نگهداری کبک و سالن پرورش برای جوجه های کبک

شرایط نگهداری کبک

نگهداری کبک و سالن پرورش برای جوجه های کبک

نگهداری کبک و سالن پرورش برای جوجه های کبک
امتیاز شما به این صفحه

نگهداری کبک در قفس و سالن پرورش برای جوجه های کبک

نگهداری کبک : اگر سالن مورد نظر قبلاً مورد استفاده قرار گرفته باشد می بایستی موارد زیر رعایت شود:

ا- ابتدا سالن به طور کامل از کود و مواد بستر، آب خوری، دان خوری و هرگونه تجهیزات منقول تخلیه شود.

۲- قبل از شستشوی سالن به منظور جلوگیری از برق گرفتگی، جریان برق سالن قطع شود. ۳

– سالن جاروب شده و توسط آب و مواد پاک کننده و ضدعفونی کننده کاملاً ضد عفونی شود.

۴- در سیستم قفسی؛ قفس ها و هرگونه تجهیزات شسته و ضد عفونی شده و در سیستم بستر گونی های پوشال وارد سالن شود.

۵- سالن به کمک پرمنگنات و فرمالین گاز داده شود.

نگهداری کبک
نگهداری کبک

۶- بسته بودن سالن در حد دو ساعت پس از گاز دهی کافی است. اگر عجله ندارید، بهتر است ۲۴ ساعت در سالن بسته نگاه داشته شود.

۷- هواکش ها برای مدت حداقل یک ساعت روشن و سپس ۲۴ ساعت درها و پنجره های سالن باز نگاه داشته شود( بعد از این مرحله نه باید کوچک ترین بوی گاز فرمالین احساسں شود ).

۸- در سیستم بستر در کف سالن ترجیحاً به قطر ۵ سانتیمتر ماسه و سپس روی آن ۵ سانتیمتر پوشال نجاری یا تراشهٔ چوب ریخته شود(در تابستان ۳ تا ۵ سانتیمتر و در زمستان ۵ تا ۸ سانتیمتر، حدوداً به ازای هر متر مربع ۳ تا ۵ کیلوگرم تراشهٔ چوب لازم است. بهتر است پوشال ها را قبل از ورود به سالن در معرض باد طبیعی یا باد مصنوعی به اصطلاح باد بدهید تا گرد و غبار احتمالی از آن دور شود (گرد و غبار می تواند از عوامل تشدید کنندهٔ بیماری CRD باشد).

روی پوشال، مساحتی به طول و عرضی بیش از سه برابر قطر دستگاه مادر مصنوعی ترجیحاً پارچه و در صورت نبود آن صفحات کاغذ و یا روزنامه باطله پهن کنید.

نگهداری جوجه های کبک
نگهداری جوجه های کبک

» لوازم مرغداری کبک

9- دستگاه مادر مصنوعی را طوری مستقر کنید که در مرکز این سطح باشد.

10- آب خوری و دان خوری مخصوص جوجه را در حاشیهٔ خارجی دستگاه مادر به صورت یکی در میان مستقر کنید.

11- بر روی سطح کاغذی، دیوار کوتاهی از جنس مقوا به ارتفاع حداقل ۵۰ سانتیمتر به صورت دایره ای به قطر کمتر از سه برابر قطر دستگاه مادر مصنوعی قرار دهید.

در صورت نبودن مقوا از جعبه های مقوایی مخصوص حمل جوجه کبک ها استفاده کنید.

۱۲- زیر دستگاه مادر و در حاشیهٔ آن یک دستگاه دماسنج با ماکسیمم، مینیمم» ۱۳ – ۲۴ ساعت قبل از حمل و وارد کردن جوجه کبک ها به سالن، برق سالن وصل، دستگاه مادر مصنوعی روشن و در ساعت های مختلف (در شب و روز) حرارت را در حدود ۳۳ تا ۳۵ درجهٔ سانتیگراد در زیر دستگاه تنظیم کنید.

۱۴- آب خوری های سیفونی مخصوص جوجه را پر از آب و دان خوری های بشقابی را در حد ۳/ا از دان مخصوص جوجه کبک ها (روزهای نخست، ذرت خرد شده) پر کرده به صورت یکی در میان در خارج از محدودهٔ مادر مصنوعی مستقر کنید. با رعایت موارد ذکر شده، اکنون سالن آمادهٔ پذیرش جوجه کبک ها است.

» تاریخچه کبک

در لهجه های مختلف فارسی به آن، خاسه کو، زرج، ژرژ، کو، کوک می گویند، این پرنده در شرایط پرورشی عموما ۴۰۰ تا ۶۰۰ گرم وزن دارد. ولی در شرایط طبیعی وزن کبک نر بالغ (سویهٔ ایرانی) از ۰ ا ۵ تا ۸۰۰ گرم و وزن کبک ماده بالغ بر ۴۵۰ تاه ۶۸ گرم متغیر است.

این پرنده زیستگاه خود را در مناطق ناهموار و سخت، دره ها با درختان پراکنده و در مناطق کوهستانی انتخاب می کند. غذای این پرنده را در شرایط طبیعی علف ها و دانه های آن ها، برگ گیاهان و حشرات تشکیل می دهند.
کبک ها در هنگام صبح و بعد از ظهر در روی زمین به چرا مشغولند، آن ها مهاجرت نمی کنند و جا به جایی های فصلی آن ها فقط در ارتفاع است.

پرواز کبک در هنگام احساس خطر انجام می شود و به مسافت های کوتاه و در سراشیبی محدود است. کبک ها در هنگام شب زیر بوته ها و داخل صخره ها به سر می برند و نرها به طور فعال از قلمرو خود دفاع می کنند. صدای پرندهٔ نر بلند و سریع، شبیه (( کا- کا – کاکا – کاکا، ka-kaka- ka)) شنیده می شود. این پرنده همواره در دامنه های کوهستان و مناطق شیب دار صخره ای وسنگلاخی به سر می برد. در ایران بومی است و در خیلی از مناطق بجز حاشیه ی جنوبی دریای مازندران و جنوب کشور و مشخصا حاشیه ی شمالی خلیج فارس و دریای عمان یافت میشود.


  • دستگاه جوجه کشی
  • نگهداری کبک
  • قفس نگهداری کبک
  • شرایط نگهداری جوجه های کبک
  • سالن نگهداری کبک

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از