشی

سر جوجه در هنگام تشکیل جنین به سمت بالای تخم است. بنابراین تخم ها را در داخل دستگاه جوجه کشی باید طوری بچینید که قسمت باریک تخم به سمت بالا نباشد. چون در این صورت سر جوجه ها فضای کافی برای رشد در داخل تخم مرغ ها را در اختیار نخواهند داشت و تلف خواهند شد. می توانید تخم ها را به صورت افقی و یا زاویه دار نیز در داخل دستگاه قرار دهید. اما توجه داشته باشید که اگر بخواهید به صورت زاویه دار قرار دهید باید قسمت باریک تخم ها به سمت پایین باشند.

مرحله ستر در جوجه کشی

طول مدت جوجه کشی برای پرندگان مختلف متفاوت است ولی برای همه پرندگان از دو مرحله ستر و هچر تشکیل می شود. در مرحله ستر نطفه در داخل تخم به جنین و سپس به جوجه تبدیل می شود. دمای مرحله ستر برای تخم مرغ 37.8 درجه سانتی گراد و رطوبت مرحله ستر برابر با 60 تا 65 درصد است. در این مرحله برای نچسیدن نطفه به پوسته باید تخم ها 6 بار در روز و هر 4 ساعت یک بار باید چرخانده شوند. همچنین با توجه به رشد جنین در داخل تخم و نیاز آن به اکسیژن باید تهویه هوا به صورت مناسبی در این مرحله انجام پذیرد.

مرحله هچر در جوجه کشی

مرحله هچر برای تمامی پرندگان یکسان بوده و 3 روز آخر جوجه کشی است. بسیاری از افراد در تعیین روز اول مرحله هچر اشتباه می کنند. برای مثال روز اول هچر تخم مرغ را روز 18ام در نظر می گیرند درحالی که روز 19ام اولین روز هچر است. برای تعیین روز اول مرحله هچر باید از روش شمارش معکوس استفاده کنید برای مثال در مورد تخم مرغ این گونه بشمارید: 19-20-21. باید توجه کنید که طول مدت جوجه کشی از تخم مرغ کوتاه و 21 روز است و هرگونه اشتباه در تعیین روز اول مرحله هچر می تواند منجر به ضعیف شدن جوجه ها بشود. در این مرحله دما کاهش و اکسیژن رسانی و رطوبت افزایش یافته و چرخش تخم ها قطع می شود و جوجه ها که به اندازه کافی رشد کرده اند از تخم ها خارج می شوند.
توجه کنید که جوجه ها برای خارج شدن از تخم ها تحت فشار هستند و با هر بار نوک زدن به پوسته تخم ها خسته می شوند و به شکستن پوسته ادامه نمی دهند. حتی ممکن است برای این کار نیاز به کمک داشته باشند و شما مجبور شوید به خارج شدن آن ها از تخم کمک کنید.

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از