پرورش جوجه کبک ، نیمچه و کبک تخم گذار

پرورش جوجه کبک ، نیمچه و کبک تخم گذار

پرورش جوجه کبک ، نیمچه و کبک تخم گذار
امتیاز شما به این صفحه

پرورش جوجه کبک ، نیمچه و کبک تخم گذار

پرورش جوجه کبک نیمچه و کبک تخم گذار : زمانی که جوجه کبک ها وارد سالن پرورش می شوند می بایستی بهترین شرایط محیطی فراهم شده باشد. روز های اول پرورش بسیار حساس و مهم بوده و لازم است پرورش دهنده نهایت سعی و دقت خود را به عمل آورد. تراکم مناسب و وجود آب و خوراک کافی در دوران پرورش نیمچه ها از اهمیت خاصی برخوردار است.

در این دوران پرورش دهنده با مسائلی برخورد خواهد نمود که باید تمامی آن ها را حل نماید. از جمله این موارد، لزوم قطع نوک، احتمال بروز کانی بالیزم، انتخاب و غیره می باشد. رعایت اصول پرورش، نیمچه ها و کبک های تخم گذار مرغوب را نتیجه می دهد. اولین گروه توصیه هایی که در ادامه ذکر خواهیم کرد مربوط به چگونگی پرورش جوجه، نیمچهٔ گوشتی و فراهم آوردن شرایطی جهت دست یابی به کبکهای تخم گذار و با کیفیت است. سپس تکنیک مدیریت پرورش کبک های تخمگذار به منظور دست یابی به تولید مطلوب، توضیح داده خواهد شد.

پرورش جوجه کبک
پرورش جوجه کبک

» تولید نیمچه گوشتی کبک

روش تولید نیمچه گوشتی با روش تولید نیمچه تخم گذار یکسان است . در مورد اول، زمان کوتاه تر و نوع جیره نیز متفاوت است. در هر صورت انتقال نیمچه های تخم گذار به سالن مخصوص تخم گذاری باید با دقت بالایی انجام پذیرد. نکته مهم برای جلوگیری و یا کاهش استرس در جابه جایی، ایجاد شرایط محیطی خوب در سالن مقصد می باشد.

پرورش کبک های تخم گذار بر روی بستر، دقت و توجه بیشتری را نسبت به نگهداری آن ها در قفس طلب می کند. از نکات مهم، نسبت تعداد کبک در واحد سطح (متر مربع)، تعداد آب خوری و دان خوری، تعداد آشیانه تخم گذاری و محل استقرار آن ها وضعیت بستر و غیره می باشد.

از تخم گذاری بر روی بستر می بایستی به هر نحو ممکن جلوگیری شود. از بزرگ ترین مشکلات کبک های تخم گذار، ست شدن آن ها در ابتدای تولید و مدقوع روان و آبکی است. روند تولید می بایستی توسط پرورش دهنده کنترل و حفظ شود. به محضر مشاهدهٔ موارد غیر طبیعی به ویژه کاهش تولید دخالت منطقی صورت پذیرد.

» مراقبت ویژه از جوجه کبک ها در هفتهٔ اول پس از تولد

پرورش جوجه کبک های قرار داده شده در جعبه های مقوایی ویژه، می بایستی در زیر دستگاه مادر در محدوده داخلی دیوار مقوایی تخلیه شوند، این عمل می بایستی با دقت و صرف زمان کافی انجام شود . جوجه ها با استفاده از دو دست جا به جا شده و نه باید یک دفعه و همه با هم زیر دستگاه ریخته شوند. توصیه می شود در این زمان جوجه هاشمرده شده و تعداد زنده ها و تلفات ثبت شود. در خلال هفته اول، دمای قسمت حاشیه دستگاه مادر مصنوعی می بایستی حدود ۳۳ درجه و دمای محیط اطراف ۶ اتا ۲۰ درجه سانتیگراد باشد.

برای آگاهی از دمای مناسب، دماسنجی با فاصله ۵ سانتیمتر از سطح زمین به صورت عمودی مستقر می شود. درجه حرارت به دفعات مختلف در روز مخصوصاً در خلال هفته اول می بایستی کنترل شود. با کسب تجربه و مشاهده وضعیت جوجه کبک ها، یک پرورش دهنده با نگاهی ساده میتواند متوجه شود آیا دمای زیر دستگاه مناسب است یا خیر؟ اگر جوجه ها تمایل به جمع شدن در زیر دستگاه مادر و در قسمت وسط آن را دارند، این عمل نشان دهنده سرما است.

وقتی از مرکز دستگاه دور شده و در حاشیه خارجی باشند نشان دهنده گرمای بیش از اندازه است. زمانی که جوجه ها به صورت یکنواخت در زیر و حاشیهٔ دستگاه پراکنده هستند نمایان گر محیط مناسب و گرمای مطبوع است.


  • دستگاه جوجه کشی
  • جوجه کشی کبک
  • پرورش جوجه کبک
  • جوجه کشی نیمچه کبک
  • کبک تخم گذار
  • شرایط پروش کبک ماده
  • شرایط پرورش کبک نر

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از