کاهش وزن و رطوبت تخم شترمرغ سانان

توضیح نفوذ پذیری پوسته تخم شترمرغ

کاهش وزن و رطوبت تخم شترمرغ سانان

کاهش وزن و رطوبت تخم شترمرغ سانان
امتیاز شما به این صفحه

کاهش وزن و رطوبت تخم شترمرغ سانان

تمام تخم های پرندگان پس از تولید شروع به از دست دادن آب می کنند. میزان کاهش آب از پوسته به دو عامل مهم مرتبط است : نفوذپذیری پوسته تخم و رطوبت هوای اطراف تخمها. این اصول برای تخم های شترمرغ سانان در حیات وحشی و دستگاه جوجه کشی یکسان است. حداکثر تولید جوجه با کنترل کامل محیطی مرتبط است که تخم در آن نگهداری و جوجهکشی می شود. به طور کلی رطوبت نسبی هوای اطراف تخمها نیز کاهش آب تخم را کنترل می کند. اگر کاهش آب خیلی کم باشد باعث ادم در جوجه می شود و در صورتی که کاهش آب بیش از حد باشد باعث دهیدراته شدن پرنده ها می شود. رطوبت معمولا توسط دستگاه جوجهکشی کنترل می شود اما کیفیت هوای اتاق جوجهکشی نیز بسیار مهم است زیرا برای تخمهای شترمرغ سانان تهویه خوب هوا و تهویه محل جوجه کشی برای داشتن هچ مطلوب ضروری است (مراجعه به ۲-۳-۶). بنابراین چگونگی نظارت و کنترل رطوبت نسبی در محیط اتاق و همچنین در دستگاه برای جوجهکشی مصنوعی بسیار مهم است. قبل از آن که نگاهی به اهمیت رطوبت و کاهش آب در جوجه کشی تخم شترمرغ سانان بیندازیم، شناخت رطوبت و نفوذپذیری تخم اهمیت دارد.

» طوبت نسبی هوا

طوبت نسبی هوا از مولکولهای نیتروژن، اکسیژن و گازهای دیگر تشکیل شده که هر کدام از آن ها وزنی دارند. فشار اتمسفر به وسیله مجموع وزن این گازها ایجاد می شود. هر چه ارتفاع بالاتر می رود تعداد ملکولهای گازی کاهش مییابد که وزن هوای بالای سر شما را کاهش می دهد در نتیجه فشار اتمسفر پایین می آید. رطوبت از ترکیب ملکولهای آب با ملکولهای این گازها که در هوا وجود دارند ساخته می شود. معمولا تعریف میزان بخار آب به صورت وزن آب موجود در وزن هوا، در صورتی که هوا خشک باشد، توضیح داده می شود. بنابراین ۱۰۰۰ گرم هوا با دمای “۳۶ و رطوبت نسبی ۵۵ درصد تقریباً ۲۱ گرم آب (هوای خشک kg/kg ۰/۰۲۱) دارد. این میزان توسط نمودار سایکرومتریک (شکل ۱-۸) بدست آمده که این نمودار ارتباط بین دما، میزان بخار و رطوبت نسبی هوا را نشان می دهد.

تخم شترمرغ سانان
تخم شترمرغ سانان

» میزان آب موجود تخم ها

ارتباط بین میزان آب موجود در هوا و رطوبت بستگی کامل به دما دارد. برای مثال ۱۰۰۰ گرم هوا در دمای ۲۵ و با رطوبت نسبی ۵۵ درصد فقط شامل ۱۱ گرم آب در درون خود است. هنگامی که دمای محیط افزایش مییابد هوا بخار آب بیشتری را نگه می دارد. این وابستگی به دما به این معنا است که کنترل و نظارت بر رطوبت نسبی، فرآیند سادهای نیست. رطوبت به صورت های زیادی نمود پیدا می کند که در صورت تغییر دما، تغییر می کنند. متأسفانه برای توضیح این خصوصیت مهم تخم و مدیریت جوجه کشی، لازم است که از اصطلاحات فنی برای این پدیده های فیزیکی استفاده نمود که شامل توضیح رطوبت نسبی می شود. این اصطلاح به سادهترین شکل ممکن در این جا توضیح داده شده و با مثال هایی چگونگی ارتباط این پدیده ها مشخص شده است.

» رطوبت نسبی

اگرچه نمودار سایکرومتریک به نظر پیچیده می رسد ولی استفاده از آن نسبتاً راحت است. شش اصطلاح مهم وجود دارد: رطوبت نسبی، رطوبت مطلق (میزان بخار)، دمای مخزن خشک، رطوبت مخزن مرطوب و اشباع که در جدول سایکرومتریک نشان داده شده است و ششمین اصطلاح فشار بخار آب است که نشان داده نشده است. اطلاعاتی را که در جدول نشان داده شده می توان از جدول سایکرومتریک استاندارد هم بدست آورد. رطوبت نسبی متداولترین نماد میزان بخار آب موجود در هوا است. رطوبت نسبی (RH) به درصد بخار آب موجود در هوا با همان دما در صورت اشباع، گفته می شود


  • دستگاه جوجه کشی
  • ماشین جوجه کشی
  • ماشین جوجه کشی خانگی
  • کاهش وزن و رطوبت تخم
  • جوجه کشی شرمرغ
  • تخم شترمرغ سانان
  • فروش شترمرغ سانان

درباره نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

  Subscribe  
اطلاع از