پرورش بلدرچین و رده بندی بلدرچین

پرورش بلدرچین جوجه کشی بلدرچین

پرورش بلدرچین و رده بندی بلدرچین

پرورش بلدرچین و رده بندی بلدرچین
امتیاز شما به این صفحه

پرورش بلدرچین و رده بندی بلدرچین

پرورش بلدرچین : بقایا و فسیل کشف شده مربوط به بلدرچین نشان می دهد که از یک میلیون سال پیش این پرنده در ایالات کانزاس امریکا وجود داشته است . امروزه در اکثر نقاط دنیا میتوان بلدرچین را یافت. در مطالعات آزمایشگاهی معمولا از دو گونه بلدرچین به نام های بلدرچین ژاپنی و باب رایت استفاده می گردد.

در آسیا نوع وحشی آن بیشتر در مناطق کوهستانی ژاپن یافت می شود که امروزه اهلی و به طور گسترده در اکثر نقاط دنیا پرورش داده می شود. اصولا بلدرچین پرنده ای وحشی ، شکاری و حلال گوشت است که به طور گسترده ای در سطح اروپا، افریقا و آسیا پراکنده می باشد.

در گذشته این پرنده از راه شکار به مصرف غذای انسان می رسید ، ولی از سال ۱۹۹۰ با اجرای طرح های موفقیت آمیز در زمینه اصلاح نژاد و ژنتیک، بلدرچین به طور گسترده و تجاری به منظور تولید گوشت و تخم آن پرورش و اهلی گردید. معمولا سویه بلدرچین که به صورت تجاری و متراکم پرورش داده می شود، بلدرچین ژاپنی می باشد.

پرورش بلدرچین
پرورش بلدرچین

بلدرچین پرنده ای جسور و پر طاقت است که می تواند شرایط محیطی مختلف را در حد قابل قبولی تحمل کند. بلدرچین نر سبک تر از جنس ماده بوده و پرهای ناحیه بالای گلو و پایین سینه آن به رنگ دارچینی است .

» خصوصیات ظاهری بلدرچین

در بلدرچین ماده ، پرهای این نواحی مشابه نر ولی طویل تر و کم رنگ تر است . به علاوه پرهای قسمت های پایینی سینه در این پرنده به طور مشخص سفید مایل به قهوه ای علاوه بر خصوصیات ظاهری ، بلدرچین به دلیل داشتن صفات مناسب همچون رشد سریع ، بلوغ زودرس ، تولید زیاد تخم ، فاصله کوتاه ایجاد نسل، نیاز کمتر به فضای نگه داری ، کوتاهی دوره جوجه کشی و حساسیت کم به بیماری و به خصوص بازگشت سریع سرمایه ، به عنوان یک پرنده مطلوب نزد مراکز تجاری پرورش طیور شناخته شده است .

در ایران مهمترین مراکز تولید و پرورش بلدرچین در استان های یزد ، فارس و به طور پراکنده در دیگر استان ها قرار دارد.

» مقدمه

طیور به گونه های وسیعی از پرندگان گفته می شود که دارای انواع مختلفی هستند و بیشتر مورد تغذیه انسان قرار می گیرند و شامل : مرغ، بوقلمون، قرقاول، اردک، غاز، کبوتر، شتر مرغ، بلدرچین وغیرہ که حدود 2000 سال قبل از میلاد مسیح اهلی شده اند.

اصطلاح طیور معمولا فقط برای مرغ به کار می رود ، در صورتی که انواع دیگر گفته شده را نیز شامل می شود و بسیاری از آنها شرایط محیطی مختلف را تحمل کرده و با امکانات محیطی محدود نیز می توان آنها را به خوبی پرورش داد.

گوشت طیور نسبت به گوشت بقیه دام ها قابلیت بیشتری در تبدیل غذا به پروتئین دارد. به طوری که از مرغ ، اردک و بلدرچین برای تولید تجاری گوشت و تخم و از دیگر طیور مانند بوقلمون ، مرغ شاخدار، قرقاول و غیره فقط جهت تولید گوشت استفاده می شود.


جوجه کشی از بلدرچین توسط دستگاه های جوجه کشی گروه صنعتی اسکندری

  • دستگاه جوجه کشی
  • ماشین جوجه کشی
  • پرورش بلدرچین
  • تغذیه بلدرچین
  • نگهداری بلدرچین
  • جوجه کشی بلدرچین

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از