نکات قابل توجه قبل از خرید مرغ عشق

قبل از خرید مرغ عشق

نکات قابل توجه قبل از خرید مرغ عشق

نکات قابل توجه قبل از خرید مرغ عشق
امتیاز شما به این صفحه

نکات قابل توجه قبل از خرید مرغ عشق

قبل از خرید مرغ عشق : مرغ عشقها یا پاراکیتها Parakeets , شامل ارقام بسیار متعددی از طوطیها هستند که به طور گسترده در تمام نقاط آسیا، آمریکای جنوبی، آفریقا و استرالیا پراکندگی دارند. گونهای از مرغ عشقها که در این کتاب مورد بحث قرار میگیرد، مرغ عشق معمولی یا «مرغ عشق استرالیایی» است که در زبان انگلیسی به آن “budgie” گفته می شود. موطن این گونه استرالیاست که در آنجا betcherrigah یا budgerigar به معنی پرنده خوب نامیده شد. در سال ۱۸۴۰ میلادی، تعدادی مرغ عشق از استرالیا به انگلستان برده شد و در آن جا به سرعت مشهور شد. مرغ عشقهای وارد شده به انگلستان، در شمار بسیار زیاد تکثیر شدند و تمام مرغ عشقهایی که امروزه در فروشگاههای پرنده انگلستان و برخی دیگر از کشورهای اروپایی دیده میشود، فرزندان همان مرغ عشقهای وارداتی اولیه هستند.
اگر از مرغ عشقها خوب نگهداری شود، تا ۱۲ سال عمر میکنند. این پرندگان، وقتی به صورت تک نگهداری شوند، همانند طوطیهای مشهور ممکن است به بازیچههای سرگرم کننده خوبی تبدیل شوند. اما اگر شخصی وقت کافی برای سرگرم شدن با مرغ عشق نداشته باشد، باید حداقل یک جفت خریداری کند که آنها باهم سرگرم شوند و از تنهایی افسرده نشوند.

اگر میخواهید از مرغ عشق یک دوست صمیمی و عضو خانواده برای خود بسازید، باید به خاطر داشته باشید که این پرنده باهوش و کوچولو نیز احتیاجات و تمایلاتی در زندگی خود دارد. به عبارت دیگر، اگر میخواهید مرغ عشق با شما دوست باشد و وقتی شما میل دارید، برای شما سرگرمی ایجاد کند، شما هم باید دوست آن باشید و نیازهای مختلف آن؛ من جمله نیازهای عاطفی آن را تأمین کنید. مرغ عشقها به عشق و علاقه شما نسبت به خودشان نیاز دارند. آنها دوست دارند که صاحبشان با آنها دوستی کند؛ آزادی پرواز داشته باشند؛ شاخههایی داشته باشند که از آنها بالا بروند؛ چیزهایی برای جویدن در اختیار داشته باشند؛ اسباب بازیهایی داشته باشند که بتوانند با آنها روی زمین بازی کنند و شخصی آنها را بردارد و سرجایشان بگذارد و چیزهای دیگری را هم دوست دارند که صاحبان آنها باید حتی المقدور خواستههای آنها را برآورده کنند.

قبل از خریدن مرغ عشق بدانیم :

در زیر به نکاتی اشاره میشود که شما قبل از خریدن مرغ عشق استرالیایی باید مورد توجه قرار دهید:

۱- مرغ عشق استرالیایی حدود ۱۲ تا ۱۴ سال زندگی میکند. آیا فکر میکنید در طول چنان مدت، مشتاق نگهداری از مرغ عشق هستید؟
۲- آیا شما یک مکان مناسب برای مستقر کردن قفس مرغ عشق دارید؟

3- اگر مرغ عشق شما خجالتی و ترسو باشد و از واکنش نشان دادن به صحبت شما اجتناب کند، چه احساسی خواهید داشت؟
۴- آیا شما وقت کافی برای اختصاص دادن به سرگرم شدن با مرغ عشق دارید؟
۵- چه کسی در خانه شما با مرغ عشق همبازی میشود و با آن حرف میزند و برای آن سوت میزند که آن را شاداب نگه دارد؟ اگر چنین توجهای به مرغ عشق نداشته باشید، حوصله اش سر می رود و افسرده میشود.
۶- وقتی شما به مسافرت میروید یا بیمارید و نمی توانید از آن مراقبت کنید، آیا کسی دیگری در خانه شما هست که به آن رسیدگی کند؟
۷- آیا در خانه شما حیوان خانگی دیگری؛ مثل سگ یا گربه و غیره وجود دارد که احتمالا با مرغ عشق رفيق نشود؟ سگ را می توان جوری تربیت کرد که کاری به مرغ عشق نداشته باشد و حتی مراقب آن باشد، اما گربه چنین تعلیمی را نمیپذیرد و ممکن است مرغ عشق شما را بخورد یا به آن آسیب برساند. |
۸- آیا قصد دارید که مرغ عشق را به بچه خود به عنوان یک هدیه بدهید؟ اگر چنین است، باید توجه داشته باشید که از بچه نمی توان انتظار داشت که مراقبتهای لازم را در مورد مرغ عشق خوب انجام دهد و لذا خود شما باید مواظب و مراقبت رسیدگی کافی به آن باشید.
۹- آیا مطمئن هستید که هیچ فردی در خانه شما نسبت به پرها، پوشپرها و ذرات ریز بدن پرنده که در اثر تیمار و پرآرایی توسط خودش در فضای خانه پراکنده میشود، حساسیت ندارد؟
۱۰- توجه داشته باشید که هزینه نگهداری یک بازیچه حیوانی فقط شامل مبلغی پول نیست که شما بابت خرید آن می پردازید، بلکه باید برای هزینههای تغذیه، دکتر و دارو آن نیز آمادگی داشته باشید.
۱۱- مرغ عشق را می توانید از فروشگاههای پرنده یا تکثیرکنندگان آن خریداری کنید.
۱۲- قبل از تصمیم به خریدن یک یا تعدادی مرغ عشق، باید از سالم بودن آنها اطمینان کامل داشته باشید.
۱۳- اگر یک مرغ عشق را سالم و سرحال و فعال یافتید و رنگ آن مورد پسند شما قرار گرفت، جنسیت آن مهم نیست؛ ولی اگر قصد تکثير دارید، باید یک جفت خریداری نمایید.
۱۴- سن مرغ عشقی که می خواهید تعلیم دهید و به عنوان بازیچه از آن نگهداری کنید، بایست حدود ۵ هفته باشد. مرغ عشق جوان، زود با محیط خانه شما آشنا میشود و به تعلیمات شما زود جواب میدهد. وقتی دریافتید که همه خصوصیات مورد علاقه شما در یک مرغ عشق وجود دارد، اولین و آخرین صفت تعیین کننده انتخاب شما، سلامتی آن است. بنابراین از خرید مرغ عشقهای غیرفعال، ژولیده، کسل، اسهالی و آنهایی که چشمان براق ندارند، به شدت خودداری کنید. چشمان مرغ عشق سالم براق است، آبریزش ندارد و بسته نیست. پرها، بال ها و پاهای مرغ عشق باید از هرگونه عیب و نقص عاری باشد و منقارش باید حالت طبیعی داشته باشد.

به هر حال، به خصوص در کشور ما، عموم مردم کتاب مربوط به پرندگان زینتی مورد علاقه خودشان را درست همزمان با خرید آنها و حتی بعد از خرید پرنده خریداری میکنند. لذا متأسفانه عموم مردم ما، از تمام توصیههای فوق که مربوط می شود به زمانی قبل از خرید مرغ عشق یا هرگونه پرنده زینتی دیگر، درست بعد از خرید پرنده زینتی مطلع می شوند و این موضوع جدا از این نظر باعث تأسف است که برخی افراد، پس از خرید یک نوع پرنده زینتی تازه متوجه مسائل و مشکلات آن میشوند و چون غالبا اهل تطابق خودشان با سرنوشت پرنده نیستند، موجب ضایع کردن زندگی این پرندگان حساس میشوند.

مرغ عشق نر خریداری کنیم یا ماده؟

برای نگهداری کردن در خانه، فرقی نمیکند که شما یک مرغ عشق نر را انتخاب کنید یا ماده، اما تشخیص دقیق نر و ماده مرغ عشقهای جوان، کاری است که فقط از عهده افراد مجرب برمی آید. مرغ عشقهای نر بالغ، روی قاعده منقار بالایی اشان یک توده نرم مومی شکل آبی رنگ وجود دارد. توده مومی شکل موجود در قاعده منقار بالایی تمام مادههای بالغ، بژ یا مایل به قهوهای است. در برخی از ارقام مرغ عشق، حتی در نرها، توده مومی شکل مذکور به رنگ بژ دیده میشود و لذا نحوه تشخیص نر و ماده در ارقام مذکور از روی توده مومی موجود در قاعده منقار بالایی به روش فوق عملی نیست. اگر مرغ عشق جوان، سالم و سر حال باشد، در نگهداری به عنوان بازیچه، جنس آن اهمیتی ندارد. اما اگر مرغ عشق را برای تکثیر می خواهید، طبعا باید جفت باشند. برخی افراد میگویند فقط مرغ عشقهای نر قابل اهلی شدن و آموزش سخنگویی هستند. این نظر کاملا غلط است، زیرا مادهها نیز از نظر قابلیت اهلی شدن و یادگیری حرف زدن، درست مشابه نرها عمل میکنند. البته در طبیعت، مرغ عشقهای ماده در ساختن لانه با منقار خود و آرایش دهانه سوراخ لانه فعالیت بیشتری میکنند.

قبل از خرید مرغ عشق بدانیم : یک مرغ عشق خریداری کنیم یا یک جفت؟

بیشتر مردمی که تمایل به تکثیر ندارند، یک مرغ عشق سالم و سرحال و خوشرنگ تهیه میکنند تا بتوانند آن را اهلی کنند و رفتار دوستانهای در آن به وجود آورند و آن را دست آموز خود کنند و حتی سخنگویی را به آن آموزش دهند. اما فقط برخی از مردم میدانند که برای دست آموز کردن یک مرغ عشق به وقت و حوصله زیادی نیاز است. مرغ عشقها پرندگانی اجتماعی هستند و معمولا در گلهها به صورت جفت زندگی میکنند. یک مرغ عشق فقط وقتی می تواند به صورت . تنها نگهداری شود که با صاحب خودش جفت عاطفی شود. برای برقرار شدن روابط عاطفی بین مرغ عشق و صاحبش، نیاز است که او اوقات زیادی را با پرنده اش بگذراند و با آن بازی کند و حرف بزند و سوتهای ملایمی برای آن بزند تا توجه مرغ عشق را به خودش به عنوان جفت عاطفی اش جلب کند. به طور کلی، مرغ عشق نیاز دارد که جفت داشته باشد، حال اگر صاحبش نمی تواند به دلیل مشغلههای زیاد با آن جفت عاطفی شود، باید به صورت جفت خریداری و نگهداری شود. جالب توجه است که در نگهداری یک جفت مرغ عشق، نیاز نیست که آنها نر و ماده باشند. دو مرغ عشق نر یا ماده هم می توانند باهم جفت عاطفی شوند و شاداب و سرحال زندگی کنند و صاحبشان میتواند از رفتارهای آنها لذت ببرد. البته ممکن است رفتارهای یک جفت واقعی، برای هرکسی جذاب تر باشد؛ زیرا آنها جفتگیری میکنند، ماده تخمگذاری میکند و روی تخمها میخوابد و سپس جوجه هایش را بزرگ میکند.

رنگ پرها در مرغ عشق

قبل از خرید مرغ عشق : اجداد مرغ عشقهای کنونی در استرالیا، رنگ سبز روشن با صورت و پیشانی زرد داشته است. ناحیه زرد صورت و پیشانی تا سینه؛ یعنی جایی که شش لکه کوچک سیاه وجود دارد، ادامه مییابد و در کل به آن «ماسک» گفته میشود. به علاوه در طرفین صورت مرغ عشق اولیه، تعدادی پر بنفش مایل به آبی وجود دارد که لکههای گونهای را تشکیل میدهد و این لکهها هنوز در برخی از سویههای اصلاح شده وجود دارد. پشت سر، فرق سر (قفا)، پشت و پرهای بال با خطوط مواجی پوشیده شده که از پرهایی با لبههایی سیاه و زرد ایجاد شده است. رنگ منقار بژ مایل به کرم و رنگ توده مومی قاعده منقار بالا در نرها آبی و در مادهها بژ یا مایل به قهوهای است.
مرغ عشقهای اصلاح شدهای که در حالت اسارت نگهداری میشوند، به ندرت رنگ حالت وحشی اجداد خود را حفظ کردهاند. رنگهایی چون: سبز زیتونی، سبز تیره، آبی آسمانی، آبی تیره، بنفش، خاکستری، زرد، سفید و ترکیباتی از رنگها؛ مثل بالهای شفاف یا بالهای خاکستری، رنگهای غالب در مرغ عشقهای امروزی هستند. اصلاح نژادکنندگان مرغ عشقها برای هریک از این علایم رنگی نامهای خاصی را مشخص کرده اند. بنابراین، مرغ عشقهایی که در آنها رنگ ماسک صورت تا پایین سر و بالای پشت ادامه دارد و علامتی شبیه V بین علایم رنگی بالها ایجاد شده است، «او پالین» نامیده میشوند. آنهایی که زرد خالص و دارای چشمهای سیاه یا قرمز هستند، «لوتینوس» نامیده میشوند و آنهایی که سفید یک دست و دارای چشمهای قرمز هستند، زال (آلبينو) نامیده می شوند. «ستیغ گرد» نیز یکی از انواع دیگر است.
ارقامی از مرغ عشق که کمترین وجه اشتراک با اجداد اولیه اش را دارند، در مقابل بیماریها از کمترین مقاومت برخوردارند. شما می توانید از این نکته مهم در انتخاب مرغ عشق مورد علاقه خود استفاده کنید؛ یعنی هرچه رنگ مرغ عشق، صفات مرغ عشق از لیه (سبز روشن با صورتی با پیشانی زرد) را کمتر داشته باشد، زودتر بیمار میشود و تلفات بیشتری دارد. البته حساس بودن مرغ عشقهای اصلاح نژادشده به بیماریها، تنها خاص این پرندگان نیست، بلکه تمام حیوانات و پرندگان اصلاح نژادشده در مقایسه با حیوانات و پرندگان بومی، نسبت به بیماریهای مختلف حساس ترند. علت این حساسیت، این است که حیوانات و پرندگان بومی (اصلاح نژاد نشده)، طی هزاران سال زندگی در شرایط آب و هوایی و محیط خاص زندگی، نسبت به بیماریها و شرایط موجود تا حد زیادی مقاوم شدهاند. حال آنکه در عمل اصلاح نژاد، در حقیقت ما بافت ژنتیکی حیوان یا پرنده را به میل خودمان تغییر می دهیم و ژنهای خاصی را در بدنها ایجاد میکنیم که این بافت ژنتیکی جدید دیگر نسبت به بیماریها و شرایط محیطی مقاومت حیوان یا پرنده اصلاح نشده (بومی) را ندارد.

مراقبتهای مربوط به تغییر فصل

قبل از خرید مرغ عشق : با تغییر فصل از زمستان به بهار و نیز در تابستان، شما دوست دارید، بخشی از اوقات خود را در خارج از خانه سپری کنید. بسیاری از مردم دوست دارند حیوانات یا پرندگان دست آموز خود را با خود بیرون ببرند تا آنها هم از نعمت هوای آزاد و فضای باز استفاده کنند. این کار هیچ اشکالی ندارد، فقط باید مواظب و مراقب پرندگان دست آموز باشید که فرار نکنند یا روی درختان و
جاهایی نروند که برگرداندن آنها به قفس غیر ممکن یا مشکل آفرین شود. انواع طوطیها به راحتی از درختان بالا میروند و حتی اگر بالهای آنها چیده باشد، ممکن است در اثر سهل انگاری از دسترس شما خارج شوند.
بهترین شکل خارج کردن یک پرنده از خانه، مستقر بودن آن در قفس است. در این صورت درب قفس باید قابل باز شدن توسط پرنده یا بچهها نباشد. همچنین شما نباید پرنده را بیش از ۵ دقیقه در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دهید. اما قرار دادن قفس در جایی زیر یک درخت سایه روشن به مدت طولانی مانعی ندارد. فراموش نکنید که نباید قفس پرنده را در جای مناسبی از خارج خانه بگذارید و خودتان جوری سرگرم شوید که آن را فراموش کنید. هرگز نباید قفس پرنده را بدون نظارت و مراقبت در خارج از خانه قرار دهید. حیوانات دست آموز و پرندگان وحشی در صورت نزدیک شدن به قفس، موجب ترس پرنده شما می شوند.
اگر در جایی قفس پرنده را روی چمن میگذارید، می توانید سینی کف آن را بردارید تا پرنده بتواند از چمن روی زمین تغذیه کند. اگر ممکن باشد که پرنده خودتان را از قفس خارج کنید، می توانید جای مناسبی از چمن را قدری حفر کنید و اجازه دهید پرنده کار حفاری را ادامه دهد. در این صورت، پرنده مقداری علف و خاک را می خورد. مواظب باشید در مصرف علف و خاک زیاده روی نکند. همچنین مراقب باشید که به آن چمن کودهای شیمیایی داده نشده باشد.
چنانچه هوا مناسب باشد، در محیط خارج خانه می توانید با رعایت احتیاط لازم، مرغ عشق خودتان را حمام بدهید. اما از حمام دادن پرنده با شیلینک آب متصل به آب خنک چاه خودداری کنید. از پاشیدن آب پر فشار و مستقیما خارج شونده از شیلنگ به پرنده خودداری کنید. فقط می توانید از شیلنگ آب متصل به یک آب پاش استفاده کنید. هرگز به سر پرنده آب نپاشید. وارد شدن آب به داخل گوشها، سوراخهای بینی و چشمهای پرنده مضر است. چنانچه نمیدانید یا نمی توانید پرنده را به طور صحیح دوش بدهید، از حمام دادن آن به هر شکل خودداری کنید؛ زیرا هدف از حمام دادن پرنده، خنک کردن و سرحال آوردن آن است، اما اگر روش صحیح حمام دادن پرنده را بلد نباشید، ممکن است به سهولت آن را بیمار کنید و به کشتن دهید.

 

توصیف عمومی و زندگی مرغ عشق های استرالیایی

 

دانلود PDF مطلب برای مطالعه آفلاین : نکات قابل توجه قبل از خرید مرغ عشق

 


 

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از