پرورش کاسکوهای جوان

پرورش کاسکوهای جوان

پرورش کاسکوهای جوان

پرورش کاسکوهای جوان
امتیاز شما به این صفحه

پرورش کاسکوهای جوان

پرورش کاسکوهای جوان : در سرتاسر جهان، طوطیها در محیطهای مټفاوتى زندگی می کنند و بسته به شرایط، سعی در تطبیق زندگی خود برای بقای خویش دارند.

این مسئله حتی شامل تربیت جوجه ها هم می شود.

به عنوان مثال در طوطی های آمازون سینه آبی و پشت گردن زرد که از نظر اجتماعی به بلوغ سریع مشهور هستند، جوجه ها در یک دوره کوتاه، آموزش های فشرده برای بقا را فرا گرفته و بعد از یادگرفتن پرواز، در گله های خود مستقل می گردند.

در حالیکه در استرالیا که طوطیهای کوکاتو گالاله (سينه سرخ) زمان زیادی را برای بالغ شدن نیاز دارند، جوجه ها در لانه های بزرگ و به کمک والدین غذا خورده و نگهداری می شوند.

کاسکوهای کنگو مانند گالاها به دوره های طولانی برای بالغ شدن نیاز دارند و به هنگام غروب در گروههای کوچک شش تا هشت تایی در حال تغذیه بر روی درخت ها دیده شده اند.

برخی رفتار شناسان باور دارند که کاسکوهای وحشی تیمنه، متفاوت تر از کاسکوهای کنگو، جوجه های خود را بزرگ می کنند.

جوجه های تیمنه مهارتهای زندگی را در دوره کوتاه تری یاد می گیرند و خانواده خود را شش ماه زودتر از کنگوها ترک میکنند و همزمان با استقلال در گله، تلفظ کردن را یاد می گیرند.

نتایج آنالیز الگوی سخنگویی طوطیهای کنگو و تیمنه در یک تحقیق غیر رسمی نشان داده است، علیرغم اینکه تعدادی از کنگوها در ماههای اولیه زندگی، برخی کلمات را ادا می کنند ولی جمله سازی و حرف زدنشان تا سن ۱۲ تا ۱۸ ماهگی شروع نمی شود در حالیکه تیمنه ها زودتر و حدود ۶ ماهگی به حرف می آیند.

این امر بدان معنی نیست که تیمنه ها باهوشتر و یا سخنگوهای بهتری هستند، آنها از نظر ژنتیکی، زودتر از کنگوها بالغ می شوند.

متاسفانه تحقیقات کمی برای آزمون صحت و سقم این فرضیه انجام شده، اما امید است در چند سال آینده، از الگوی سخنگویی طوطیها اطلاعات قطعی و بیشتری به دست آید.

شخصیت کاسکوها

هر دو نوع کاسکوی کنگو و تیمنه، همنشین های شگفت انگیز و سخنگوهای خوبی هستند و صرف نظر از تفاوتهای ظاهری و اندازه بدنی، شخصیت مشابهی دارند.

رفتار شناسی کاسکو

کاسکوها حیواناتی محتاط، حساسی، مراقب و باهوشی هستند. اعضایی که در گله شرکت ندارند.

در حضور غریبه ها، خجالتی و منزوی تر از بقیه طوطی سانان بوده و آرام هستند اما اگر صدایی توجهشان را جلب کند مانند زنگ دستگاه مایکروویو و یا جیغ یک کوکاتو، میتوانند از هر طوطی دیگری پر سر و صداتر باشند، خصوصاً اگر واکنشی بر این کنش دریافت کنند.

هوشی، مهارتهای بینایی و توانایی صحبت کردن کاسکوها، افراد را تشویق به خریداری و نگهداری از آنها در منزل می کند.

اگرچه کاسکوها بسیاری از خصوصیات خود را مانند یک گروه به اشتراک می گذارند اما شخصیت فردی نیز دارند، بعضی مهاجم و بازیگوش بوده، برخی کاملاً آرام، بعضی خندهآور و متظاهر و برخی دیگر خجالتی هستند.

بعضی بسیار پر حرف، بعضی خونگرم و برخی دیگر کناره گیر هستند.

اغلب مردم، کاسکوها را دمدمی مزاج می دانند و برخی شکایت می کنند که طوطی آنها، ناگهان علاقه خود را از مراقب زمان جوجه گی، به فرد دیگری از اعضای خانواده تغییر داده است.

البته برخی نیز از دستگاه جوجه کشی کاسکو استفاده می کنند.

این موضوع بیشتر از کاسکوهای تیمنه در کاسکوهای کنگو دیده می شود.

در یک تحقیق غیر رسمی عنوان شده است که ۶۳ درصد کنگوهای نر و ۱۶ درصد کنگوهای ماده، فرد مورد علاقه خود را در سن ۱، ۱/۵ و ۲ سالگی عوض میکنند.

کنگوها در طبیعت وحشی نیز، خانواده خود را در این سن ترک می کنند تا جفتی در گروه دیگری برای خود بیابند.

بنابه همین رفتار طبیعی، کنگوها در قفس نیز این رفتار را نشان میدهند ولی تیمنه ها فرد مورد علاقه خود را عوضں نمی کنند.

این موضوع شاید به این دلیل باشد که در طبیعت وحشی، تیمنه ها در سنین پایین تری از کنگوها (در سن ۴ تا ۶ ماهگی) خانواده خود را ترک میکنند و احتمالاً در همین سن به انسان ها فروخته شده، تحویل داده می شوند.

پیچیدگی زندگی کاسکوها

همه طوطیها حیواناتی بی دفاع هستند، اما طوطیهایی که علاوه بر درختان، در روی زمین هم تغذیه می کنند، به دلایل زیر با خطر بیشتری مواجه می شوند :

  1.  در مواجه با حمله یک شکارچی، فرار در روی زمین بسیار سخت است.
  2.  از نگاه یک پرنده شکاری، پرندهٔ روی زمین آسانتر دیده می شود.
  3. طوطیهایی که بر روی زمین تغذیه می کنند، نسبت به شکارچی های زمینی آسیب پذیرتر هستند.

لذا طوطی هائی که از منابع زمینی تغذیه می کنند، باید هشیار بوده و عکس العملهای سریع داشته و به شدت مراقب هر حرکت سریع و اتفاقهای اطراف خود باشند.

به عنوان مثال برخی شکارچیهای زمینی مانند گربه ها با کمین کردن به شکار خود حمله کرده و لحظه به لحظه و به ارامی، پا به پا به جلو حرکت می کنند و بدین جهت توجهی به نزدیکی آنها نمی شود تا وقتی که بسیار دیر شود.

یک کاسکوی وحشی نسبت به تفاوتهای اطراف خود باید هوشیار باشد زیرا هر تفاوتی در قلمرو پرنده، می تواند یک شکارچی زمینی و یا یک پرنده شکاری باشد که در بین درختان، خود را مخفی کرده است.

این مسئله میتواند در مورد طوطیهای خانگی در قفس نیز صدق کند لذا هر حرکتی سریع یا اشیای ناشناخته در اطراف قفس، طبیعت هشیار کاسکوها را بر میانگیزد و واکنش های عصبی پرنده را به دنبال دارد.

پرندگانی با پرهای یکرنگ

کاسکوها از نظر ژنتیکی فقط با همنوع خود معاشرت می کنند و هنگامی که در گله های بزرگ پرواز کرده یاروی زمین به صورت گروهی فرود میآیند، یک رنگ به نظر میرسند.

لذا انتخاب یکی از آنها برای شکار، در نظر پرندگان شکاری بسیار سخت می شود و از اینروست که کاسکوها به خاطر بقای خود، هیچ گونهٔ غیر مشابهی را در گله نمیپذیرند.

کاسکوهای خانگی در قفس نیز نمی توانند از نظر ژنتیکی، با گونه های متفاوت طوطی کنار بیایند و اگر در کنار سایر طوطیها قرار بگیرند، ممکن است آن پرنده را نادیده گرفته و یا به آن حمله کنند.

البته این بدان معنا نیست که هرگز نمی توانند گونه های دیگر را تحمل کنند و شما فقط باید گله ای از طوطی های خاکستری را داشته باشید، بلکه میبایست مراحل اجتماعی کردن گونه های مختلف به دقت تحت نظارت شما باشد.

 

دانلود فایل PDF پرورش کاسکوهای جوان : پرورش کاسکو های جوان

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از